שתף קטע נבחר

שופט העליון, שלומי לחיאני ו-823 אלף השקלים

ynet חושף את הקשר השנוי במחלוקת בין ראש העיר בת-ים, שלומי לחיאני, לשופט העליון, יורם דנציגר. מתברר שהשופט קיבל בהיותו עורך דין 823 אלף שקלים מהעירייה, ובמקביל קיים קשרים עסקיים עם לחיאני. במשטרה מבקשים מהיועץ המשפטי לממשלה חוות דעת, וייתכן שהשופט ייחקר

הקשר הבעייתי בין ראש העיר בת-ים, שלומי לחיאני, לשופט העליון, יורם דנציגר, נחשף במלואו. מפרטים שהגיעו היום (ג') לידי ynet עולה כי השופט קיבל בהיותו עורך דין 823 אלף שקלים מהעירייה, ובמקביל קיים קשרים עסקיים עם לחיאני. במשטרה פנו ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בבקשה לקבל חוות דעת. לחיאני טוען כי לא היו קשרים עסקיים עם דנציגר, אך חוקרי המשטרה סבורים שגרסה זו בעייתית מאוד ואוחזים בידיהם ראיות סותרות.   

 

 

ל-ynet נודע כי חוקרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית במשטרה תפסו מסמכים, מהם עולה כי לחיאני ועו"ד דנציגר, שהיה שותפו של עו"ד דורי קלגסבלד במשרד עורכי הדין, היו שותפים בעסקת רכישת קרקע בשרון. עוד עולה מהמסכים כי עו"ד דנציגר החזיק בנאמנות מניות של לחיאני ברשת השבועונים המקומיים "גל גפן".

 

במקביל לשותפות העסקית הזו עם לחיאני, דנציגר הועסק על-ידי עיריית בת-ים וקיבל ממנה במשך 3 שנים סכום המסתכם בכ-823 אלף שקלים בתמורה לתביעה שהגיש בנושא היכל התרבות העירוני, וכן בסיוע שהגיש להנפקת אגרות חוב לעירייה, ניסיון שלא צלח. לפי המסמכים, ב-2005 קיבל 214 אלף שקלים, בשנת 2006 יותר מ-311 אלף שקלים ובשנת 2007 קיבל דנציגר 297 אלף שקלים.

 

במשטרה חושדים שבקשרים העסקיים שנרקמו ביניהם, עברו לחיאני ודנציגר על חוק הרשויות המקומיות. לפי סעיף 122 בחוק הזה, "חבר מועצה, קרובו, סוכנו או שותפו, או תאגיד שיש לאחד מהאמורים חלק העולה על עשרה אחוזים בהונו או ברווחיו, או שאחד מהם מנהל או עובד אחראי בו, לא יהיה צד לחוזה או לעסקה עם העירייה". המשכו של החוק קובע כי העובר על החוק ביודעין, דינו שנת מאסר.

  

העובדה שדנציגר קיים לכאורה קשרים עסקיים עם לחיאני, ובמקביל קיבל כספים מהעירייה על טיפול בענייניה (כפי שפורט) הרימה לא מעט גבות, וגררה פנייה לוועדה לניגוד עניינים במשרד המשפטים ולמשרד הפנים. הוועדה במשרד המשפטים וגם משרד הפנים קבעו כבר ב-2006 כי "אין מקום" לקשר מהסוג הזה. יודגש כי הקשר העסקי נמשך עד 2007, לפני תחילת כהונתו של דנציגר כשופט בבית המשפט העליון.

 

מבחינת המשטרה, לא ניתן להעמיד לדין רק את לחיאני בגין העבירה הזו מבלי שיחקרו את השופט דנציגר, לכן ביקשו מהיועץ המשפטי לממשלה שיורה להם כיצד לנהוג בפרשה, משום שמדובר בשופט. החוקרים מבקשים לדעת האם במהלך התקופה, לחיאני שילם לעו"ד דנציגר סכום כסף בגין ייצוגו האישי, והאם שולמו לו כספים על-ידי לחיאני עצמו, מעבר לסכומים ששילמה לו עיריית בת-ים. גם במשרד המשפטים בוחנים את היחסים בין השופט העליון ללחיאני, החשוד בעבירות של טוהר המידות. לטענת המשטרה, מדובר בקשר בעייתי מאוד.

 

לחיאני: "אין שותפות עסקית"

בחודש שעבר הגיש לחיאני עתירה לבג"ץ בדרישה להורות למשטרה להעביר לפרקליטות את חומר החקירה בעניינו, או לסגור את התיק. במסגרת אי סדרים בעירייה, חשוד לחיאני במרמה, הפרת אמונים וגניבה. שופטי בג"ץ דחו את העתירה על הסף, וכאמור כעת ממתינים במשטרה לתשובת היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לחקירת השופט דנציגר. תיק לחיאני עצמו עדיין לא הגיע לכלל מיצוי וראש אגף החקירות טרם קיבל החלטה בנושא. המשטרה עדיין בודקת את התיק במישורים נוספים. במשטרה מדגישים כל העת שראש אגף החקירות, יואב סגלוביץ', לא קיבל עדיין החלטה בתיק זה.

 

ראש העיר לחיאני הגיב לחשיפת ynet: "אין ולא הייתה שותפות עסקית ביני לעו"ד דנציגר. חברת הנאמנות של המשרד דנציגר-קלגסבלד החזיקה בנאמנות את מניות גל גפן. היא לא שותפה בניהול, אלא בסך הכל מחזיקה בנאמנות. לעניין המגרש בנתניה, אין שותפות עסקית, אלא רכישה משותפת, כמו רכישת דירות בבית משותף. ברור שרכישה כזו לא הופכת את הרוכשים לשותפים".

 

לחיאני אמר כי הוא מקווה שהיועץ המשפטי יפסול את האפשרות לחקור את השופט: "אם לאחר בדיקת הפרקליטות יתברר כי רק על זה עומדת ההכרעה אם להגיש כתב אישום, יהיה שווה לשקול זאת מחדש. כרגע, כשיש ספק גדול לגבי תוצאות החלטת הפרקליטות, אני מניח שראוי להתאזר בסבלנות".

 

מהנהלת בתי המשפט נמסר, כי השופט דנציגר מכיר את לחיאני למעלה מ-20 שנים ואף טיפל בעניינים משפטיים שונים שלו. "השופט דנציגר אינו, ולא היה מעולם, שותפו של מר שלומי לחיאני. משרד דנציגר קלגסבלד ושות' טיפל בין השנים 2005 ל-2007 (קודם למינויו של השופט דנציגר לבית המשפט העליון) במספר עניינים משפטיים של עירית בת-ים. לא ידוע לשופט דנציגר על פגם כלשהו שנפל (ככל שנפל) בכל הנוגע לשכירת שירותי משרדו על ידי עיריית בת-ים, כדי שיספק לעירייה שירותים משפטיים מסוימים".

 

 

בהכנת הכתבה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שותף של קלגסבלד לשעבר. דנציגר
צילום: אביגיל עוזי
קשר בעייתי. שלומי לחיאני
צילום: דודו אזולאי
מומלצים