שתף קטע נבחר
צילום: אלבטרוס

העסקים הקטנים נגד מנכ"ל דלק: "בוזז תאב בצע"

הזעם על התבטאותו של מנכ"ל דלק, אסי ברטפלד, לפיה הגז שייך לחברה ולא לציבור, מגיע אפילו לקהילה העסקית. נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, יהודה אלחדיף: "דברי ברטפלד נגועים באטימות, יהירות וחמדנות. חבריו הטייקונים צריכים להתבייש, הם לא חוסכים באמצעים לגזול את כבשת הרש"

בכירי המשק כמעט ואינם תוקפים אלה את אלה בפומבי, אבל נראה כי התבטאותו של מנכ"ל דלק, אסי ברטפלד, לפיה הגז אינו שייך לציבור - הגדישה את הסאה אפילו עבור הלוביסטים של המגזר העסקי.

 

 

נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, יהודה אלחדיף, המייצג את המפעלים הקטנים במשק, אמר ל-ynet בתגובה להתבטאותו של ברטפלד: "דבריו של מנכ"ל דלק נגועים באטימות, יהירות וחמדנות שהציבור בישראל שבע ממנה".

 

לדברי אלחדיף, "סוף סוף נמצאו המשאבים העשויים לצמצם מעט את הפערים החברתיים המתרחבים ואת העוני המביש ממנו סובלים ילדים וקשישים, אבל מנכ"ל דלק וחבריו הטייקונים לא מסוגלים להרפות מתאוות הבצע בה הם שטופים".

 

"בכמה יאכטות ניתן לשוט ובכמה בתים אפשר לגור?" שואל אלחדיף, "על מנכ"ל דלק וחבריו להתבייש על כי בעוד העסקים הקטנים והבינוניים התנדבו להוציא מכיסיהם כדי להעלות את שכר המינימום לעובדים ולהקטין את העוני במשק, הם אינם בוחלים באמצעים לנסות ולגזול את כבשת הרש של הציבור הישראלי.

 

"לפני כשנתיים, בשיאו של המשבר הכלכלי, כשאחדים מהטייקונים עמדו בפני איום של חדלות פרעון, הם לא התביישו לבקש חילוץ ותמיכה ממשלם המסים הישראלי אותו הם מבקשים כעת לבזוז בלא רחם".

 

"המדינה הצליחה לעשות יותר מקידוח גז"

הכלכלן חיים רוט - לשעבר יועץ פיננסי בבנק העולמי ומייסד המרכז הישראלי לקידום צדק חברתי, אמר: " אני מניח שמר ברטפלד היה מציע שמנהל מקרקעי ישראל יחלק קרקע בחינם אם עוד לא בנו עליה.

 

"צריך כנראה להזכיר לברטפלד שהמדינה הצליחה לעשות כמה דברים יותר מתוחכמים מקידוח גז, כמו 'מפעל' קטן אחד ליד דימונה ווירוס מחשב, שלפי פרסומים זרים הגיע בדיוק למקום שצריך באופן מתוחכם ביותר", הוסיף רוט, "הממשלה והכנסת צריכות לשים סוף לעניין ולאשר את המסקנות המאוזנות של ועדת ששינסקי".

 

שי כהן, מנכ"ל המרכז, הוסיף: "היחיד שיצחק מהאלגוריות המשעשעות של ברטפלד הוא הבוס שלו (יצחק תשובה, ת.ג) הגז שייך לציבור הישראלי על פי החוק ועל פי כל צורה של צדק".

 

פליטת פה יקרה. מאוד

ברטפלד השתתף היום בפאנל של בכירי אנשי המגזר העסקי, שארגנה חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט. פליטת הפה של ברטפלד נאמרה כאשר התייחס לסקר שפרסם לאחרונה משרד האוצר, שבו נמצא כי רוב הציבור תומך במסקנות ועדת ששינסקי, הקוראות להעלאת המיסוי על הגז והנפט. ברטפלד אמר על הסקר: "זאת לא חוכמה. זה כמו לשאול את הציבור, האם הוא רוצה שיקחו את ביתו של מנכ"ל האוצר, חיים שני, ויחלקו אותו. ברור שיגידו שכן".

 

שני לא הגיב לפרובוקציה, אבל אחת הנוכחות במקום התפרצה לדבריו של ברטפלד ואמרה: "זה לא אותו דבר. הבית של שני שייך לו, הגז שייך לציבור". ברטפלד ענה מיד: "זה לא נכון!" והסביר: "שילמנו על הגז כמו ששני שילם על הבית שלו אז הגז שייך לנו.

 

"המדינה לא הייתה יכולה לפתח את שדות הגז. העיתונאי סבר פלוצקר מציע שנמכור את השדות למדינה. זה רעיון מצחיק: מדינת ישראל לא מסוגלת לעשות שום דבר, אפילו לא לסלול רכבת תחתית קטנה, אז בטח שהיא לא הייתה יכולה לפתח את שדות הגז, ואם לא היינו מפתחים אותם הם לא היו שווים כלום".

 

מאוחר יותר אמר ברטפלד ל-ynet כי: "לא התכוונתי לומר שהגז לא שייך לציבור, רק ציינתי ששילמנו עליו כמו ששני שילם על ביתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד: "הגז שלנו כמו הבית של חיים שני"
נשיא התאחדות המלאכה, יהודה אלחדיף: "הזדמנות לצמצם פערים"
מומלצים