שתף קטע נבחר

מכת ראש: הזאב שנדרס בערבה ישוב לטבע?

בני משפחה שחזרו מבילוי משפחתי בערבה, הבחינו בזאב ששרד בקושי פגיעת מכונית. כעת הוא מתאושש בביה"ח לחיות בר ובניסיונות לשפר את מצבו - זוכה לטיפולים אלטרנטיביים

בני משפחה שחזרו מבילוי משפחתי בערבה, הבחינו בזאב שנפצע קשה מפגיעת מכונית. הזאב מתאושש כעת בביה"ח לחיות בר ובניסיונות לשפר את מצבו - זוכה לטיפולים אלטרנטיביים 


 
זאב ארצישראלי שנפגע ממכונית באזור מצוקי דרגות, שרד את הדריסה בקושי ומתאושש כעת בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת-גן. את הזאב גילה שי קבסה, מנהל חי-בר יטבתה ברשות הטבע והגנים, כשהיה בדרכו לבילוי עם משפחתו מאזור הערבה.
 
 

כשהגיעו לאזור מצוקי דרגות, הבחין בנו בחיה המוטלת על הכביש. "הוא צעק בהתרגשות שזה זאב וצדק. עצרתי בשולי הדרך והבחנתי שליד החיה ששכבה על הכביש, עמד אדם שצילם אותה. המטרה שלי היתה לפנות את הפגר כדי למנוע פגיעות נוספות בחיות שעלולות להתקרב לזאב, אבל כשהתקרבתי, הבחור בישר לי בצעקות שהזאב עדיין בחיים", הוא מספר.
 

 

קבסה הרים את הזאב, שהיה פצוע קשה, בעזרת מכשיר הרמה מיוחד, הכניס אותו לתוך שק יוטה ואיבטח אותו כדי שלא יפול מהרכב במהלך הנסיעה. "שמתי אותו בארגז האחורי של הרכב יחד עם עגלת התינוק והמשכתי בנסיעה צפונה. הזאב היה זקוק לטיפול רפואי דחוף", הוא אומר.
 
פקח הרשות אורי לין, חבר לקבסה באזור ירושלים והביא את החיה לטיפול בגן החיות התנ"כי בירושלים, שם הוא זכה לטיפול ראשוני על ידי וטרינרית הגן, ד"ר נילי אבני-מגן והצוות הרפואי. לאחר שיוצב מצבו, הוא הובהל להמשך טיפול בבית החולים לחיות בר בספארי ברמת-גן.
 
רגע לאחר שארגז ההובלה הגדול הורד מטה ממשאית ההובלה בסמוך לבית החולים, הונח הזאב על שולחן הטיפולים במרפאה. ד"ר נילי אנגליסטר, וטרינרית בבית החולים, החלה ביחד עם צוות המרפאה בסדרת בדיקות ומתן נוזלים לחיה הפצועה.
 
"הזאב כמעט שלא הגיב, רק שכב על הצד ולא הראה סימני חיים מלבד דופק ונשימות", היא מספרת,  "הוא הזיז קצת את הראש והרגליים, אבל אין ספק שהוא ספג מכה קשה בראש. הוא היה במצב של תרדמת".

 

הזאב עבר סדרה ארוכה של צילומי רנטגן כדי לנסות לזהות את חומרת הפגיעה. הרופאים העריכו כי הוא סובל מפגיעה נוירולוגית וגילו גם פגיעות פנימיות בחלל הבטן. הטורף הפצוע הועבר גם לבדיקת סי.טי ראש בבית החולים הווטרינרי בבית דגן, שם בדקו ד"ר אורי ביברין ד"ר מירב שמיר. "הדימומים בבטן פסקו מעצמם, אבל גילינו שיש לו בצקת בראש וכתוצאה מהדריסה, הוא מתקשה לראות או להתמצא בסביבתו", מספרת אנגליסטר. 
 
צילום: רועי גזית

 

לאחר מספר ימים של אישפוז, החל הזאב לגלות סימני התאוששות. הוא הצליח לעמוד על רגליו בכוחות עצמו ולהסתובב מעט בתא האישפוז המבודד.
 
בתחילה הוא הואכל באופן ידני על ידי המטפלים מאחר שלא היה מסוגל לאכול בכוחות עצמו. בחלוף הימים, הצליח הזאב לקבל מזון ומים בקערה בהשגחה צמודה ולאחרונה, אף החל להזיז את רגלו השמאלית, דבר שמסייע לו לעמוד וללכת.
 
במסגרת הניסיונות לשפר את מצבו, זוכה הזאב בימים האחרונים גם לטיפול אלטרנטיבי בשמנים ודיקור מנעמי דוד, מטפלת ברפואה סינית. "הוא עדיין מסתובב סביב עצמו ונופל על צד שמאל, ואינו מגיב כמו שחיית בר בריאה מגיבה לסביבה - הוא לא תוקף או נמצא בעמדת התגוננות", מסכמת הווטרינרית אנגליסטר.
 
היא מוסיפה כי הזאב אינו רואה היטב כרגע, אך הוא נמצא במגמת שיפור. עם זאת היא מציינת, כי לאור מצבו הנוכחי, הוא לא צפוי כרגע לשוב לחיות בטבע. "צריך לתת את הזמן להחלמה מפגיעות ראש. כבר היו לנו מקרים של חיות בר שנפגעו באופן דומה והצליחו להחלים אחרי מספר חודשים, אך כרגע הזאב לא צפוי לחזור לטבע".


 

 

  • מצאתם חיית בר פצועה? צרו קשר עם מוקד הסביבה של רשות הטבע והגנים: 6911* רוצים להתנדב למען החיות? צרו קשר בדוא"ל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוכל בתא האישפוז. עדיין לא רואה
צילום: רועי גזית
בטיפול חירום בבית החולים לחיות בר
צילום: ארז ארליכמן
היה בתרדמת מאז הפגיעה והתאושש
צילום: ארז ארליכמן
מומלצים