שתף קטע נבחר

בשבוע הבא: הדלק צפוי להתייקר שוב ב-1.65%

עליית מחירי הנפט צפויה לייקר את הדלק ב-12 אגורות ולהעלות את מחירו לשיא חדש: כ-7.40 שקל לליטר. למרות התרחבות מחאת הנהגים על התייקרות הדלק, באוצר טוענים: המס על הדלק עלה כי הורדנו מס הכנסה ותוך התחשבות בסביבה

התייקרות נוספת תעלה את מחירי הדלק לשיא חדש: מחירי הדלק צפויים להתייקר בחודש הבא בכ-12 אגורות לליטר, עלייה של 1.65%, לרמה של כ-7.40 שקל לליטר דלק. בערוץ 2 פורסם, כי ההערכות בנוגע להתייקרות הצפויה, במסגרת העדכון התקופתי של המחירים, נובעות מעליית מחירי הנפט בעולם ומהשינוי בשערי המט"ח.

 

 

יש לציין כי בשלב זה של החודש מדובר בחישוב ספקולטיבי: מחירי הדלק נקבעים בהתאם לנוסחה המתבססת על מחירי הדלקים בצרפת ובאיטליה בחמשת ימי העבודה האחרונים של החודש - כלומר, בהתאם למחירים בימים עתידיים ולא בימים קודמים של החודש. מחירי הדלק באירופה מושפעים ישירות ממחירי הנפט בעולם ואלה משתנים כל הזמן ויכולים עדיין לעבור עליות וירידות חדות. מחיר הדלק מושפע גם משער הדולר כיוון שהדלק נרכש בדולרים ונמכר בישראל בשקלים וגם שער הדולר עולה ויורד באופן חסר עקביות ויכול להשתנות עד סוף החודש.

 

בתחילת חודש ינואר התייקרו מוצרי הדלק הנמצאים בפיקוח בכ-6.4% ועלו לשיא של כל הזמנים. מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן נטול עופרת לצרכן בתחנה בשירות עצמי (כולל מע"מ) עלה לרמה של 7.14 שקל לליטר - עליה של 43 אגורות לליטר. מחיר ליטר בנזין 95 אוקטן כולל עמלת תדלוק על ידי עובד תחנת התדלוק בסך של 13 אגורות לליטר (כולל מע"מ) - עלה ל-7.27 שקל לליטר.

 

מהמשרד לתשתיות לאומיות נמסר בחודש שעבר, כי בין הסיבות לעלייה במחיר ניתן למנות את העלייה בשיעור של 9.21% במחיר הבנזין הבינלאומי, המהווה 32% מהמחיר, וכן את העלייה של 8.22% בשער מס הבלו, המהווה 43.2% מהמחיר, בהתאם להחלטת הממשלה.

 

כמאה נהגים יצאו היום בשיירה מתל אביב לירושלים במחאה על העלאת המס על הדלק. בתגובה למחאת הנהגים, ניסה משרד האוצר להגן על מדיניותו וטען כי העלאת המס על הדלק הייתה הכרחית, בשל הירידה בהכנסות המדינה ממסים אחרים, ובין היתר הרחבת תוכנית מס הכנסה שלילי.

 

עוד נמסר מהאוצר שההחלטה נעשתה תוך התחשבות באיכות הסביבה, וכי כיוון שמחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית מוצמדים למדד המחירים לצרכן ולא למחירי הדלק - מדובר בפועל בהעמקת הסבסוד הממשלתי לתחבורה הציבורית. בכך בחר האוצר להתעלם מהשפעת עליית מחירי הדלק עצמם על המדד.

 

השתתף בהכנת הכתבה: תני גולדשטיין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים