שתף קטע נבחר

עיריית חיפה תפצה אישה שהשאירה פתק לפקח

המדחן לא פעל, ובעירייה ייעצו לאישה: השאירי פתק לפקח. למרות זאת, היא קבלה דו"ח, ומאוחר יותר גם רכבה עוקל. ביהמ"ש קבע: העירייה תפצה אותה ב-1,500 שקל

אישה החנתה את מכוניתה באחד מרחובות חיפה, אחרי שרכשה תו חנייה מתאים. לטענתה, לקראת תום תוקפו של התו, ניגשה להוציא תו חדש, אך המדחנים שהיו בקרבת מקום לא עבדו. 

 

 

היא התקשרה למוקד העירוני על מנת לברר מה עליה לעשות, ובעצת הטלפנית השאירה פתק לפקח בו הסבירה כי המדחנים לא עובדים. אך כששבה לרכב כעבור עשר דקות, גילתה כי קיבלה דו"ח חניה.

 

לטענתה, חיפשה את הפקח והסבירה לו את השתלשלות העניינים, ובהתאם להנחייתו, שלחה למחרת מכתב למחלקת החניה של העירייה, בו ביקשה לבטל את הדו"ח, וחשבה כי בכך הסתיים העניין. אך למעלה משנה ושלושה חודשים לאחר מכן, קיבלה דרישה לתשלום הדו"ח בתוספת קנס, ולמרות שביקשה שוב לבטל את הדו"ח, הסכימה העירייה לבטל לה את הקנסות בלבד.

 

האישה נדהמה מתשובה זו, שכן פעלה בהתאם לייעוץ שניתן לה על ידי המוקד העירוני, אך למרות בקשות חוזרות מצידה לבטל את הדו"ח, המשיכה העירייה לשלוח דרישות תשלום, עד שבסופו של דבר, הועבר הדו"ח לחברת גבייה ולאחר שרכבה עוקל, נאלצה לשלם 570 שקל על מנת לבטל את העיקול.

 

בתביעה שהגישה לבית-המשפט לתביעות קטנות בחיפה, דרשה האישה לחייב את העירייה בהשבת הסכום ששילמה וכן פיצוי על עוגמת הנפש והטרטורים שנגרמו לה.

 

העירייה כפרה בסמכותו העניינית של בית המשפט לדון בתביעה, ולגופו של עניין טענה, כי תקלה במדחן, המוכחשת כשלעצמה, אינה מהווה עילה לביטול דו"ח חניה. לחילופין, הציעה העירייה להשיב לתובעת את סכום הדו"ח, וזאת לאור נסיבותיו המיוחדות של המקרה.

 

התובעת פעלה בהתאם להנחיות העירייה

השופטת נסרין עדוי קיבלה את התביעה והדגישה, כי אינה מתייחסת לשאלת האשם של הערייה או לשאלת תוקפו של הדו"ח, אלא אך ורק לשאלה הנזיקית. לעניין זה, נקבע כי אלמלא הייעוץ שניתן על ידי טלפנית המוקד, לא היתה התובעת משאירה את רכבה באותו מקום, וסביר להניח כי לא הייתה מקבלת את הדו"ח.

 

" התובעת התנהגה ככל אדם שומר חוק", כתבה השופטת. לקראת סיום זמן החניה, התובעת ניגשה לרכב לחידוש התו. היר חיפשה בקרבת מקום ולא היה מדחן שעבד. יצרה קשר עם המוקד העירוני של הנתבעת ופעלה בהתאם להנחיות שניתנו לה מטעם הנתבעת. חרף זאת, קיבלה דו"ח חניה".

 

השופטת קבעה כי לפיכך, על העירייה להשיב לה את סכום הדו"ח וכן לפצותה בגין עוגמת הנפש שנגרמה, ובסך הכל תשלם העירייה לתובעת 1,500 שקל.

 

לאתר המשפט הישראלי פסק דין

  

לעיון בפסק הדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכל באשמת המדחן
באדיבות עיריית הוד השרון
מומלצים