שתף קטע נבחר

יונתן פולק נכלא: זה לא הסיפור שלי, זו מגמה

פעיל השמאל הגיע לכלא חרמון בגליל התחתון, בליווי הוריו, חברתו ושני חברים קרובים: "אי אפשר להפריד בין מה שקורה ברחוב, בכנסת ובבתי המשפט". אביו, שחקן התיאטרון יוסי פולק: זה נראה כמו בדיחה גרועה, המשפט נגדו היה פוליטי

כשהוא מלווה בהוריו, חברתו ושני חברים קרובים, הגיע הבוקר (יום ג') פעיל השמאל, יונתן פולק, לכלא חרמון בגליל התחתון, שם ירצה שלושה חודשי מאסר בעקבות הפגנה נגד מבצע "עופרת יצוקה" לפני כשנתיים. פולק רכב באיטיות על אופניו, והורשע בעבירת התקהלות אסורה. עם כניסתו לכלא, אמר כי "המאסר הוא חלק ממגמה של הצרת צעדי המחאה בחברה הישראלית".

 

"אני חושב שמה שקורה היום היה ברור מראש", אמר פולק, "זה לא הסיפור האישי שלי אלא חלק ממגמה של הגבלת צעדי המחאה. זה מתבטא גם נגד פלסטינים שנשפטים לתקופות מאסר ממושכות יותר ממני, בלי ראיות ובלי משפט צודק. מדובר באווירה למניעת כל התנגדות לכיבוש הישראלי. אני נשלח לכלא כשברקע צעדים ממלכתיים וממסדיים, קריאות להקמת ועדות חקירה ומכתבי רבנים ורבניות למיניהם. אי אפשר להפריד בין מה שקורה ברחוב, בכנסת ובבתי המשפט".

 

פולק האב: "לא יצליחו לעצור אותו"  

בגזר הדין שניתן בחודש שעבר בבית משפט השלום בתל-אביב, הופעל עונש מאסר על תנאי שהוטל על פולק בעבר בגין עבירות התקהלות אסורה, המרדה והיזק לרכוש. המהלך התבצע לאחר שפולק סירב להצעה להמיר את עונשו בעבודות שירות. בכניסתו לכלא חרמון, הסביר פולק כי עבודות שירות לא היו אופציה עבורו, "כי אני לא חושב שמה שעשיתי הוא פסול ואין לי כוונה לשתף פעולה בענישה שלי, אם צריך ללכת לכלא, אלך וביום שאצא אמשיך לעשות את אותו הדבר". "מה שקורה היום היה ברור מראש". פולק נכנס לכלא (צילום: חגי אהרון)  

 

אביו של פעיל השמאל, שחקן התיאטרון יוסי פולק, ליווה אותו לכלא. "אני מודה שקצת התרגלתי לזה", סיפר לאחר שהדלת נסגרה מאחורי בנו, "זו לא הפעם הראשונה שהוא נכנס לכלא, אך זו התקופה הארוכה

ביותר שאליה הוא נשלח למאסר. זה נראה כמו בדיחה גרועה, אבל כל מה שקורה מסביב מעיד שלא יכול היה לקרות אחרת".

 

פולק האב טען כי המשפט שהתנהל נגדו בנו פוליטי, למרות הנסיונות להכחיש זאת. "לדעתי זו לא הפעם האחרונה, ולא יצליחו לעצור אותו במאבקו. אנו נמצאים בתהליך שאני קורא לו הידרדרות. כל ניסיון לעשות משהו שלא מזוהה עם הממסד ייתקל בבעיה קשה. הכול מתחיל ומסתיים במילה כיבוש והבן שלי, שמאמין בדרכו, הוא עוד אחד מאלה שמשלמים את המחיר".

 

חבריו של פולק למאבק הבטיח להמשיך לשמור איתו על קשר ולתמוך במשפחתו בזמן שהוא שוהה מאחורי הסורגים, ולהמתין לו ביציאה מהכלא עם סיום תקופת המאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יונתן פולק, ליד כלא חרמון
צילום: חגי אהרון
האב, יוסי פולק
צילום: חגי אהרון
מומלצים