שתף קטע נבחר

מנהיג לבנוני נוצרי: חיזבאללה יהפוך אותנו לעזה

סמיר ג'עג'ע הזהיר כי אם תומכי נסראללה יכבשו את השלטון, לבנון תוחרם, כלכלתה תקרוס וחירויות הפרט ידוכאו: "מי ישקיע אצלנו לירה?". הוא התריע שבארץ הארזים תשלוט שוב ממשלת בובות של סוריה, והבטיח לעשות הכל כדי שחרירי ייבחר שוב

אם לא מלחמה - ממשלת דיכוי שיעית? המנהיג הלבנוני הנוצרי סמיר ג'עג'ע הזהיר היום (שבת) כי אם מחנה חיזבאללה ייטול לידיו את הכוח הפוליטי בלבנון ויקים את הממשלה הבאה, הוא יביא אותה למצב הדומה לזה של רצועת עזה, תוך הרס הכלכלה ודיכוי חירויות הפרט.

 

ג'עג'ע אמר את הדברים בעקבות הפלת ממשלת לבנון בראשות סעד אל-חרירי בשבוע שעבר על-ידי חיזבאללה. אתמול הכריז

מנהיג הדרוזים בלבנון, ווליד ג'ונבלאט, כי יתמוך במועמד האופוזיציה - בהובלת חיזבאללה - לראשות הממשלה הבאה, ובכך קירב את הארגון השיעי אל מטרתו: למנוע מאל-חרירי להתמנות שוב לראש הממשלה.

 

במסיבת עיתונאים בצהריים התנבא ג'עג'ע, מנהיג מפלגת הימין "הכוחות הלבנוניים" שידוע באיבתו לחיזבאללה: "המצב יהיה קרוב לזה שבעזה, וכולנו יודעים מה יהיו העמדות הערביות והעולמיות, חוץ מזו של סוריה, כלפי הממשלה הזאת. את אלה ששמחים על כך שתקום ממשלה ללא השתתפות של אל-חרירי, אני שואל - לאן יגיע המצב הכלכלי שלנו? מי ישקיע אצלנו לירה? האם מישהו חושב שישקיעו בכלכלה שלנו?".


צבא לבנון מפגין נוכחות ברחובות ביירות, היום (צילום: AFP)

 

ג'עג'ע טען כי "אם המחנה השני יקים את הממשלה, לסטודנטים לא תהיה כל חירות חוץ מלימודים. הם לא יוכלו להניח את כף רגלם מחוץ לאוניברסיטה. כולנו יודעים אילו חירויות מעניקות הממשלות הללו. בשל כל הסיבות האלה, אנחנו דבקים במועמדות אל-חרירי - הוא מבטא את ההפך המוחלט מכך". באזהרתו התכוון ג'עג'ע להפיכה שביצע חמאס בעזה ביוני 2007, עת הדיח את שלטון פתח, תוך הוצאת רבים מפעיליו להורג. הן חמאס והן חיזבאללה זוכים לסיוע מצד איראן וסוריה.

 

המנהיג הנוצרי שב והדגיש כי הגוש הפרלמנטרי שאותו מוביל סעד אל-חרירי יעשה הכל כדי לסלול את דרכו לכהונה נוספת כראש הממשלה. הוא הזהיר כי כל ממשלה שאותה ירכיב עומר כראמה, ראש הממשלה לשעבר ומי שמסתמן כמועמד המועדף על האופוזיציה לראשות הממשלה הבאה, תיקבע למעשה על-ידי ראש המודיעין הצבאי הסורי לשעבר בלבנון, גנרל רוסתום רזאלה, ובכיר המודיעין של חיזבאללה, וואפיק סאפה.

 

הדרוזי שאולי יכריע את הכף

באשר לתביעות חיזבאללה, אמר ג'עג'ע: "המחנה השני אינו רוצה הסדר או הסכמה באמצע הדרך. התביעה היחידה שלו היא שסעד אל-חרירי יעמוד ויאמר: 'אני מוותר על בית הדין הבינלאומי (לחקירת רצח רפיק אל-חרירי - ר.נ)''. האם ניתן לקבל זאת?".

 

חוסר הוודאות הפוליטי בלבנון נוצר אחרי שבשבוע שעבר התפטרו 11 שרים ממחנה חיזבאללה ממשלתו של סעד אל-חרירי, ובכך הביאו להפלתה. הם עשו זאת במחאה על סירובו לחזור בו מתמיכתו בבית הדין הבינלאומי לחקירת רצח אביו, ראש הממשלה לשעבר, רפיק אל-חרירי, שלפי הדיווחים אמור להאשים פעילי חיזבאללה בהתנקשות. כתבי האישום הוגשו השבוע, אך עשויים לעבור עוד כמה שבועות לפחות עד שתוכנם וזהות הנאשמים ייחשפו רשמית לציבור.


שרי חיזבאללה מכריזים על התפטרותם לפני שבוע וחצי (צילום: רויטרס)

 

אתמול הכריז מנהיג הדרוזים בלבנון, ווליד ג'ונבלאט, כי יתמוך במועמד האופוזיציה לראשות הממשלה, הכרזה שמחזקת

באופן משמעותי את מחנה חיזבאללה. מועמד לראשות הממשלה בלבנון זקוק לתמיכת 65 מחוקקים לפחות מבין 128 החברים בפרלמנט. לחיזבאללה ובני בריתו מובטחים 57 תומכים, ולמחנה אל-חרירי - 60. השאלה כעת היא כמה מעשרת חבריו של ג'ונבלאט לסיעה יעמדו מאחורי תמיכתו בחיזבאללה.

 

בינתיים דיווח היום העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" כי נשיא סוריה, בשאר אסד, ומזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, מסרבים לשתף פעולה עם אל-חרירי. לפי הדיווח, אסד הודיע למנהיגי טורקיה וקטאר שביקרו אצלו לפני חמישה ימים כי על אל-חרירי לוותר על תפקיד ראש הממשלה, אם הוא חפץ בשיתוף פעולה בעתיד. נסראללה השמיע עמדות דומות בפני שרי החוץ של קטאר וטורקיה, שביקרו אצלו למחרת.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמיר ג'עג'ע. כראמה יהיה בובה
צילום: AFP
נסראללה. מחרים את אל-חרירי
צילום: AP
סעד אל-חרירי. "כל מה שחשוב לחיזבאללה זה שלא יהיה רה"מ"
צילום: AP
מומלצים