שתף קטע נבחר

פרס: יהודי בימינו - משמע להיות אדם מאמין

"אין ישראל ללא יהדות, ואין יהדות ללא ישראל", אמר שמעון פרס - וזכה לתשואות. הנשיא דיבר בפני אלפי חברי תנועת "בני עקיבא" העולמית, והתייחס גם לאירועי השבועות האחרונים: "רבי עקיבא היה בן גֵרים, ועלינו לאהוב את זולתנו כמונו"

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר אתמול (יום ד'), כי על עם ישראל לשמור על עצמאותו הרוחנית, והוא חייב להיות מחובר עם העולם המדיני והכלכלי שסביבו. "להיות יהודי בימינו פירושו להיות אדם מאמין", הוסיף.

 

 • הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק

   

  פרס אמר את הדברים בנאומו באירוע הפתיחה של הוועידה העולמית ה-12 של תנועת "בני עקיבא" העולמית בירושלים, בפני בני אלפי נוער ושליחי התנועה מרחבי העולם. עוד אמר פרס: "ישנם יהודים בגולה הסבורים שאפשר להישאר יהודי ללא ישראל. ישנם אולי ישראלים הסבורים שאפשר להישאר ישראלי בלי להיות יהודי. שניהם טועים: אין ישראל ללא יהדות, ואין יהדות ללא ישראל.

   

  "אם מדברים עברית ומזניחים את התנ"ך, אנו מסכנים את זהותנו. וגם אם לומדים את התנ"ך, מבלי לדעת לפחות להתפלל בעברית - אנו מסכנים את המשך קיומנו".

   

  הגזענות - פלסתר של היהדות

  פרס התייחס בעקיפין לאירועי השבועות האחרונים, ואמר כי "התורה שלנו אומרת שכל אדם נברא בצלם. עלינו לזכור שגֵרים היינו במצרים, כי רבי עקיבא היה בן גֵרים ושעלינו לאהוב את זולתנו כמונו. על כן הגזענות, שנאת זרים ושנאת אחים – הם פלסתר של היהדות".

   

  בנימה אישית הוא סיפר על מה שכינה "הרגע המכונן בחיי", כשהיה בן 11 ועלה לארץ. "חונכתי על ידי סבי עליו השלום, הרב צבי מלצר, איש ישיבת וולוז'ין, אשר לימד אותי תורה, תנ"ך וגמרא", אמר. "בדרך כלל, כל העיירה היתה מתאספת ליד תחנת הרכבת, ללוות את העולים לארץ. לאחר מכן נודע לי שאם הרכבת הזו נוסעה לכיוון אחד - נסעת לישראל, ואם לכיוון האחר – הכיוון היה לאושוויץ.

   

  "לקראת עלייתי לישראל, בתחנה הזו, אמר לי סבי: 'בקשה אחת לי אליך – תהיה יהודי'. המשפט הזה מלווה אותי כל חיי, באשר אני פונה – להיות יהודי".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחובר ליהדות. שמעון פרס
  צילום: חגי אהרון
  מומלצים