שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  הכי מטוקבקות

   גל עליות הריבית: בכמה תתייקר המשכנתא?

   בשוק המשכנתאות מעריכים כי בתוך שנתיים מאז החלה הריבית לטפס, ישלמו נוטלי המשכנתאות תוספת של 700 שקל בחודש. גם הריבית על המינוס צפויה להמשיך ולעלות במהלך 2011

   החלטת בנק ישראל להעלות את הריבית לחודש פברואר , תייקר את תשלומי המשכנתא - ולא רק בטווח המיידי. המשכנתאות צמודות הפריים יתייקרו בשיעור של 0.25%, אולם בשוק ההון תמימי דעים: זו רק התחלה של גל עליות ריבית הצפויות לייקר את המשכנתא בשנה הקרובה בשיעור גבוה הרבה יותר.

    

   אחרי הטלת מגבלות על נטילת ההלוואות לדיור עם תמהיל פריים גבוה, אזהרה מעל כל במה אפשרית מסכנות הריבית המשתנה ונקיטת פעולות מגן למניעת התחזקות השקל, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר הכשיר את הקרקע לעליות הריבית הבאות. 

    

   "עד סוף השנה אנו צפויים לראות העלאה נוספת של כ-1% בריבית", אומר עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות. לדבריו, בעקבות העלאת הריבית היום ישלמו נוטלי המשכנתא הממוצעת (500 אלף שקל ל-20 שנה, שנלקחה כולה במסלול הפריים) 60 שקל יותר בכל חודש.

    

   אך  כאמור, זה לא הכל. אם לוקחים בחשבון עלויות צפויות נוספות במהלך השנה, נוטלי המשכנתאות יידרשו להוסיף, להערכת קמינסקי, עוד כ-260 שקל להוצאה החודשית בסוף 2011.

    

   מספטמבר 2009 ועד היום, עלתה ריבית בנק ישראל ב-1.5%, תוספת של ל-360 שקל בחודש, אותה כבר משלמים נוטלי המשכנתאות. ההערכה היא כי בתוך כשנתיים בלבד מאותו מועד צפויים נוטלי המשכנתאות לשלם בכל חודש כ-700 שקל יותר. "הבאז התקשורתי סביב המשכנתאות בשנתיים האחרונות גרם לציבור להבין שמשכנתא דומה לתיק השקעות ויש לעדכן אותה על פי תנאי השוק המשתנים במטרה לחסוך כסף", אומר קמינסקי, "זאת בניגוד לזמנים עברו בהם היה מקובל לקחת את אותה משכנתא לתקופה של עשרים שנה ויותר".

    

   גם הריבית על יתרות החובה תעלה

   להערכת קמינסקי, העלאות הריבית עד סוף השנה אינן סוף פסוק ומגמת העליה תימשך גם בשנת 2012. "מסיבה זו", אומר קמינסקי, "מומלץ לכל מי שלקח משכנתא בתקופה של הריביות הנמוכות לבדוק היטב את הרכב המשכנתא שלקח, להפחית את מרכיב הפריים ולהתאים אותה לתקופה של עליות ריבית וליכולת ההחזר החודשית".

    

   דודי מייזליק, מנהל אגף המשכנתאות בבנק מרכנתיל, מציין כי העלאת הריבית צפויה לחזק את מגמת המעבר למשכנתאות המבוססות על מסלולי ריבית קבועה או חצי קבועה. כמו כן, בעקבות העלאות הריבית האחרונות במשק, מסתמנת מגמת עלייה קלה בריביות גם באפיקי המשכנתא צמודי המדד ובריבית הקבועה שאינה צמודה. "ייתכן כי מגמה זו תתחזק בעקבות העלאת הריבית האחרונה" אומר מייזליק.

    

   מאיר וידר, מנכ"ל וידר משכנתאות, מוסיף כי גם הריבית הממוצעת בשוק המשכנתאות נמצאת במגמת עליה, כאשר לאחר הכרזת הריבית הנוכחית היא צפויה אף לעבור את רף ה- 3%. לדברי וידר מומלץ לפזר את סיכוני המשכנתא ולהעדיף מסלולים לא צמודים למדד, כדי שלא יעלו את יתרת החוב לבנקים למשכנתאות.

    

   מכה נוספת לכיס צפויה מכיוון חשבון העו"ש. האוברדראפט יתייקר גם הוא בהתאם לריבית הפריים. כבר הערב הזדרזו הבנקים להודיע על שינוי בשיעורי הריבית שייכנס לתוקפו בסוף השבוע הנוכחי. כך לדוגמא, הריבית על יתרות חובה בחשבון משכורת בבנק הפועלים, למי שהגיע עד לקצה מסגרת האשראי שניתנה לו, תעמוד על 13.15% לשנה.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים