שתף קטע נבחר

ארה"ב: חברת קונגרס יהודייה נורתה בראשה

חמוש פרץ לכינוס פוליטי באריזונה, וירה בגבריאל גיפורדס הדמוקרטית ובעוד 17 בני אדם. גיפורדס נפצעה אנושות, אך הרופאים "אופטימיים מאוד" בנוגע לסיכויי החלמתה. לפחות 5 נהרגו, ובנפגעים גם שופט פדרלי. אובמה: זו טרגדיה שלא ניתן להעלות על הדעת, תתפללו למענה ולמען שאר הקורבנות

תדהמה בארצות הברית ממה שנראה כמו ניסיון לרצח פוליטי: חברת בית הנבחרים האמריקני, גבריאל גיפורדס מאריזונה, נורתה הערב (שבת) בראשה במהלך כינוס פוליטי מחוץ לחנות מכולת בעיר טוסון שבמדינתה. כלי תקשורת דיווחו תחילה כי גיפורדס בת ה-40 מתה מפצעיה, אך בית החולים שאליו הובהלה פרסם הבהרה שלפיה היא עדיין חיה, מצבה אנוש, והיא הוכנסה לחדר הניתוח.

 

רופא מנתח בבית החולים שאליו הובהלה גיפורדס ערך מסיבת עיתונאים אחרי הניתוח שעברה, ואמר כי הוא אופטימי מאוד בנוגע לסיכוייה להחלים. "אני מאוד אופטימי לגביה. סיימנו את הניתוח שלה. בתוך 24 שעות נוכל לדעת הרבה יותר לגביה", אמר הרופא. לפחות חמישה בני אדם נהרגו מהירי. בנפגעים גם השופט הפדרלי ג'ון רול.

 


זירת התקרית. "שמעתי 15-20 יריות" (צילום: AP)

 

גיפורדס היהודייה נורתה במהלך אירוע ירי שהחל מעט אחרי השעה 10:00 בבוקר לפי השעון המקומי. חמוש בן 22 ששמו לפי הדיווחים ג'ראד לאוטנר, פתח בריצה לעברה והחל לירות. בסך הכל הוא הספיק לפגוע ב-18 בני אדם, ובהמשך נעצר. ד"ר סטיבן ריילי סיפר ל"ניו-יורק טיימס" כי היה עד ראייה לירי. הוא סיפר כי גיפורדס עמדה מאחורי שולחן מחוץ לחנות ובירכה עובר אורח, כשחמוש התקרב אליה מאחור, הניף רובה כ-30 סנטימטרים מראשה והחל לירות.

 

מצבם של יתר הפצועים מלבד גיפורדס אינו ברור, אך גורמים במפלגה הדמוקרטית תיארו את המצב כ"חמור". לפי שעה, הרקע למעשה אינו ידוע. בתמונות מזירת הירי נראו כרזות למען גיפורדס תלויות על חזית החנות. עובד בבית עסק סמוך למקום שבו נורתה גיפורדס, ג'ייסון פקאו, סיפר לרשת CNN כי שמע כ-15-20 יריות.


גיפורדס בהשבעה. מקדמת זכויות אזרחים לשאת נשק (צילום: AP)

 

הנשיא ברק אובמה פרסם הודעה שעה קלה לאחר התקרית. "מדובר בטרגדיה שאין להעלותה על הדעת. כמה אמריקנים נורו בטוסון אריזונה, בפגישה עם חברת בית הנבחרים גבריאל גיפורדס", מסר. "בעוד אנחנו ממשיכים לקבל מידע, אנחנו יודעים שחלק מתו ואילו חברת הקונגרס גיפורדס נפצעה בצורה חמורה. אין לנו כל התשובות. אנחנו יודעים שאלימות איומה וחסרת היגיון כזו אין לה מקום בחברה חופשית. אני מבקש מכל האמריקנים להצטרף למישל ואליי, ולהתפלל למען גיפורדס והקורבנות של הטרגדיה הזו".

 

יו"ר בית הנבחרים הטרי, ג'ון ביינר הרפובליקני, הביע אף הוא הלם לנוכח אירוע הירי. "אני מבוהל מההתקפה חסרת ההיגיון על חברת הקונגרס גבריאלה גיפורדס והעוזר שלה. ההתקפה עליה היא התקפה על כולנו. זהו יום עצוב למדינה שלנו".


זירת הרצח בטוסון. גיפורדס הספיקה לצייץ שעה לפני הירי (צילום: AP)

 

גיפורדס נבחרה לראשונה לבית הנבחרים בשנת 2006. היא הצליחה להיבחר לכהונה נוספת גם בבחירות לקונגרס בנובמבר האחרון, חרף המפלה שנחלה בהן המפלגה הדמוקרטית. בפעילותה הפוליטית התמקדה ברפורמה בנוגע להגירה, בענייני צבא, בענייני מחקר של תאי גזע ובחיפוש אחרי מקורות אנרגיה חלופיים. בעלה הוא האסטרונאוט

הבכיר מארק קלי, מפקד מעבורת החלל אנדיוור.

 

גיפורדס כיהנה כיושבת הראש של תת-הוועדה לחלל ואווירונאוטיקה של בית הנבחרים, ורשומה כחברה באיגוד הרובאים הלאומי של ארה"ב, ארגון המקדם את זכותם של אזרחים לשאת נשק.

 

שעה קלה לפני הכינוס שבו נורתה קראה גיפורדס לתושבים להשתתף בכנס הפוליטי שערכה. "אנא, עצרו וספרו לי על מחשבותיכם או 'צייצו' לי מאוחר יותר", כתבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיפורדס. גם אנשי הצוות נפגעו
צילום: AP
שוטרים ליד הזירה
צילום: AP
מומלצים