שתף קטע נבחר

אובמה חוגג: הצלחנו להוריד את האבטלה

האנליסטים ציפו לירידה גדולה יותר בשיעור האבטלה בארה"ב, והמשקיעים בוול סטריט לא התלהבו מהנתונים, אבל נשיא ארה"ב חוגג: "ב-12 החודשים האחרונים, אנו רואים צמיחה רציפה של שוק העבודה, לראשונה מאז 2006"

הנתונים המעודדים יחסית, שמגיעים השבוע משוק העבודה בארה"ב, גורמים לנשיא האמריקני לקורת רוח רבה. על אף שהאנליסטים והמשקיעים בוול סטריט, הביעו אכזבה משיעור הצניחה באבטלה בדצמבר, שהוצג אמש (ו'), ברק אובמה בחר לייחד את שידור הרדיו השבועי שלו למה שהוא רואה כהוכחה להצלחת מדיניותו הכלכלית - הירידה ההדרגתית בשיעור האבטלה בארה"ב, שמשמעותה יציאה מהמשבר הממושך.

 

"103 אלף משרות חדשות נוספו בדצמבר למגזר הפרטי ושיעור האבטלה צנח מ-9.8% ל-9.4%", ציטט אובמה את הדו"חות. "אנחנו יודעים שנתונים יכולים להשתנות מחודש לחודש אבל ישנה כאן מגמה ברורה. ב-12 החודשים האחרונים, אנו רואים צמיחה רציפה של שוק העבודה, לראשונה מאז 2006. בשנה שעברה נוספו 1.3 מיליון משרות למשק  וכל רבעון היה חזק יותר מקודמו. משמעות הנתונים היא שקצב ההעסקה גדל".

 

אובמה ייחס את העלייה בשיעור המועסקים לתכנית שעליה חתם עם סנטורים רפובליקנים, להארכת תוקפן של הקלות המס מתקופת שלטונו של ג'ורג' בוש הבן. כמו כן ציין את את ההקלות במס על העסקת עובדים שיזם. אובמה קרא ליריביו הפוליטיים שלא להעסיק את עצמם ב"מאבקים הסימבוליים שלא פעם מעכלים את וושינגטון, בעוד ששאר אמריקה מביטה אליה בציפיה שתפתור בעיות".

 

הנשיא האמריקני, שעומד כעת מול קונגרס שבו רוב הנציגים הם מהמפלגה היריבה - הרפובליקנים - יתמודד במערכת הבחירות ב-2012, כאשר עיקר תשומת הלב תופנה לנושא הכלכלה האמריקנית שטרם הצליחה להתאושש מהמשבר העמוק שאליו נכנסה בסוף 2007. אובמה קרא למאזינים שלא לשקוע בכישלונות העבר ולנסות צעדים חדשים ליציאה מהמשבר. "אי אפשר להילחם מחדש את המלחמות של השנתיים האחרונות, שמסיחות את דעתנו מהעבודה הקשה של להזיז קדימה את כלכלתנו".

 

אובמה מינה ביום ו' יו"ר חדש למועצה הכלכלית הלאומית, הגוף המייעץ לנשיא ארה"ב בנוגע למדיניות כלכלית. ג'ין שפרלינג - שכיהן כבר בתפקיד זה בין השנים 1997-2000, תחת שלטונו של ביל קלינטון - מונה לתפקיד במקום לארי סאמרז. מינוי הוא חלק מסדרה של שינויים שערך נשיא ארה"ב בצוות שלו, לאחר ההפסד שנחלה מפלגתו בבחירות לקונגרס ב-2010. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים