שתף קטע נבחר

פגע וברח: הנס של ירון השועל שנדרס

שועל שהיה מוטל בשולי הכביש בתוך שלולית דם, ניצל הודות לירון ולנה, שהבחינו בו ואספו אותו למכוניתם. לאחר שעות של חיפושים הם הגיעו לביה"ח לחיות בר, שם הוא מתאושש בקצב יפה, בתקווה שיוכל לחזור לחיות בטבע

שועל שהיה מוטל בשולי הכביש בתוך שלולית דם, ניצל הודות לירון ולנה, שהבחינו בו בחשיכה ואספו אותו למכוניתם. לאחר שעות של חיפושים הם הגיעו לביה"ח לחיות בר, שם הוא מתאושש בקצב יפה, בתקווה שיוכל לחזור לחיות בטבע
 


ירון מירו וחברתו, לנה קוזנציב היו בדרכם לחדרה בשעות הערב בשבוע שעבר, כאשר הבחינו מרכבם בחיה מוטלת בצידי הכביש באזור פרדסיה. "האזור היה חשוך, אבל כשהארנו עליה עם פנסי המכונית, הבחנתי שהראש שלה זז מעט. היה לי ברור שהיא זקוקה לעזרה והחלטתי לעצור בסמוך", מספר ירון, תושב חולון.
 
תנאי הדרך לא איפשרו לירון לעצור בשולי הדרך. הוא מצא מקום בטוח רק לאחר כקילומטר וצעד ברגל בתנאי החשיכה למקום בו ראה את החיה הפצועה. "כשהגעתי אליה, ראיתי שמדובר בשועל מצוי, ששכב בשלולית של דם. הוא היה חצי מעולף ולא ניסה לתקוף אותי. שמתי אותו בתוך המעיל שלי וחזרתי לרכב".
 
השועל הונח במושב הקדמי של הרכב והשניים מיהרו למרפאה ווטרינרית בעיר חדרה כדי להעניק לו טיפול רפואי, אך גילו שהמרפאה כבר נסגרה והווטרינרים היו בדרכם החוצה. "הם לא יכלו לעזור, אך העניקו לי כלוב נשיאה ואז בעצם התחיל מסע ארוך כדי למצוא מרפאה פתוחה באזור", הוא מסביר. לאחר מספר שעות של חיפושים וניסיונות למצוא מקום שיסכים לקבל את השועל, הגיע ירון אל שלוחת בית החולים לחיות בר באפק, שם נקלטה החיה לטיפול רפואי.
 
 
ד"ר רונה נדלר-קוריס, וטרינרית בבית החולים לחיות בר, קלטה את החיה הפצועה. "אם ירון לא היה מתעקש להציל אותו, השועל היה מת בשטח. לכן גם קראנו לשועל על שמו של המחלץ", היא אומרת.
 

לדבריה, "השועל הגיע עם טראומת ראש עקב הפגיעה ממכונית והיה לו שבר בצד שמאל של האגן. הוא לא הצליח לעמוד וסבל גם מפגיעה בעיניים". היא מוספיה שהשועל היה במצב של ערנות מאוד נמוכה. "המצב שלו כמעט הוגדר כתרדמת ולא היה בטוח שהוא רואה בעיניו", היא מספרת", טיפלנו בו במהלך הלילה בחומרים שמורידים את הבצקת. הוא קיבל טיפול אנטיביוטי, סטרואידים ונוזלים".

 

למחרת הועבר השועל אל המרפאה בבית החולים לחיות בר בספארי ברמת-גן, שם הוא גילה קצב התאוששות משביע רצון. מאחר שמדובר בטורף קטן החושש מאוד מבני אדם, המטפלים ריפדו את התא בחול ובשיחים קטנים ואבנים, שיאפשרו לו להסתתר במהלך שעות היממה.

 

אשפוז ממושך

רונה הוטרינרית נכנסת אל התא ולוקחת את השועל עמה למרפאה לבדיקת מצבו. היא אוחזת בו בחוזקה כדי למנוע מצב של נשיכה או בריחה שלו. על שולחן המרפאה מתגלה בשורה טובה. "כרגע השבר באגן יציב והוא יצטרך להיות מאושפז לתקופה ממושכת בתא כדי שהאגן יחלים מעצמו תוך כדי מנוחה", היא אומרת. "מבחינת פגיעת הראש יש שיפור מהותי וגם הראייה שלו החלה לחזור לתפקוד כמעט מלא".

 

צילום: רועי תורג'מן

 

 

השועל אף זוכה למזון רפואי עשיר שמוגש לו והוא אוכל אותו בתיאבון רב. במרפאה מנסים לצמצם ככל האפשר את זמן הבדיקה כדי למנוע מהחיה מתח וחרדות בקירבה לבני האדם. "כל החושים שלו פועלים, הוא מגיב לרעשים ולריחות ולאט לאט גם מצליח ללכת בכוחות עצמו. אזורי המחייה של השועלים, כמו של כל חיות הבר בארץ מצטמצמים והם נאלצים לחיות בדוחק אחד עם השני", היא מסבירה.

 

בעקבות קצב ההתאוששות המהיר, בימים הקרובים יועבר השועל לכלוב איקלום מיוחד בפארק הטבע ברמת הנדיב, שם ינטרו את מצבו ויוודאו כי הוא יהיה כשיר להשתחרר בחזרה לטבע. הרופאים מעריכים כי אם קצב החלמתו יתקדם לפי התוכניות, הוא יושב לאזור ממנו נאסף בחודש הבא. ירון וחברתו יוזמנו לשיחרור החיה כשיגיע הרגע. "העזרה שלהם רק מבהירה כמה חשוב להביא חיית בר פצועה לטיפול רפואי בהקדם. כל דקה חשובה", היא מסכמת.

  

  • מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* רוצים להתנדב למען החיות? צרו קשר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרד את הדריסה
צילום: רועי תורג'מן
שבר באגן. יחלים תוך כדי מנוחה
צילום: ביה"ח לחיות בר
הווטרינרית ד"ר רונה נדלר-קוריס מאכילה את השועל במרפאה
צילום: רוני אליאס, ביה"ח לחיות בר
מומלצים