שתף קטע נבחר

לא עושה שריר: שוורצנגר כבר לא מושל קליפורניה

אחרי שבע שנים, השרירן שהפך לשחקן שהפך לפוליטיקאי, עוזב את לשכת מושל המדינה המאוכלסת והעשירה בארה"ב. למשרת הנשיא הוא לא יכול לרוץ, אבל "המושל-המחסל" לא יפסול כהונה כשר לאיכות הסביבה, או לחזור לשחק - תלוי בתסריט המתאים

ה"גוברנייטור" הולך - הוא עוד יחזור? ארנולד שוורצנגר מסיים היום (ב') את תפקידו כמושל מדינת קליפורניה. מי שהיה שרירן ושחקן קולנוע שהרוויח מיליונים, והתגלה גם כאיש עסקים ממולח, נפרד מאחוזת המושל בסקרמנטו הבירה אחרי שבע שנים בתפקיד הבכיר במדינה המאוכלסת והעשירה ביותר בארצות הברית.

 

שוורצנגר יוצא בגיל 63 לדרך חדשה, כשהוא בוחן אינספור הצעות ויוזמות, בעיקר עסקיות, ואינו פוסל חזרה למשחק אם יוצג לו התסריט המתאים. לא מזמן הוא רמז שיהיה מוכן לקבל תפקיד של שר לאיכות הסביבה אם יוזמן לקבינט של אובמה. בעבר קידם המושל בקליפורניה כמה יוזמות בתחום איכות הסביבה, לרבות קביעת סטנדרטים נוקשים של זיהום אוויר מפליטת מכוניות.


יש משרה פנויה? שוורצנגר ואובמה (צילום ארכיון: AP)

 

שוורצנגר הוא רפובליקני מתון, שהביע תמיכה במועמדות של ברק אובמה לנשיאות, כמו רעייתו מריה שרייבר ושאר שושלת קנדי. שוורצנגר אינו יכול לרוץ לנשיאות ארצות הברית, משום שעל פי החוקה רק אלו שנולדו במדינה יכולים להתמודד על המשרה הרמה ביותר. אבל גם אם שוורצנגר, יליד אוסטריה, היה יכול לרוץ (ויש כאלה שטוענים שהוא יפעל לשינוי החוקה), ספק אם היה זוכה לתמיכה גדולה בציבור, לאחר הניסיון שלו כמושל קליפורניה.


בודק אפשרויות לעתיד. שוורצנגר ונשיא רוסיה דמיטרי מדבדב (צילום: AP)

 

השרירן מסיים את תפקידו עם תמיכה של 22 אחוזים בלבד ועם אבטלה בגובה של 12.4 אחוזים – יותר משיעור האבטלה הארצי, העומד על 9.8 אחוזים. בנוסף, שוורצנגר משאיר ליורשו הדמוקרטי ג'רי בראון גרעון של יותר מ-28 מיליארד דולרים, אבל חובה לציין שקליפורניה סבלה קשות מהמשבר הכלכלי העולמי, משום שעיקר רווחיה נובעים ממס רכוש ותיירות. כמו כן, המדינה חוותה בשנות שלטונו של שוורצנגר סדרה של אסונות טבע חמורים ביותר, בהם שטפונות, שריפות ובצורות.

 

לפני פרוץ המשבר הכלכלי הגדול, הצליח שוורצנגר לנצח בקלות בבחירות של 2006 ואף לזכות בתמיכה של 60 אחוזים מתושבי קליפורניה בסקר שנעשה כעבור שנה.

 

כעת, לאחר כהונה במהלכה הביע תמיכה בנישואים של זוגות מאותו מין, נלחם במשחקי המחשב האלימים ואף התבטא נגד "חוק המהגרים" השנוי במחלוקת באריזונה, ספק אם צפוי לו עתיד זוהר במפלגה הרפובליקנית ההולכת ומקצינה ימינה. עם זאת, גם ספק אם הוא יימהר לפרוש, וכמו גימלאים אמריקנים רבים - לעבור ל"מדינת הזקנים" כדבריו: פלורידה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום, חבר. שוורצנגר בהפגנת תמיכה למען ישראל
צילום: שוש מימון
מומלצים