שתף קטע נבחר

הסתה באינטרנט: סרטון קורא לרצוח את שי ניצן

אחרי שביקש מהמשטרה לחקור הסתה נגד ערבים בפייסבוק, הופץ ברשת סרטון הקורא לרצוח את המשנה לפרקליט המדינה. בארגוני ימין גינו בחריפות, אך לא פסלו את האפשרות שמדובר ב"פרובוקציה משמאל"

הסתה פרועה באינטרנט. סרטון שהופץ הלילה (יום ב') באינטרנט קורא לרצוח את המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עו"ד שי ניצן, בטענה כי הוא לא חוקר הסתה נגד יהודים, אלא רק קריאות לרצח ערבים. ברשת ב' של קול ישראל פורסם, כי כתובת שולח הסרטון בדואר האלקטרוני מתחזה לכתובת של שר המשפטים.

 

 

לא ברור מי עומד מאחורי הפצת הסרטון, אולם הוא נחתם בסיסמא "כהנא צדק". בין היתר, מופיעות תמונותיו של ניצן בסמיכות להפגנות שבהן קוראים פלסטינים "מוות ליהודים". בשקופיות נכתב באותיות אדומות על גבי רקע שחור: "במקום להגן על עם ישראל מהערבים, הוא מחפה עליהם ומשתף פעולה נגד יהודים".

 

עוד נטען בסרטון, כי ניצן "רודף יהודים ומתנכל ליהודים, הוא מגן על ערבים ומשתף איתם פעולה". עורכי סרטון ההסתה קוראים למשנה לפרקליט המדינה: "שי ניצן, כדאי שתתעורר ומהר! שים לב, לא היהודים, אלא הערבים הם האויבים של עם ישראל". הם קוראים לרצח ערבים, שמאלנים ואויבי ישראל.

 

מפיצי הסרטון מלינים על כך שניצן קרא לאחרונה לחקור הסתה נגד ערבים ברשת החברתית פייסבוק. הפרקליטות ביקשה מהמשטרה לפנות לחברת פייסבוק ולבקש ממנה להסיר את הפרסומים הפוגעניים. במכתב ששלח ניצן נכתב כי החשד הוא הסתה לגזענות. עורכי הסרטון קוראים כעת: "שי ניצן מוזמן עכשיו לחקור גם מי קורא לרצוח אותו".

 

בלשכתו של שר המשפטים, יעקב נאמן, שמפיצי הסרטון, כאמור, הזדהו בכתובת הדואר האלקטרוני שלו, ביקשו "להבהיר בצורה ברורה ביותר שאינה משתמעת לשתי פנים, כי מעולם לא יצאה הודעה מסוג זה מלשכת השר. הדברים הנאמרים בהודעה חמורים ביותר, ואנו מגנים אותם מכל וכל. לשכת שר המשפטים העבירה את החומר לאגף הביטחון במשרד המשפטים, והוגשה תלונה מסודרת בעניין למשטרת ישראל ולגורמי אכיפה נוספים".

 

בימין מגנים ודורשים לחקור

גם בקרב חוגי ימין תקפו בחריפות את ההסתה נגד עו"ד שי ניצן. ב"ארגון זכויות האדם ביש"ע" דרשו לחקור מי עומד מאחורי הסרטון ומסרו כי "אין, ולא יכולה להיות שום הצדקה לרצח. הביקורת המוצדקת על פעולות האכיפה הסלקטיבית שעו"ד ניצן אחראי להן, ועל ההחלטות המפלות המתקבלות על-ידו, אינה מצדיקה בשום פנים ואופן קריאה לאלימות כלשהי, קל וחומר לרצח".

 

למרות זאת, הדגישו שם כי "הקריאה החולנית והמסוכנת לרצח טרם נחקרה וטרם התברר מי עומד מאחוריה. היא אינה צריכה למנוע השמעת ביקורת לגיטימית על דרכו המשפטית של עו"ד ניצן, ואסור שתשמש בסיס להסתה נגד ציבור שלם השותף לביקורת, אך מתנגד באופן גורף להסתה ולאלימות".

 

דברים ברוח דומה אמרו גם בפורום המשפטי למען ארץ ישראל, שם לא פסלו כי ייתכן שמדובר במהלך מתוכנן משמאל שנועד להכפיש את מחנה הימין. "גם אם יש לנו מחלוקת קשה עם התנהלותו של ניצן כלפי ההתיישבות, אין להשלים עם איומים ברצח, בין אם מדובר בגורם אלים מימין, ובין אם מדובר בפרובוקציה משמאל או ב'אבישי רביב' חדש".

 

בעקבות הפרסום, פנה ח"כ מיכאל בן-ארי מהאיחוד הלאומי ליועץ המשפטי לממשלה. הוא דרש לחקור האם הסרטון אינו אלא פרובוקציה מטעם מקורביו של ניצן. "אין זה סוד שבשנים האחרונות, נשמעת ביקורת קשה על מעשיו של ניצן ועל העובדה שהוא רודף אנשי ימין ומתנחלים", הסביר.

 

יועצו של בן-ארי, איתמר בן-גביר, הוסיף כי "ישנם סימני שאלה רבים סביב הסרטון הזה. נודע לנו שבמשרד המשפטים ידעו על קיומו והפנו עיתונאים אליו, כאשר נרשמו רק מספר זעום של צפיות בו ואיש לא ידע על קיומו. זו המתנה הכי טובה שיכולה להיות לשי ניצן. אין יותר טוב מלהציג עצמך כנרדף וכמי שמתנכלים אליו, שעה שיש ביקורת ציבורית קשה. כולם יודעים שניצן הוא איש שמאל קיצוני בפרקליטות המדינה".

 

במכתבו של ניצן למשטרה, הוא מבקש לפתוח בחקירה נגד שתי קבוצות בפייסבוק.

הפנייה הראשונה עסקה בקבוצה בשם "מוות לכל הערבים". תכני הקבוצה, שמנתה כ-170 חברים, כללו קריאות מפורשות לביצוע מעשי אלימות כלפי ערבים ותמיכה במעשים אלו. במסגרת חלק מההתבטאויות נכתב "צריך לרצוח אותם אחד אחד" וכן "ערבי טוב = ערבי מת".

 

במקרה השני, מדובר בקבוצה שהוקמה לקראת הפגנת גופי הימין באום אל פאחם. על קיר הקבוצה כתבו המשתמשים אמירות המעלות חשדות לעבירה של הסתה לגזענות ופגיעה ברגשי דת. בין היתר נכתב: "מוות לערבים", "מוחמד חזיר", "איזה יופי לראות את עם ישראל מתעורר ונלחם על זכות קיומנו".

 

בהכנת הכתבה השתתפו יאיר אלטמן וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
עו"ד ניצן. ביקש לחקור הסתה בפייסבוק
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים