שתף קטע נבחר

בוגר MBA? אתה מצרך מבוקש

ההתאוששות העולמית תורמת לביקוש לבוגרי MBA. כ-64% מהמעסיקים שהשתתפו בסקר עולמי שנערך ע"י המועצה הממונה על בחינת ה-GMAT בעולם ציינו שבכוונתם לשכור עובדים בעלי MBA. ניכרת גם נכונות להעלות את שכרם

המשבר במערב  נגמר - לפחות עבור בוגרי מנהל עסקים. 64% מהנשאלים בסקר שכלל 210 מעסיקים בארה"ב ובעולם מסרו שבכוונתם לשכור בעלי תואר MBA (תואר שני במנהל עסקים) ב-2011. זאת, בהשוואה ל-60% מהעסקים ששכרו בעלי MBA ב-2010. גם השכר המוצע למועמדים צפוי לגדול.

 

 

בסקר, שנערך על ידי המועצה לקבלה לתואר שני במנהל עסקים (GMAC), הממונה על בחינת ה-GMAT בעולם, מצויינת המגמה כמשתלבת עם ההתאוששות הכלכלית בעולם; זאת, על אף שיש מדינות מערביות רבות שעדיין נמצאות בקשיים.

 

בעוד הכוונה לשכור בוגרי MBA עולה, נראה שמי שמשלם את המחיר אלו שאר בעלי התואר השני, כולל כאלו בתחום הניהול - שאינו MBA. בעוד 53% מהעסקים דיווחו ששכרו ב-2010 בעלי תואר שני (שאינו בתחום הניהול), כעת רק 49% מדווחים על כוונה כזו ל-2011. גם בתחום הניהול עצמו ניכרת פגיעה - בעוד ב-2010 שכרו 42% מהעסקים בעלי תואר שני במקצועות הניהול (שאינם MBA), רק 39% מתעתדים לעשות זאת ב-2011.

 

ומה בישראל?

הביקושים ב-2010 לבוגרי MBA גדלו גם בישראל. לדברי דנית ניצן, מנהלת מחקר ותוכן ב-AllJobs, "ההשקעה באנשים "יקרים" (אנשי ניהול בעלי MBA) ולא רק באנשי מקצוע (מכירות, שיווק, טכנולוגיה) כפי שהיה בעת המיתון, מראה שחברות מקבלות בחזרה את הביטחון שלהן במשק ובצמיחה עתידית".

 

היא מוסיפה ש"חברות גדולות במשק הבינו שבמקום לגייס אנשים מבחוץ ולאייש כך תפקידי ניהול, עדיף להשקיע באנשים שכבר עובדים בחברה ולראות בהם עתודה ניהולית לטווח ארוך. לכן, כשמגייסים היום לחברות הגדולות ביותר, מעדיפים אנשים עם MBA כי התואר מהווה אינדיקציה לכך שאלה אנשים שרואים בעצמם מנהלים לעתיד, ולכן מתאימים להכשרה ארוכת טווח בתוך הארגון".

 

לדברי מנכ"ל מנפאואר פרופשיונל, נירה צימלס, "בשנת 2010  55% מהמשרות בדרגי ניהול ביניים ובכירים שאויישו על ידנו בשיווק ומכירות הם בעלי תואר MBA. זאת, לעומת 2009, אז רק 15% היו בעלי תואר MBA, כשגם היקפי הגיוס היו נמוכים יותר. אנחנו צופים שמגמת הגידול תימשך גם בשנת 2011".

 

צימלס מוסיפה שיש יתרון מובהק לבוגרי MBA בתפקידים של שיווק ומכירות בדרגי ניהול ביניים ובכירים. לעומת זאת בתפקידים בתחום הפיננסי הניסיון המקצועי משמעותי הרבה יותר. לדבריה, הגיוס השנה של דרגי ניהול ביניים ובכירים גדל לעומת 2009, אז רוב הגיוסים היו לדרגים פחות בכירים.

 

מהסקר העולמי שנערך על ידי המועצה לקבלה ל-MBA עולה שלא חל שינוי משמעותי בכוונה לשכור בעלי תואר ראשון (72%). נתון נוסף - לפי הסקר חל זינוק בכוונה לשכור עובדים בעלי ניסיון רלוונטי למשרה הנדרשת ללא קשר לתואר שבידיהם. בעוד 73% מהעסקים שכרו עובדים אלו ב-2010, ב-2011 מדווחים 85% על הכוונה להעסיקם. מהנתונים אף עולה אישוש נוסף להערכות שהמשבר מאחורינו - בעוד אשתקד 9% מהעסקים לא שכרו אף עובד חדש, ב-2011 רק 5% מתעתדים שלא להגדיל את כוח העובדים.

 

השכר המוצע יגדל

חדשה טובה נוספת לבוגרים - יותר מרבע מעסקים (26%) השיבו שיגדילו את הצעות השכר למועמדים בעלי ה-MBA.עם זאת, 69% צופים כי השכר למועסקים חדשים יהיה זהה לזה שניתן על ידם ב-2010. גם עובדים בעלי ניסיון ייהנו מהצעות שכר גבוהות יותר ב-2011 (27%). הסיכוי שיוצע שכר גבוה יותר למועמדים בעלי תואר ראשון בהשוואה ל-2010 הוא נמוך יותר (23%), וכך גם בנוגע לבעלי תואר שני שאינו MBA (כ-20%).

 

המנהל הפדגוגי של The Princeton Review ישראל, אבי יולזרי, אומר שרבים מאלו שבחרו ללמוד מנהל עסקים בארה"ב בשנים 2008-2009, עשו זאת דווקא בשל המשבר. "הם רואים בתואר הזדמנות לתעסוקה והכנסה טובים יותר והכשרה לקראת הקריירה", בזמן ששוק העבודה לא היה מזמין מספיק. לדבריו, "הנתונים של GMAC מצביעים על כך שזו היתה הבחירה הנבונה".The Princeton Review העולמית היא אחת הגדולות בעולם העוסקת בתחום ההכנה לבחינות הכניסה למוסדות אקדמיים. 

 

מתברר שבישראל יש נטייה לכיוון ההיי טק בקרב המעוניינים בתואר שני במינהל עסקים. אסף וולף, מנהל תחום ה-GMAT בקבוצת קידום, מציין שלפי הנתונים בידי החברה 29% מהמתעניינים בלימודי ה-MBA מגיעים מתחום ההיי טק, "הדבר בהחלט יכול להעיד כי אנשים מרקע פחות ריאלי חוששים מבחינת ה-GMAT, ולא בצדק, והנתונים (נתוני הביקוש לעובדים עם MBA) מוכיחים שכדאי להם להתגבר על החששות".

 

מגייסים היישר מהאוניברסיטאות

על פי הסקר כשליש מהמרואיינים מתכננים לגייס במהלך 2011 בוגרי MBA טריים. נתון זה מנבא את המשך המגמה, אותה מציירים הנתונים של GMAC, לפיהם העובדים המבוקשים ביותר לעבודה הינם בעלי הניסיון בתחום העיסוק הרלוונטי, בוגרי תואר ראשון שסיימו לאחרונה, ובוגרים טריים של מסלולי MBA.

 

גם הנכונות להעסיק עובדים מצטיינים או אטרקטיביים במיוחד בשכר גבוה צפויה לגדול ב-2011. 26% מהמשתתפים בסקר של GMAC מוכנים לעלות מעל השכר הממוצע בכדי להעסיק בעלי ניסיון אטרקטיביים, או לתת לבוגרי MBA מצטיינים, שיכנסו לשוק העבודה בשנת 2011, משכורות התחלתיות גבוהות יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הביקוש עולה
יותר מרבע מהמעסיקים יציעו שכר גבוה יותר
צילום: Index Open
מומלצים