שתף קטע נבחר

מחקר: הנקה בלבד - רק עד גיל 4 חודשים

מדינות רבות עדיין ממליצות לבסס את תזונת התינוק על הנקה בלבד עד גיל חצי שנה, אך מחקר בריטי טוען שיש לחשוף את התינוק למזון מוצק כבר בגיל 4 חודשים, כדי להפחית הסיכוי לאלרגיות ולמחלות שונות. בישראל ניתנה ההמלצה כבר ב-2009

הנקה היא המזון הטוב ביותר עבור התינוק - עד איזה גיל? ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה מלאה עד גיל חצי שנה, אולם מחקר חדש שסיכם מחקרים רבים קודמים מצא כי הנקה ממושכת ובלעדית אינה בהכרח בריאה עבור התינוק, וכי יש להוסיף מוצקים לתזונת התינוק כבר בגיל 4 חודשים. בהיבט זה ישראל מתקדמת: משרד הבריאות פרסם הנחיות דומות לפני כשנה וחצי.

 

  

במאמר שפורסם בגיליון החדש של כתב העת היוקרתי British Medical Journal הטילו ספק מספר מומחים לרפואת ילדים בבריטניה באשר לצורך בהנקה במשך חצי השנה הראשונה לחיי התינוק. לדברי החוקרים, הנחיות ארגון הבריאות העולמי להנקה בלעדית עד גיל חצי שנה מתאימות למדינות מתפתחות, שם קיימת בעיית רעב, כלכלה ענייה ושכיחות גבוהה של זיהומים שבפניהם מגן חלב האם.

 

חשיפה למוצקים מפחיתה אלרגיות

מנגד, קיימות עדויות הולכות וגוברות לכך שתינוקות שאינם נחשפים למזונות מוצקים בתקופה הקריטית בין גיל ארבעה חודשים לשישה חודשים נמצאים בסיכון ללקות באלרגיות למזון ובצליאק.

 

כך, למשל, עלה שיעור מחלת הצליאק בשוודיה לאחר שהומלץ להורים להמתין עד גיל 6 חודשים לפני תחילת מתן מוצקים המכילים את חלבון החיטה גלוטן (המצוי במאפים). כשההמלצות שונו וקבעו כי יש להתחיל את מתן המזונות המוצקים בגיל 4 חודשים, צנח שיעור הסובלים מצליאק.

 

החוקרים מאזכרים גם את התינוקות בישראל: בעוד שאלרגיה לבוטנים נמצאת בעלייה במדינות מתפתחות, שיעורה עדיין נמוך בישראל; וזאת לטענת החוקרים בשל העובדה שניתנים לתינוקות מזונות המכילים בוטנים. עוד מציינים החוקרים כי בחלק מהמחקרים נמצאה עדות לכך שתינוקות שינקו זמן רב יותר היו בסיכון גבוה יותר לסבול מהשמנה.

 

"הנקה בלעדית מתאימה למדינות עניות"

החוקרים מציינים גם את חשיבות ההנקה: קיימת עדות מוצקה לכך שחלב אם מפחית את שיעור דלקות הריאות, האוזניים, זיהומי המעיים ודלקות אחרות אצל תינוקות. "הנקה בלעדית למשך שישה חודשים מתאימה למדינות עניות, שם קיימת שכיחות גבוהה מאוד של תמותה ותחלואה מזיהומים. במדינות מפותחות קיימת חשיבות רבה לתחילת מתן מזונות מוצקים כבר בגיל ארבעה חודשים", נאמר במחקר. 

 

כאמור, משרד הבריאות בישראל המליץ כבר במאי 2009 להוסיף טעימות מוצקים לכלכלת התינוקות החל מגיל 4 חודשים, ועד אז מומלצת הנקה בלעדית. על פי ההמלצות, מהשבוע ה-17 עד ה-26 לחיים ואילך תינתן הנקה בשילוב טעימות מוצקים. עוד קובעות ההמלצות כי יש להתחיל במתן דייסה המכילה דגנים וגלוטן כבר בגיל 4 חודשים, להפחתת הסיכון לצליאק.


 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תינוקות שינקו זמן רב נמצאים בסיכון להשמנה
צילום: Jupiter
מומלצים