שתף קטע נבחר

הח"כית תקפה נשים, בקדימה מתנערים: "ביזיון"

יוליה שמאלוב-ברקוביץ' הביעה בכנס אנטי-פמיניסטי התנגדות לדרישות אמהות חד-הוריות, וגם זלזול בתלונת אורלי אינס על הטרדה מינית. לבני התקשרה ואמרה כי היא "חולקת מהותית" על עמדותיה, ח"כים אחרים תקפו: "דעות חשוכות, פופוליזם זול". היא לא חוזרת בה: "עומדת מאחורי כל מילה"

בקדימה מתנערים מדבריה של חברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ', שתקפה את ה"טרנד" של אמהות חד-הוריות שמבקשות הטבות, וגם התייחסה להגזמות לטענתה בתיאור הטרדות מיניות. הבוקר (יום ה'), זמן קצר לאחר הפרסומים בתקשורת, התקשרה אליה יו"ר המפלגה, ח"כ ציפי לבני, וחברי כנסת ממפלגתה טענו שדעותיה "חשוכות" והיא מונעת מ"פופוליזם זול".

 

לבני הבהירה לשמאלוב-ברקוביץ', כי היא "חולקת מהותית" על עמדותיה בנושא מעמד האשה. יו"ר האופוזיציה הוסיפה כי תפעל למנוע כל פגיעה בזכויותיהן של נשים בישראל, בכבודן, ובדרכים להעצמתן וכי "קדימה תמשיך לפעול לקידום נושאים אלה".

 

מוקדם יותר נמסר מקדימה, כי "עמדותיה של ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' לא מייצגות את קדימה, אלא את עמדותיה שלה ואין מהן כדי להסיק על דרכי הפעולה של קדימה בנושא. ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' מודעת לקביעה זו".

 

חברי הכנסת שלמה מולה ואורית זוארץ, חברי הוועדה לקידום מעמד האשה, היו יותר נחרצים.

 "אנו מגנים ומוקיעים את הדברים, שמתאימים למדינות חשוכות", הם מסרו. "אמירותיה הגסות והפרימיטיביות אינן מייצגות את ערכי קדימה, צר לנו שהיא בוחרת לפגוע בקידום מעמד האשה וחמור מכך, משתמשת בהיותה אשה כדי להחליש את הנשים במאבקן הצודק לשיוויון הזדמנויות".

 

שני עמיתיה של שמאלוב-ברקוביץ' לסיעה ציינו עוד ש"דבריה מבזים אותה, ובהפעלת פופוליזם זול דווקא בנושא כה חשוב הנמצא על סדר היום העולמי, היא מונעת ממניעים פוליטיים צרים ומרדיפת כותרות".

 

"לא חוזרת מהדברים"

שמאלוב-ברקוביץ' דיברה בחודש שעבר בכינוס של עמותת "פמיליזם", ואמרה בין היתר ש"נהיה מין בון טון להיות חד-הורית שהחליטה לעשות ילד מחוץ למשפחה, ואחר כך לבוא למדינה ולבקש הטבות על זה ועל זה ועל זה וכולם מבסוטים".

 

היא גם דיברה על הטרדה מינית והאשימה את אורלי אינס, שהתלוננה נגד ניצב אורי בר-לב על תקיפה מינית ש"נזכרה אחרי מאה שנה". שמאלוב-ברקוביץ' אמרה עוד: "בחיים, טפו טפו טפו, אף אחד לא הטריד אותי מינית. למה? אני לא חושבת שאני כזאת מכוערת, בסדר כזה. ציון 5 וחצי. אבל כשגבר אומר לי מחמאה אני מבסוטית. זה חלק מהאיזון הטבעי בטבע".

 

בינתיים, ח"כ שמאלוב-ברקוביץ' לא חוזרת מדבריה, למרות הביקורת הרבה. "אני עומדת מאחורי כל מילה שאמרתי", היא הדגישה, וביקשה להבהיר כי מתחה ביקורת על כך שהמדינה צריכה לממן את האמהות - שהן חד-הוריות מתוך בחירה. "יש כאלה, שלראייתם התא המשפחתי המקובל אינו נורמלי ומי שעושה זאת כאידיאולוגיה ולא מתוך בעיה, איני חושבת שהמדינה צריכה לממן אותה".

 

בנושא ד"ר אורלי אינס ופרשת בר-לב, אמרה שמאלוב-ברקוביץ: "תלונה על

 הטרדה מינית אינה יכולה להיות תלויית סטטוס ולהיות מוגשת רק כשבר-לב ביקש להתקדם. היא היתה צריכה להעשות זאת זמן רב קודם, כשזה קרה. ברצוני להבהיר שעמדתי היא חד משמעית, כשאשה אומרת לא אז זה לא".

 

ח"כ ברקוביץ' אמרה עוד, כי "הגיע הזמן לנהל רב שיח בנושא, כמו גם בכל עניין האפליה נגד גברים והידברות בין המינים למען הילדים, בכנס שהיא תכנס בחודש הבא בכנסת". בכנס יטענו כי יש אפליה נגד גברים, במקרים של אלימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמאלוב ברקוביץ'. דבקה בדברים
צילום: גיל יוחנן
לבני. שיחת נזיפה
צילום: דנה קופל
מומלצים