שתף קטע נבחר

תחקיר צה"ל: המפגינה הפלסטינית מתה מאטרופין

בתום התחקיר שערך קבע צה"ל כי ג'וואהר אבו רחמה שאפה כמות מזערית של גז מדמיע והצוות הרפואי שטיפל בה לא איבחן זאת כראוי. "חבל שניצלו את המקרה כדי להאשים את צה"ל"

צה"ל קובע הערב (יום ד') בתום תחקיר שערך בנוגע למותה של הפלסטינית ג'וואהר אבו רחמה לפני יותר משבועיים בבילעין, שהיא מתה כתוצאה ממנת יתר של אטרופין שקיבלה בבית החולים. על פי התחקיר, אבו רחמה, כלל לא השתתפה בהפגנה.

 

תוצאות התחקיר, שכלל גם עיון במסמכים רפואיים, איששו את ההערכה שהצעירה מתה כתוצאה מטיפול רפואי לקוי בבית החולים ולא מהאמצעים לפיזור הפגנות, שבהם עשו החיילים שימוש.

 

אבו רחמה חשה ברע לאחר ששאפה כמות מזערית של גז מדמיע. מהתחקיר עולה כי הצוות הרפואי כנראה לא איבחן כראוי את מצבה, וסבר שיש לתת לה כמות גבוהה של אטרופין. בדיעבד התברר שאם הייתה מקבלת כמות קטנה יותר, חייה היו ניצלים.

 

"כפי שטענו מלכתחילה", אמרו גורמים צבאיים, "גז מדמיע לא גורם למוות. ההערכה שלנו הייתה כי עבר רפואי וטיפול לא הולם הביאו לתוצאה הטרגית וכך הם פני הדברים. חבל מאוד שהיו גורמים שניצלו את המקרה כדי להאשים את צה"ל ללא שבדקו כלל את הנסיבות".

 

מאז מותה של אבו רחמה טענו הפלסטינים ופעילי השמאל כי היא היתה בהפגנה. "ראיתי שג'וואהר השתתפה באופן פעיל בהפגנה", העיד בשיחה עם ynet יונתן פולק, פעיל בארגון "אנרכיסטים נגד הגדר". כראייה לכך, הוא הציג את ה"ציוץ" בנושא ממש במהלך ההתרחשויות בחשבון הטוויטר שלו. "ראיתי איך הכניסו אותה לאמבולנס שפינה אותה לבית החולים. אני יודע בביטחון שהיא הגיעה לשם ונשארה שם, ואחר כך מתה בבית החולים. אני עצמי עמדתי בקשר טלפוני רציף במהלך הלילה והבוקר שאחרי עם אנשים שהיו בבית החולים", הוא הסביר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמה של ג'וואהר אבו רחמה אוחזת בתמונתה
צילום: גיל יוחנן
עימות בבילעין
צילום: AP
מומלצים