שתף קטע נבחר

חיילי צה"ל הרגו פלסטיני בן 65; אשתו: "הוא ישן"

כוח צה"ל שערך מעצרים באזור חברון ירה בפלסטיני. אשתו: "שאלתי אותם 'למה עשיתם את זה', והם אמרו לי לשתוק". שכניו סיפרו שפעיל חמאס מתגורר בקומה מתחת, החיילים טענו כי ירו לעבר דמות בתנועה. אלוף פיקוד מרכז הורה על חקירה

פלסטיני בן 65 נהרג לפנות בוקר (יום ו') בעת פעילות צה"ל באזור חברון. כוח של צה"ל הגיע לאזור לפעילות שגרתית של מעצר מבוקשים. במהלך אחד המעצרים ירו הכוחות לעבר עמאר קוואסמה מסיבה שאינה ברורה. הוא הועבר לטיפול רפואי, אך מת כעבור זמן מה. אלוף פיקוד מרכז, אבי מזרחי, הורה על חקירת נסיבות המקרה.

 

כוח של צה"ל הגיע לבית כדי לעצור פעיל חמאס ששוחרר אתמול מהכלא. לדברי השכנים הפלסטינים, הפעיל מתגורר קומה אחת מתחת לביתו של הפלסטיני שנהרג. לדברי רעייתו של קוואסמה, הוא ישן בעת פשיטת חיילי צה"ל. הרעייה סיפרה כי בשעה שלא היתה בחדר השינה, שמעה את החיילים נכנסים לשם ורגעים ספורים לאחר מכן נורו כמה יריות.

 

 

לדבריה, היא חזרה במהירות לחדר השינה ומצאה את בעלה שותת דם. "התפללתי כשהם נכנסו. אני לא יודעת איך הם פתחו את הדלת", סיפרה לסוכנות הידיעות רויטרס. "הם כיוונו רובה לראשי וחסמו את לי את הפה עם היד. הייתי בשוק. הם לא נתנו לי לדבר. שאלתי אותם 'למה עשיתם את זה', והם אמרו לי לשתוק".

 

בנו של ההרוג רג'אאי סיפר לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען, כי "החיילים נכנסו לביתנו בעת שאמי התפללה. הם שמו אותה בחדר של אחי הנכה, נכנסו לחדר השינה של אבי וירו בו. הם יצאו מהבית אחרי שהם עצרו את איש חמאס, המתגורר בקומה הראשונה בביתנו. נראה שהחיילים סברו שהפעיל מתגורר בקומה השנייה בדירה ולכן הם פתחו באש מייד כשנכנסו לחדר של אבי בשעה שישן מבלי שווידאו את זהותו".

 

החיילים סיפרו כי ירו לעבר דמות שנעה לעברם. במהלך פעילות צה"ל באזור חברון עצרו החיילים חמישה מבוקשים - כולם שוחררו אתמול מהכלא הפלסטיני. פעיל החמאס שהחיילים אמורים היו לעצור הוא מחמד סעיד ביטר. במהלך הפעילות - לא ברור אם לפני או אחרי התקרית בביתו שם קאסם - נעצר ביטר.

 

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן) הורה אתמול על שחרורו של ביטר,

יחד עם עוד כמה אסירי חמאס שפתחו בשביתת רעב בכלא הפלסטיני. האסירים שבתו במשך כמה שבועות בכלא בבית לחם וכולם הוגדרו על ידי הרשות כאסירים שנכלאו "מסיבות ביטחוניות".

 

בתקופה האחרונה היו כמה מקרים בעלי פוטנציאל נפיץ באזור. בשבוע שעבר מתה בבית החולים ברמאללה המפגינה ג'וואהר אבו-רחמה, שהשתתפה בפעולות המחאה נגד גדר ההפרדה בבילעין. הפלסטינים טענו כי אבו-רחמה מתה משאיפת גז מדמיע בעת ההפגנה, אולם בצה"ל הטילו ספק בגרסה זו בגלל שלטענת הצבא לא נעשה שימוש חריג בגז, לא בכמות ולא בסוג.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיטתו של ההרוג
צילום: AFP
המשפחה האבלה
צילום: AFP
שחרור העצורים אתמול
צילום: AP
מומלצים