שתף קטע נבחר

צילום: נתי הרניק, לע"מ

פרס ספד בכאב: אוהב את סוניה עד שייעצמו עיניי

רעייתו של הנשיא הובאה למנוחות בכפר הנוער בן-שמן, המקום בו גדלה והכירה את בעלה. הנשיא שמעון פרס ספד: "ראיתי אותה עם צמה לפני 73 שנה וידעתי שזו אהבה ממבט ראשון". הבן יוני: "רק בזכות תמיכתך אבא הצליח במשימותיו הגדולות"

במקום בו גדלה והכירה את בעלה, נשיא המדינה שמעון פרס, הובאה הבוקר (יום ו') למנוחות עולמים סוניה פרס, שהלכה לעולמה אתמול בביתה בתל-אביב בגיל 87. אלפים, בהם ראשי המדינה, מלווים אותה בדרכה האחרונה. הנשיא אמר בהספדו: "אהבה זו תיוותר בלבי עד שייעצמו עיניי".  

 

הנשיא פרס, שהכאב ניכר על פניו, סיפר כיצד הכיר את סוניה: "זה היה לפני 73 שנה. עבדנו בימים ובלילות שמרנו. בליל שמירה אחד קצת איחרנו, ירדנו וראיתי ילדה צעירה מטפלת בגינה, לבושה מכנסיים קצרים עם פנים נפלאות חטובות כפסל יווני. ידעתי שזו אהבה ממבט ראשון".

 

"היא אהבה את הארץ. אהבה את האנשים. את רוב עבודתה עשתה בסתר. היא הלכה לשטוף רצפות במוסדות של ילדים מפגרים או של חולים. אף פעם לא רצתה להיות במועצת מנהלים. היא העדיפה את הרצפה על פני התקרה", ספד הנשיא. פרס אמר שחי עם סוניה 73 שנים, גם בעליות וגם במורדות. "בעיני היא היתה מה שאדם צריך להיות. נדיב, צנוע, רגיש, מתנדב. יהי זכרה ברוך".

 

הבת צביה (ציקי) ולדן אמרה כי סוניה פרס נולדה בראש השנה והלכה לעולמה בראש השנה לאילנות. "היא בחרה להיקבר בדרך בין תל-אביב לירושלים. הבן יוני אמר כי הרגיש שנשאר "הילד הקטן לתמיד". הוא סיפר כי אמו הביאה ברכבה הישן עיתונים, כדי לרפד את התאים של בעלי החיים והרופאים שאלו מי זו האשה הזו. "כזו היית אמא - צנועה, שקטה ודואגת", אמר יוני פרס. "כמו לביאה הגנת בחירוף נפש על התא המשפחתי, למרות הקשיים, והיעדרויותיו הרבות של אבא מהבית. גידלת משפחה לתפארת. למרות הכל בחרת להישאר בצל, רבים שאלו מדוע לא ראו את אשתו של. ואת אמרת - למה לי לצאת, המצאתי משהו חשוב?".


הנשיא פרס ליד ארונה של רעייתו סוניה (צילום: גיל יוחנן)

 

"עזרת בסתר, בצנעה - ללא ציפייה לתמורה"

הוא דיבר גם על השמועות המרושעות, על חיי המשפחה. "הדבר לא השפיע עלייך. מעטים ידעו מי היית. עזרת לרבים. רק בזכות תמיכתך האיתנה אבא הצליח במשימותיו הגדולות. כל זאת לא לאור הזרקורים, אלא בסתר, בצנעה. ללא כל צפייה לתמורה כלשהי. תמיד הסתכלת לכל אדם בעיניים. כולם היו שווים בעינייך. הנהגים והמאבטחים כינו אותך אמא שנייה. בשנים האחרונות ידעתי שמצב בריאותך לא טוב והכנתי את עצמי לפרידה ממך. אמא יקרה היית צדקת אמיתית וכך גם הלכת לעולמך".

 

הבן חמי פרס הודה לאמו על מה שעשתה למענו. "תמיד מוכנה, תמיד נכונה. אף פעם לא עייפה מדי. תמיד על המשמר. מגוננת עליי. גידלת אותי להיות אדם ולא בן מלך, למרות שלא היית מלכה. נוחי בשלום אמא אהובה, היתה לי זכות גדולה להיות לך בן".


"היא אהבה את הארץ. אהבה את האנשים" (צילום: אוהד צויגנברג)

 

בתו של חמי, יעל פרס, ספדה: "זכיתי לסבתא אוהבת, דואגת, נפלאה וגאה. סבתא עם רוח צעירה. זכינו לסבתא שליוותה אותנו מיום היוולדנו, שהיתה מאוד קשורה לחיינו. היתה לי רק סבתא אחת, אבל תפקדת כמו שתיים. אין לי מושג איך אמלא את החלל שהשארת".

 

"אני לעולמי עד מתה עלייך"

הנכדה מיקה אלמוג סיפרה כי לפני כשלושה שבועות ילדה את בתה ומיד הביאה אותה לסבתהּ סוניה. הנכדה אמרה בבכי: "זכות אדירה נפלה בחלקי, שילדיי זכו להכירך. אחנך אותם בערכים שהחלת על כולנו. ב-20 השנים האחרונות סיימנו את שיחות הטלפון ב'מתה עליך'. הייתי אומרת כך ואת היית משיבה מתה עליך כפליים והנה אתמול מתת עליי. אני לעולמי עד מתה עלייך". בסיום הטקס אמרו הנשיא פרס, בתו ובניו קדיש.

 

לטקס ולהלווייה הגיעו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב דודי כהן ועוד שרים, חברי כנסת ובכירים נוספים.

 

השר לשעבר משה שחל, שהגיע להלוויה, סיפר כי הוא זוכר היטב את ביתה הצנוע של סוניה פרס. "הצניעות והתרומה שלה לעשייה למען נזקקים ייחדה אותה מרוב האנשים שאני מכיר במערכת הפוליטית", הוא אמר. השר לשעבר סלאח טריף הוסיף: "הכרתי אותה אישית. מדובר באשה נפלאה. התארחתי בביתם של שמעון וסוניה עוד כשהייתי ראש מועצה צעיר. אנו נזכור אותה כאשה מקסימה שכולם אוהבים". 

 

הנשיא פרס מיהר אתמול להגיע לבית בו התגוררה רעייתו, לאחר שהתבשר על מותה. הוא נכנס לחדרה ונפרד מסוניה בנשיקה על מצחה. אחרי ששהה כמה שעות עם בני משפחתו, הוא יצא בפנים חתומות מהבניין, ומקורביו אמרו כי הוא מתקשה להתמודד עם האובדן. "הוא נראה עצוב מאוד, מכונס בעצמו, ובקושי דיבר", אמרו.

 

סוניה פרס התרחקה מאור הזרקורים. כשנבחר בעלה להיות נשיא המדינה, היא העדיפה להישאר בביתם בתל-אביב ולא לעבור להתגורר במשכן הנשיא בירושלים.

 

המשפחה תשב שבעה בבית ברמת אביב, ברחוב אופנהיימר 12 בתל-אביב. על מנת להקל על המשפחה ובשל סידורי הביטחון הכבדים, יקבל נשיא המדינה מנחמים גם במשכן הנשיא בין השעות 16:00-20:00 במהלך השבעה.

 

Read this article in English

 

 

טקס האשכבה שודר בשידור חי ב-ynet: צילום: יהונתן צור ועוז מרון. מפיק: ירון ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא פרס, היום. ספד בכאב
צילום: גיל יוחנן
סוניה פרס. בת 87 במותה
צילום: צביקה טישלר
הבן יוני. "בזכותך אבא הצליח"
צילום: יהונתן צור ועוז מרון
הבת צביה ולדן
צילום: יהונתן צור ועוז מרון
הבן חמי. "היית מלכה"
צילום: יהונתן צור ועוז מרון
הנכדה יעל. "זכיתי לסבתא אוהבת"
צילום: יהונתן צור ועוז מרון
מומלצים