שתף קטע נבחר

ראש הממשלה אימץ את המלצות ועדת ששינסקי

בנאום בכנס מנכ"לים בירושלים הצהיר בנימין נתניהו כי אחרי התייעצויות רבות ובחינת צורכי היזמים וצורכי הציבור, החליט לאמץ את מסקנות הוועדה לבחינת תמלוגי הגז כלשונן ובמלואן. תקבולי הגז ישמשו את המדינה, בין היתר, לקרן חינוך חדשה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאמץ את המלצות ועדת ששינסקי לבחינת תמלוגי הגז במלואן וכלשונן. בכנס מנכ"לים במלון "קראון פלאזה" בירושלים שהתקיים הערב (יום ג') אמר נתניהו כי הוועדה "מצאה את האיזון הנכון בין הצרכים של אזרחי ישראל לבין צורכי המשקיעים והתמריצים שניתנים להם".

 

"לכן, החלטתי לאמץ את מסקנות הוועדה. אין ספק שהמשאב הזה הוא יעד אסטרטגי שאויבי ישראל ינסו לפגוע בו ולכן החלטתי שישראל תיקח חלק בהגנה

 על נכסיה בפרויקט הזה. הנחיתי את שר האוצר להביא הצעת החלטה לממשלה כדי שנוכל לאשר אותה ולהתקדם לחקיקה. זהו יום בשורה למדינת ישראל, לחינוך ילדי ישראל ועתיד המדינה", אמר נתניהו.

 

ראש הממשלה התייחס גם לספקולציות הרבות הנשמעות במשק בנוגע לכמות הגז שניתן לשאוב בים התיכון. "מצאנו גז, די הרבה גז, אם כי לא בכמויות הענקיות שמייחסים בשיח הציבורי, אבל הרבה גז. הגז הזה יכול לשמש אותנו להמשיך לטפח המשאב הטבעי שלנו – כשרון ויכולות הדור צעיר והדורות הבאים. בכוונתנו להקים קרן לעתיד ישראל מהפירות התקבולים, אשר שתוקדש לשלוש מטרות ועוד אחת: חינוך, חינוך ושוב חינוך, בתי ספר יסודיים, תיכוניים והשכלה גבוהה. היעד הנוסף - ביטחון".

 

ישראל גובה כיום כ-30 אחוז מהכנסות היזמים על קידוחי גז ונפט - השיעור הנמוך בעולם פרט לאירלנד וכמה מדינות באפריקה. ועדת ששינסקי המליצה להעלות את שיעור המסוי בשיעור שינוע בין 50 אחוז ל-62 אחוז בההכנסות. המסוי כיום כולל תמלוגים בשיעור של 12.5% אחוז מההכנסות ומס חברות.

 

עיקרי ההמלצות

ועדת ששינסקי המליצה כי המדינה לא תעלה את שיעור התמלוגים, אך בנוסף תגבה מהיזמים גם היטל מיוחד שינוע בין 20% ל-60% מהרווחים ולא מההכנסות

. ההיטל ייגבה רק מספר שנים אחרי תחילת הקידוח כיוון שהוא ייגבה רק לאחר שהמשקיעים החזירו לעצמם את מלוא השקעתם ויותר.

  

ההיטל יוטל במלואו על מאגר הענק "לוויתן" שהתגלה לאחרונה בים התיכון ונמצא בשליטת קבוצת "דלק" וחברת "נובל אנרג'י" האמריקנית. השותפות תשלם לעומת זאת רק היטל חלקי על מאגר "תמר" שגילתה לפני כשנתיים בשיעור שיגיע ל-50 אחוז מהרווח בלבד. זאת, בשל טענת היזמים כי מדובר במסוי רטרואקטיבי כיוון שכבר החלו בפיתוח המאגר.

 

המלצות ששינסקי כי המסוי החלקי יחול על כל מאגר שייכנס לפעולה לפני שנת 2014 והמסוי המלא יחול על שאר המאגרים. המשמעות היא שחברות המחפשות נפט ישלמו את המסים המלאים אם חיפושיהם יצליחו, למעט חברת "גבעות עולם" שייתכן שתזכה להקלה בדומה לתמר על המאגר שגילתה סמוך לראש העין.

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. קרן לחינוך ולביטחון
צילום: אבי אוחיון לע"מ
איתן ששינסקי. ההמלצות התקבלו
צילום: עוז מרון
מומלצים