שתף קטע נבחר

פישר סקפטי: צריך שוק לגז שמצאו ב"לוויתן"

נגיד בנק ישראל שופך מים צוננים על ההתלהבות מהממצאים במאגר "לוויתן". "צריך לקחת בחשבון שמתחילים לקבל את הגז רק בעוד 10 שנים", אמר פישר, "זה מאוד מרשים, אבל מדינת ישראל תצטרך לפתור את הבעיה לאיתור השווקים לגז"

"התגובה הקלאסית שלי לנתונים של לווייתן ושל היקפי הצמיחה ב-2010, היא "שאי אפשר לבסס יותר מדי הנחות על בסיס נתון אחד". כך אמר היום (ה') סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל, בכנס של הבנק בתל אביב.

  

פישר הדגיש בדבריו כי "צריך לקחת בחשבון שמתחילים לקבל את הגז רק בעוד 10 שנים לפי האומדנים שיש שם. אין לנו שוק מקומי לפחות כעת לגז של לוויתן ונצטרך לייצא את זה, זה דורש השקעות גדולות בתשתיות. זה מאד מרשים, המספרים מאד גדולים, אבל אם משתמשים בשיעור ריבית סביר, הערך של משהו שמתחיל לזרום עוד 10 שנים פחות מהמספרים שמופיעים בעיתונים, ומדינת ישראל תצטרך לפתור את הבעיה לאיתור השווקים לגז שנמצא".

 

קבוצת דלק פרסמה אמש הודעה לבורסה, לפיה כמות הגז שנמצאת במאגר לוויתן, 140 ק"מ צונית מערבית לחיפה, עומדת על שיעור של 453 BCM - שיעור כפול מזה שנמצא במאגר "תמר" שנחשב לגדול ביותר בישראל עד כה.

 

הודעה זו, הופכת את המאגר לפורה ביותר שנתגלה בעולם בעשור האחרון ואת הפוטנציאל הכלכלי שלו לעצום והרה גורל לשותפות ולכלכלת ישראל בכלל. עיתון ה"וול סטריט ג'ורנל" הקדיש היום את הכותרת הראשית שלו לדיווח מהבורסה הישראלית וכתב כי המאגר: "עשוי לשנות את המאזן הגיאופוליטי במזרח התיכון ולהעניק ישראל יתרון כלכלי על אויבותיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר נגיד בנק ישראל
צילום: גיל יוחנן
קידוח לוויתן גז
צילום: אלברטוס
מומלצים