שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  בקרוב: חוות מזור תפסיק לייבא קופים לניסויים
  השר להגנת הסביבה החליט כי החווה לא תמשיך לייבא ולייצא קופים, למעט למטרות שיקום, הצלה ומחקר רפואי המצריך ניסויים בחיות. מוסדות מחקר יוכלו לייבא קופים ישירות. ייבוא כללי של קופים למטרות מסחריות ייאסר

  האם חוות מזור תפסיק לייבא קופים לישראל? השר גלעד ארדן הגיש היום (ג') את החלטתו בדבר מדיניות הסחר בקופים לפי החוק להגנת חיות הבר למנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי. לפי החלטת השר, החווה לא תוכל עוד לייבא של קופים לישראל, למעט למטרות של שיקום והצלתם וכי לא יותר עוד סחר בקופים למטרות מסחריות, שאינו למטרות מחקר רפואי.

   

   

  עוד קובעת ההחלטה, כי מוסדות מחקר יקבלו היתרים לייבא ישירות קופים שנועדו למחקר רפואי מציל חיים בישראל. זאת להבדיל מהמצב עד כה, בו החווה קיבלה היתרי ייבוא וייצוא של קופים כמעט ללא מגבלה, והיא זו שסיפקה את הקופים למטרות מחקר. 
   
  ההחלטה החדשה גם מאפשרת לייצא קופים מהארץ אך ורק לאותן מטרות - שיקום, הצלה או מחקר רפואי מציל חיים, ורק לאחר שיוצגו הוכחות וודאיות לכך לרשות הטבע והגנים.
   
  השר ציין במכתבו, כי הוא אינו שולל ניסויים בבעלי חיים, "כאשר מדובר במחקר לצורך מציאת תרופות מצילות חיים ובלבד" ואמר כי "ניסויים אחרים בבעלי חיים אינם מקובלים עלי ואפעל למנעם".
   
  כיצד תשפיע ההחלטה על פעילותה של חוות מזור בפועל, בה מוחזקים קופי מקוק רבים? במשרד סבורים כי הדבר ישנה את אופי פעילותה - מחוות גידול שהסתמכה על ייבוא קופים מחו"ל, כעת עם האיסור לייבוא קופים, הם יוכלו לפתוח גרעין רבייה לקופים, ויוכלו לייצא גורים מדור שני בלבד, ולא יזדקקו לייבוא של קופים מחו"ל. 
   
  ההחלטה תיכנס לתוקף כחצי שנה לאחר שרשות הטבע והגנים, תמסור את השינוי במדיניות הסחר בקופים למזכירות אמנת סייטס, המטפלת בנושא של סחר במיני בעלי חיים מוגנים.
   

  מאבק של 15 שנה

  המאבק לשינוי הפעילות של חוות מזור נמשך מזה יותר מ-15 שנה. רק לפני מספר חודשים, שינתה אל-על את מדיניותה והודיעה כי תפסיק להוביל בעלי חיים למטרות ניסויים בחו"ל.
   
  מאז שארדן נכנס לתפקידו כשר להגנת הסביבה, נערכו דיונים רבים בנושא המשך ואופי פעילות של החווה. השר ביקש לבחון את מדיניות הסחר בחיות הבר המונהגת בישראל מזה שנים רבות, אולם גופי מדע וארגוני בעלי חיים נאבקו ממושכות על מנת שתימשך פעילותה של החווה ואופי הניסויים בקופים.
   


   

  (צילום: באדיבות חוות מזור)

   

  לדברי השר, ההחלטה הגיעה לאחר שנפגש עם כל הגורמים המעורבים בדבר ובחן חוות דעת של מומחים בארץ ובעולם. לדבריו, הגורמים שצידדו בהמשך ייבוא קופים לישראל, טענו כי חוות מזור לא תוכל להמשיך להתקיים אם תבסס את פעילותה רק על המחקר בישראל, והדבר עלול לגרום "לפגיעה במחקר הרפואי בישראל ובעולם". עוד נטען, כי הדבר יביא להגבלת פעילות החוקרים ולפגיעה במעמד הבינלאומי של ישראל בזירה המדעית-רפואית.
   
  השר ארדן קבע כי הטיעונים שעלו בקרב התומכים בהפסקת הסחר בקופים נובעים "מטעמים מוסריים, ערכיים וחינוכיים, שעיקרם הסבל והפגיעה הרבה בקופים הכרוכה בתהליך תפיסתם בארץ המוצא והובלתם לישראל".עוד הוא הדגיש, כי החוק להגנת חיות הבר נועד להגן על החיות והוא רואה חשיבות "כשר הממונה, בקידום ערכים של אהבת החי ושמירה על החיות הבר בטבע, ובסביבתן הטבעית". על כן הוא החליט להחמיר את מדיניות הסחר הקיימת בקופים.
   
  במכתבו ציין ארדן, כי החלטתו היא "תוצאה מאוזנת באופן הראוי בין כלל השיקולים... תצמצם את הסחר בקופים ובכך תפחית את הפגיעה בהם, תוך הכרה כי רק מטרות של שיקום, הצלה ומחקר רפואי מצדיקות את הסחר בהם, וכי שוקלים מסחריים וכלכליים גרידא, נסוגים מפני ההגנה על שלומן של חיות הבר בכלל, ושל הקופים בפרט. זאת, כאמור, מבלי לפגוע במחקר הרפואי בארץ ובעולם".
   
  בארגונים למען בעלי חיים, שהובילו במשך שנים מאבקים לסגירת פעילות החווה, מסרו בתגובה ל-ynet, "נכון היה להפסיק לחלוטין את פעילות החווה מאחר שאין לה שום הצדקה מוסרית או מדעית. עם זאת, אנחנו מברכים על החלטת השר להחמיר את הקריטריונים של הסחר בקופים", אומרת ל-ynet ענת רפואה, מנהלת עמותת "מאחורי דלתות המעבדה", המנהלת בשנים האחרונות מאבק נגד המשך פעילות החווה ומציינת כי היא מקבלת את ההחלטה ברגשות מעורבים. 
   
  "החלטת השר להפסיק את יבוא הקופים מהטבע בעוד כחצי שנה אמנם תמנע סבל רב מהקופים בטבע בהמשך, אולם אנחנו חוששים מאוד שעד אז תייבא החווה מספר עצום של קופים". לדבריה, המבחן האמיתי יהיה יישום החלטתו להגביל יצוא של קופים רק למחקרים רפואיים מצילי חיים. "אני מקווה מאוד שיתאפשר לנו לעמוד על המשמר ולדאוג שהפתח הזה לא ינוצל ליצוא קופים לניסויי רעילות שמהווים כיום את היצוא העיקרי מחוות מזור. אנחנו מודים לציבור על תמיכתו בנו ומבטיחים להמשיך ולפעול לסגירה מוחלטת של החווה". 
   
  תגובת בעלי "חוות בי.אפ.סי. בע"מ" (חוות מזור), לא התקבלה עד למועד פרסום הכתבה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Animal Defenders International
  צילום: Animal Defenders International
  מומלצים