שתף קטע נבחר

חרדי, בתל אביב התנהג כחילוני

חברת מועצה בתל-אביב הזדעקה על כך שהציבור החרדי יישב בנפרד בהופעה של הזמר יניב בן-משיח בהיכל התרבות. כי הרי לא ייתכן שהחרדים באמת רוצים לבלות כך בנפרד, אנחנו נקבע להם מהי בחירה חופשית

באקט הרואי מעורר השתאות נרתמו השבוע ארגוני נשים ושוחרי צדק חברתי למיניהם כדי להציל את כבוד האישה החרדית ולהיות לה לפה. תחילה במעורבותם בעתירה נגד ההפרדה הכפויה בקווי המהדרין, ולאחר מכן במכתב חריף שנשלח לחולדאי על-ידי חברת המועצה מטעם מרצ, תמר זנדברג, שבו דרשה לבטל את הופעתו המתוכננת של הזמר יניב בן משיח בהיכל התרבות, שתיערך תוך הפרדה בין נשים לגברים .

 

 

"קולן של נשים בתוך החברה החרדית לא נשמע, והסכמתן החופשית אינה ניתנת. אסור שמעירנו תל אביב תצא בשורה כזאת, ולו בהשלמה מרומזת". כותבת זנדברג.

 

כל-כך קל "לקרבן" את הנשים החרדיות באופן סדרתי, ולהציג את הגברים - שגם הם מופרדים אחרי ככלות הכל - כפטריארכאליים ושתלטנים. ארגוני הנשים ותנועות השמאל החברתי זועקים את הזעקה ה"אילמת", כביכול, של האישה החרדית. כי הרי לא ייתכן, בשום תסריט שהוא, שיש לה דעה משלה, נטולת השפעה גברית. לא ייתכן שבאמתחתה הגדרה אלטרנטיבית מנומקת למונח "כבוד האישה". לא ולא! חברי סיעת מרצ, האמונים הבלעדיים על הגדרת "כבוד" מהו, הם יחליטו בשבילה מה טוב לה. הם יגדירו לה מהי מניפולציה גברית ומהי בחירה חופשית.

 

ואגב, מדובר באותה מפלגה שמתעלמת באלגנטיות מבנות מתחת לגיל 18 שמצטלמות לאי-אלו מדורי אופנה בעירום חלקי, עונות על שאלות חודרניות, תוך שגופן עומד לשיפוטם האכזרי של עשרות טוקבקיסטים משולהבים שמציעים להם לעשות דיאטה, ניתוח פלסטי, או הסרת שיער. זו גם אותה מפלגה שבמצע שלה יוצאת להגנתן של נשים שבוחרות לעשות הפלה באצטלה של זכות האישה על גופה, כאילו אין נשים שמפילות בגלל מניפולציות של הגבר שלצידנו, ממש כבוד האישה בהתגלמותו.

 

לא מסכימים על ההסכמה

בכל מקרה, הנקודה המרכזית היא היחס המשתנה של הארגונים הליברליים למילה "בהסכמה": אותה מילת מפתח שנזרקת לחלל האוויר כשמדובר בזכויותיהם הלגיטימיות של הומוסקסואלים, הופכת לפתע בלתי-לגלית כשמדובר ברצונה החופשי של אישה חרדית. היא הרי מחוסרת דעה עצמית כלשהי, ואם היא בוחרת לקבל על עצמה הלכות צניעות, זה כנראה בגלל שכפתו אותה לכיסא חשמלי עד שאמרה "רוצה אני". המחשבה שמדובר בתפיסת עולם סדורה ובעלת ערך במגזר החרדי - כאילו אינה קיימת.

 

חייבים להבדיל בין הסכמה הדדית לבין כפייה גברית המונעת מאינטרסים חשוכים. אחרת יהא זה מדרון חלקלק ונרשה לעצמנו גם לאחד את העזרות בבתי הכנסת שלהם, להסיר להם בכוח את המחיצה בחתונות, לדחוף את אפינו הארוך לסעודות השבת הנפרדות שלהם, ולהיכנס להם גם לתוך חדר המיטות.

 

טוב עשה בג"ץ בקביעתו כי ההפרדה בקווי מהדרין חוקית, כל עוד היא נעשית בהסכמה. כלום אפשר להורות בכח לקבוצת אנשים שבוחרת להיפרד באופן

אקראי "תתערבבו"? לכל היותר ניתן להגן חוקית על נוסע מזדמן שאינו מוכן שיכפו עליו את הנורמות, לא יותר מזה. טוב עוד יותר תעשה גם גברת זנדברג אם לא תתערב לחרדים באופן שבו הם רוצים לבלות, בטח בהופעות המיועדות לקהל שלהם. 

 

לפני פחות משנה הקים ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ את השדולה לשווין אזרחי ופלורליזם. תואיל בטובה מפלגתו לעיין שוב בהגדרתו של אבן שושן למונח פלורליזם. או-אז תיווכח כי שבניגוד לכך, הפלורליזם שהיא מקדמת מכיל ספקטרום מצומצם עד מאוד של נורמות חברתיות - רק אלו העולות בקנה אחד עם האג'נדה החברתית שלהם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יניב בן משיח
צילום: אילן בשור
רחלי מלק בודה
מומלצים