שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  קורבן שלישי לשפעת: בן 15 מת בהלל יפה

  בן 15, תושב קיסריה ללא מחלות רקע, אושפז בבי"ח הלל יפה ביום ראשון אך מצבו הידרדר במהירות. למרות מאמצי הרופאים להצילו, הבוקר הוא נפטר. זהו מקרה המוות השלישי משפעת מתחילת החורף. ביחידות לטיפול נמרץ מאושפזים תשעה אנשים במצב קשה משפעת החזירים

  מקרה מוות שלישי משפעת מאז שהחל החורף: הבוקר (ג') נפטר נער בן 15 בבית החולים הלל יפה משפעת חורף. הנער לא סבל ממחלות רקע. שני אנשים נוספים, אחד מהם בריא, נפטרו במהלך החודש משפעת החזירים. תשעה נוספים מאושפזים במצב קשה ביחידות לטיפול נמרץ משפעת החזירים. 

   

  "מהלך מחלה סוער במיוחד"

  הנער, תושב קיסריה, הגיע למיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה ביום ראשון האחרון כשהוא מתלונן על קושי בנשימה, חום גבוה וכאבים בחזה. הוא אושפז במחלקת הילדים וקיבל טיפול אינטנסיבי כנדרש במצבו. הטיפול כלל מתן חמצן, אנטיביוטיקה וטיפול נוגד שפעת במינון מוגדל, תוך התערבות של מומחים בתחום הריאות והמחלות הזיהומיות.

    

  כנהוג, ניטלו בדיקות מתאימות ונבדקה האפשרות להידבקות בשפעת מסוג H1N1 (שפעת החזירים), אולם בדיקות המעבדה הראו כי מדובר בשפעת חורף רגילה. למרות כל הטיפולים שקיבל, המשיך מצבו של הנער להידרדר. בהמשך, הועבר ליחידה לטיפול נמרץ כללי. מבית החולים נמסר כי ביחידה עסק הצוות בייצוב מצבו, תוך מעורבות של מומחי היחידה, מומחים בתחום הריאות, ההמטולוגיה, הילדים והתייעצות עם גורמי חוץ. למרות המאמצים הנער נפטר היום בבוקר, לאחר שכל מערכות גופו קרסו.

   

  "למרות שמדובר בנער ללא מחלות רקע קודמות, התפתח מהלך מחלה סוער במיוחד של שפעת עונתית", הסבירה ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים

  שטיפלה בילד עם הגעתו. "הוא טופל בכל האמצעים העומדים לרשותנו. לצערנו, למרות המאמצים הניכרים, השיפור המיוחל לא הגיע והנער נפטר". 

   

  מדובר כאמור במקרה מוות שלישי בחורף הזה משפעת. שני אנשים נוספים שאחד מהם היה בריא לחלוטין ללא מחלות רקע - נפטרו בחודש האחרון משפעת החזירים. כיום מאושפזים תשעה במצב קשה ביחידות לטיפול נמרץ לאחר שנדבקו משפעת החזירים, ארבעה מהם ילדים. שניים מהילדים מונשמים ומצבם מוגדר קשה.

   

  עלייה בשיעור הפניות

  מנתוני משרד הבריאות עולה כי עד ל-1 בינואר חוסנו 982,747 איש נגד שפעת, כ-13% מהאוכלוסיה. הכיסוי החיסוני בקרב בני 65 ומעלה עומד על 54%.

   

  מהנתונים של המרכז האומי לבקרת מחלות המסכמים את הפניות בשבוע הראשון של ינואר, עולה כי במרפאות הקהילה נמשכת העלייה בשיעורי הפניותבשל תחלואה דמויית שפעת ובשל דלקת ריאות. הפניות של תינוקות וילדים ובני נוער נמצאות מעל לצפוי לעונה.

   

  בבתי החולים נמשכת העלייה בפניות לחדרי המיון, אך בתחום הצפוי לעונה. שיעור

  הפניות למרפאה מעט על לממוצע הרב שנתי, ושיעור הפניות למיונים בשל דלקת ריאות גבוה מהממוצע הרב שנתי.

   

  חוזר מנכ"ל משרד הבריאות שהועבר לרופאים לפני כשבועיים, קרא שוב לשקול את הטיפול בטמיפלו לישראלים שלא חוסנו כנגד שפעת החזירים, וסובלים מאחד התסמינים האופיינים למחלה (חום גבוה בשילוב קשיי נשימה, נזלת כאבים בגרון או כאבים בחזה). עוד ממליץ החוזר לטפל בטמיפלו בכל אלה הסובלים מבעיות במערכת החיסון, סרטן, טיפול ממושך בסטרואידים מעל שבועיים ובאלה הסובלים ממחלות כרוניות. משרד הבריאות מסר היום ל-ynet כי הוא שוב קורא לציבור להתחסן בדחיפות לשפעת ושפעת החזירים, וכי קיים מלאי מספיק של טמיפלו בישראל.

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אושפז בראשון ומצבו הידרדר במהירות. אילוסטרציה
  צילום: עופר עמרם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים