שתף קטע נבחר

זירת הקניות

רחובות: תוכנית בנייה מאיימת על גבעות כורכר נדירות

סקר של החברה להגנת הטבע מגלה שתוכנית לבניית 2,000 יחידות דיור של העירייה, תרמוס גבעות כורכר ששרדו את הפיתוח המואץ באזור ושמכילות עשרות מיני צמחים ייחודיים ומגוון בעלי חיים. החלופה שהם מציעים: לבנות בחלקו הדרומי של השטח

תוכנית של עיריית רחובות לבניית כ-2,000 יחידות דיור חדשות, עלולה לרמוס שטח ערכי מאוד של גבעות כורכר נדירות. ממצאים אלו נחשפים בסקר חדש שבוצע עבור החברה להגנת הטבע.

 

הסקר, שבוצע על פני שטח של כ-700 דונם בדרום העיר, איתר עשרות מיני צמחים ייחודיים לאזור, מגוון בעלי חיים ומספר רב של אתרים שמוגדרים כבעלי ערכיות גבוהה. השטח ממוקם בין גבעת חבצלת לכביש גבעת ברנר, דרומית לבית חולים קפלן.

 

בסקר נמצא אמנם כי השטח פגוע ברובו כתוצאה מהשלכת פסולת בניין בהיקפים גדולים, כרייה ובנייה בלתי חוקית, אך במרחב נותרו מספר גבעות כורכר שלא נפגעו.


 

גבעות הכורכר נחשבות ייחודיות לנוף הישראלי, אך מרביתן ספגו פגיעה קשה בשל הפיתוח והבנייה המואצים בעשורים האחרונים. עם זאת הגבעות הללו נחשבות על פי הסקר, לאחד האזורים האחרונים במרחב ראשון לציון - גדרה שטרם נפגעו. סקר דומה בוצע בעבר גם על ידי העירייה וגם בו אותרו שטחים רגישים רבים.

 

איום על כ-80% מהשטח הרגיש

התוכנית, שנידונה לפני כשבועיים בוועדה המחוזית ומתקדמת במוסדות התכנון זו תקופה ארוכה - צפויה להתפרש על פני כמעט 80% מהשטח הרגיש. בחברה להגנת הטבע מתנגדים למיקום הפרויקט הנדל"ני וטוענים שאפשר למצוא חלופות שיצמצמו את הפגיעה בסביבה ובנוף.

 

"איננו מבקשים לבטל את יחידות הדיור המוצעות, אלא להעביר את שטחי המגורים המצויים בקונפליקט - לשטח הדרומי של התוכנית, על מנת למנוע פגיעה בצומח ייחודי ונדיר שלא ניתן להעתיקו", הסבירו בחברה.

 

החלופה שאותה מבקשים לקדם בחברה ממוקמת באותו תא שטח, אך בחלקו הדרומי יותר, שם על פי הסקר נמצא החלק בעל הערכיות הנמוכה ביותר. לדבריהם, "מה שחשוב זה לא מספר האתרים המיועדים לשימור בתוכנית, אלא חשיבותם וערכיותם. אם האתרים שנבחרו לשימור הם בעלי ערכיות נמוכה, אין לזה משמעות מבחינת הטבע".

 

מעיריית רחובות נמסר כי "תוכנית "דרום חבצלת" עלתה לדיון במוסדות התכנון המקומיים, המחוזיים ובמועצה הארצית במשך שנים רבות ומטרתה להחיות ולהוסיף אפשרויות תעסוקה ומגורים בדרום העיר, להחיות את האזור ולבצע פעולות שימור בשטחים הפתוחים. שטחים אלו הופכים לאתרי פסולת בכל רחבי הארץ ורק בפיתוח מבוקר ניתן יהיה לדאוג לערכי הטבע כראוי.

 

"בכל תוכניות הפיתוח העירוניות אנו פועלים על פי עקרונות פיתוח מכיל ובר קיימא ובהתאם נערך סקר מטעם העירייה בנוגע לשימור ערכי הטבע בגבעות הכורכר. התוכנית מציעה שימור ארבעה אתרים מתוך שישה של גבעות כורכר ויש בידי התוכנית לשמור על האיזון הרצוי בין פיתוח אורבני לשמירת הטבע.

 

"עיריית רחובות הציעה ליצור אזור פתוח שיהווה נדבך לגבעת הכורכר, שישמש את ילדי העיר והציבור ללמידה אודות הצומח וערכי הטבע בגבעה. אנו ממתינים לדיון נוסף בנושא בוועדה המחוזית ונמשיך לעמוד על עקרונות השימור בכלל ושימור ערכי הטבע בפרט, תוך יצירת איזון בין השטחים הפתוחים למאוכלסים ודאגה לטובת כלל החיים בעיר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבעות הכורכר ברחובות
צילום: החברה להגנת הטבע
מומלצים