שתף קטע נבחר

אבו מאזן: למצוא תחליף לתהליך השלום הנוכחי

תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים הפך לכלי לניהול הסכסוך, טוען הנשיא הפלסטיני, ולכן על הקוורטט למצוא דרך חלופית. בנאום טלוויזיוני הזהיר אבו מאזן מפני אפשרויות אחרות שאת תוצאותיהן לא ניתן לחזות מראש, ומתח ביקורת על האמריקנים: "אירוני שהם מתבטאים נגד ההתנחלויות, אך לא פועלים בנידון"

המשא ומתן הגיע למבוי סתום, וברמאללה קוראים לקהילה הבינלאומית לנקוט יוזמה: הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, קרא אמש (יום ו') למצוא תחליף לתהליך השלום הנוכחי במזרח התיכון, שלדבריו הפך לכלי לניהול הסכסוך במקום לפיתרונו. "זה האינטרס של ארה"ב ותושבי האזור, כולל הישראלים, להציל את תהליך השלום", אמר אבו מאזן בנאום ששודר לרגל יום השנה ה-46 לייסוד הפתח.

 

"אנו דורשים מהקוורטט (ארה"ב, האו"ם, האיחוד האירופי ורוסיה) מהמוסדות הבינלאומיים השונים ובראשם מועצת הביטחון, לנסח תוכנית שלום שתהיה תואמת להחלטות הבינלאומית, במקום להמשיך ולנהל את הסכסוך ללא פיתרון", אמר אבו מאזן.


אבו מאזן בטקס הנחת אבן הפינה לשגרירות פלסטין בברזיל (צילום: AFP)

 

הנשיא הפלסטיני, שהניח אתמול את אבן הפינה לשגרירות הפלסטינית בברזיל, הוסיף כי שיחות השלום עם ישראל הפכו לחסרות תועלת, בגלל המשך הבנייה בהתנחלויות". "מה שאירוני", אמר, "זה שהאמריקנים מצהירים על התנגדותם להתנחלויות ולסיפוח מזרח ירושלים, בלי שאנחנו רואים שהם פועלים נגד תוכניות הכיבוש של ישראל".

 

"עמדות קיצוניות בישראל" 

במקום זאת, טוען הנשיא הפלסטיני, "ישראל פועלת רוב הזמן בתמיכה בלתי מוגבלת של ארצות הברית, ומאמצת עמדות בלתי מתפשרות ולעתים אף קיצוניות". הוא הבהיר כי המשך הבנייה הישראלית בגדה המערבית פוגעת במאמצים להקים מדינה פלסטינית, "מה שמוביל אותנו לאפשרויות אחרות שאיננו יכולים לחזות מראש את תוצאותיהן".

 

אבו מאזן הוסיף כי "הכיבוש בדרך להיעלם. המדינה הפלסטינית העצמאית ובירתה ירושלים ממשמשת ובאה". הוא איחל לפלסטינים כי בשנת 2011 הם יציינו את הקמת מדינתם ובירתה ירושלים: "אין פיתרון לסכסוך במזרח התיכון אלא באמצעות הפיתרון של הסוגייה הפלסטינית והשבת הזכויות הלאומיות לעם הפלסטיני".

 

"אנו קוראים להפסיק מיד את הבנייה בהתנחלויות", אמר הנשיא הפלסטיני, "ולהפסיק את המצב שבו קומץ של קיצונים בהתנחלויות ובמפלגות הישראליות התומכות בהן, קובעים את גורל האזור וגוררים אותו למלחמות טראגיות בעלות אופי דתי".

 

"על ישראל להציג תוכנית לגבולות"

"על ממשלת ישראל להציג את תוכניתה בנוגע לגבולות המדינה הפלסטינית ואת חזונה לנושא הביטחון באמצעות צד שלישי", אמר אבו מאזן, "הסכם על שתי הסוגיות הללו נחוץ כיום והוא אשר יקל לפתור את יתר סוגיות הליבה. אנו ממתינים שהמאמצים האמריקנים יתרכזו בכך".

 

"אבו מאזן הוסיף כי הרוב המוחץ של מדינות העולם קורא לסיום הכיבוש הישראלי ולהקמת מדינה פלסטינית עצמאית, "אולם מעציב אותנו כי כמה גורמים בינלאומיים מכריזים על תמיכתם בפיתרון של שתי מדינות, קוראים לסיים את הכיבוש שהחל בשנת 1967, אך מותחים ביקורת ומתנגדים למדינות אשר הכריזו על הכרתן במדינתנו".

 

על רקע זה, הוא הודה לברזיל, ארגנטינה, בוליביה ואקוודור שהודיעו על הכרה במדינה פלסטינית

עצמאית. הוא הודה גם לנורבגיה, שהעלתה את דרג הייצוג הפלסטיני באוסלו.

 

בינתיים בוושינגטון, מחלקת המדינה האמריקנית הבהירה כי היא מתנגדת לתוכנית הפלסטינית לדרוש ממועצת הביטחון לגנות את ישראל על המשך הבנייה בהתנחלויות. "העמדות שלנו לא השתנו. הדרך היחידה האפשרית היא זו של הסכם שיושג באמצעות משא ומתן כדי לפתור את הסוגיות העיקריות של הסכסוך", נמסר..

 

בימים הקרובים צפויים הפלסטינים להניח על שולחן מועצת הביטחון הצעת החלטה לגינוי ישראל על הבנייה בהתנחלויות. אבו מאזן אמר אמש כי אינו רואה סיבה שהאמריקנים יטילו וטו על ההצעה: "אנחנו משתמשים באותן מילים שבהן משתמשת מזכירת המדינה הילרי קלינטון".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 31/12/2010 21:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן בברזיליה
צילום: AFP
קלינטון. "אותן מילים"
צילום: AFP
מומלצים