שתף קטע נבחר

השרים אישרו גיוס החרדים: "צעד נכון בכיוון הנכון"

ברוב של 23 תומכים מול מתנגד אחד ושני נמנעים, אישרה הממשלה את התוכנית לפיה בתוך חצי עשור יכפיל עצמו שיעור החרדים בשירות הצבאי והלאומי. שר הביטחון ברק בירך והבהיר כי "המבחן האמיתי יהיה כמובן בביצוע"

הממשלה אישרה הבוקר (יום א') בישיבתה השבועית את התוכנית לגיוס חרדים לצה"ל. לפי היוזמה, מספר החרדים המשרתים בצבא צפוי להכפיל עצמו בתוך חמש שנים. 23 מבין שרי הממשלה תמכו במהלך, שניים נמנעו ואחד - השר לענייני מיעוטים, אבישי ברוורמן, הצביע נגדה.

 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי "מדובר במהפכה בעלת השלכות גדולות מאוד על שילוב החרדים בחברה, בכלכלה ובשוויון בנטל".


מגייסים או מכשירים השתמטות? ישיבת הממשלה, היום (צילום: AP)

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, הביע שביעות רצון מאישור התוכנית, ואמר כי "זהו צעד נכון בכיוון הנכון. התוכנית תשפר את הכנתם של חלק מן החרדים להשתלבות בשוק העבודה, ותתרום לשינוי הדרגתי ביחסה של החברה החרדית לצה"ל ולמדינה. צה"ל ומערכת הביטחון פותחים את דלתותיהם להשתתפות במשימה לאומית זו ומגבים אותה. המבחן יהיה כמובן בביצוע, וחיוני להתאמץ כדי ליישמו".

 

 

לעומת ברק, קיבלו שניים משרי מפלגתו את היוזמה בהתלהבות פחותה הרבה יותר. פרט לברוורמן, שהצביע נגדה, החליט השר בנימין בן-אליעזר להימנע. גם השר דן מרידור מהליכוד נמנע.

 

קדימה: מכשירים השתמטות תמורת הישרדות

דובר קדימה מסר כי "נתניהו מכשיר השתמטות תמורת הישרדות. מדובר בעבודה בעיניים ובמהלך ציני שכל תכליתו שקר הונאה והטעיית בג"ץ. נתניהו סוחר במתגייסים לצבא והופך את שירותם הצבאי למטבע קואליציוני עובר לסוחר. לראשונה בתולדות המדינה קם ראש ממשלה ומכשיר באופן פוליטי וחסר בושה את ההשתמטות הצבאית בחוק תוך שהוא רומס את ערכיו של צה"ל כצבא העם ואת חשיבות השיוויון בנטל. נתניהו שיטה בשריו אך לא יצליח לשטות בציבור".

 

לפי ההחלטה, יגוייסו לצה"ל בשנה הנוכחית 2,400 אברכים, מחציתם לצבא ומחציתם לשירות אזרחי. בשנה הבאה יעלה מספרם ל-3,000. בשנת 2013 מתכוונת הממשלה לגייס 3,600 אברכים.

 

על-פי נתוני צה"ל, גודלה של שכבת הגיל של חרדים בני 18 מוערכת בכ-5,500 איש, ובשנת 2015 היא אמורה לעמוד על כ-7,400 איש.

הצוות הבין-משרדי שגיבש את ההמלצות, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, קבע את היעד שלפיו כ-65 אחוזים מכל שכבת גיל חרדית תשרת בצה"ל או בשירות האזרחי עד גיל 28.

 

בתנועה המסורתית הביעו מורת רוח לנוכח אישור התוכנית בממשלה. "אין גבול לא לציניות ולא לבושה", מסר מנכ"ל התנועה, עו"ד יזהר הס. "מדובר בתרגיל מבריק שנועד לשכנע שבתוך חמש שנים ילכו יותר חרדים לצבא ויקבלו פחות קצבאות. אין שום תוקף להחלטה פוליטית במדינת ישראל, וזוהי זריית חול בעיני הציבור".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זו מהפכה. נתניהו
צילום: AP
השר ברוורמן. הצביע נגד
צילום: דנה קופל
מומלצים