שתף קטע נבחר

מיקאתי רה"מ. נסראללה: מאבק בין צודקים וטועים

מהפך בלבנון: הנשיא מישל סולימאן הטיל על המיליארדר נג'יב מיקאתי להרכיב את הממשלה, במקומו של סעד אל-חרירי. ראש הממשלה המודח חרירי קרא לאיפוק: "מבין את הזעם, אבל אל תתנו לאיש תירוץ לצאת לרחוב. נגן על לבנון ביחד"

נשיא לבנון מישל סולימאן מינה היום (יום ג') את מועמד ארגון חיזבאללה, המיליארדר נג'יב מיקאתי, לראש הממשלה הבא של המדינה. הבחירה במיקאתי באה לאחר שהארגון השיעי בראשות חסן נסראללה השיג את רוב הקולות הנדרש בפרלמנט כדי להטיל על המועמד שלו את מלאכת הרכבת הממשלה החדשה.

 

 

נסראללה התייחס היום בנאומו להתפתחויות הפוליטיות האחרונות במדינה ואמר: "אנו חיים בימים גורליים ללבנון. מדובר בקרב בין הכוחות הצודקים לבין הכוחות הטועים". הוא תקף ישירות את יריבו, ראש הממשלה היוצא סעד אל-חרירי, ואמר כי "מי שאינו רוצה להשתתף בממשלה - שייתן הזדמנות לממשלת מיקאתי ולוּ לשנה אחת, ורק אחר כך ישפוט אותו. אולם הפלתו דרך הרחוב פירושה שהוא אינו מעוניין במשחק הדמוקרטי".


הפטרון של מיקאתי. חסן נסראללה (צילום: רויטרס)

 

מנהיג חיזבאללה דחה את הטענות שארגונו "מעוניין לשלוט במדינה ולכפות עליה ראש ממשלה. זה השקר הגדול ביותר. מעולם לא ביקשנו שררה. כל מה שמעניין אותנו הוא להגן על המדינה ועל כבודם של הלבנונים, לזקוף את ראשם של הלבנונים והערבים.

 

"איננו רוצים שתקשרו נגדנו קשר או שתתקעו לנו סכין בגב", הוסיף נסראללה בפנייתו לתומכי חרירי. "הניחו לנו להיות שהידים, אך אל תתקעו לנו סכין בגב. נכשלתם בעבר במזימה שלכם עם מלחמת יולי (מלחמת לבנון השנייה) ועתה באתם עם המזימה של בית הדין, אך גם בה תיכשלו".

 

אל-חרירי קרא לתומכיו להפגין איפוק

מוקדם יותר קרא ראש הממשלה המודח סעד אל-חרירי לאיפוק ב"יום הזעם", ואחריו עלה לנאום האיש שינהיג למעשה את המדינה אחריו, ואמר כי יפעל להקמת ממשלת אחדות לאומית. חרירי, שלא הצליח להרכיב ממשלה חדשה בפרלמנט, ביקש מהלבנונים "להתאפק ככל יכולתם ולהגן על לבנון ביחד". 

 

"אתם היום עם זועק ואני קראתי ליום הזה", אמר חרירי על רקע המהומות בטריפולי ובביירות. "אני אחראי לשלומה של לבנון ועל החיים המשותפים בין כל

הלבנונים, ואני מבין את רגשותיכם, רגשותיו של כל אדם. אני מבין את קול זעקת הזעם, ואת הכאב שלכם. אולם אסור שהזעם הזה יוביל לצעדים המנוגדים".

 

בנו של ראש הממשלה הנרצח, רפיק אל-חרירי, המשיך ואמר: "אתם אלה שמגינים על השלום בין העדות בלבנון, הניפו דגלי לבנון מעל בתיכם. בואו נגן יחד על ריבונותה של לבנון". הוא רמז לחיזבאללה ואמר: "אל תתנו לאיש לתת תירוץ לצאת לרחוב. למרות הזעם, התאפקו ככל יכולתכם. בואו נגן על לבנון יחד. תחי לבנון".

 

עם פתיחת "יום הזעם", הקיפו תומכיו של חרירי רכב שידור של אל-ג'זירה ורגמו אותו באבנים. ניידת השידור שלהרשת הקטארית טולטלה ונרגמה באבנים על ידי פעילים בעיר טריפולי בצפון לבנון. הרשת " דיווחה כי המפגינים ניסו לפרוץ לבניין בו נמצאים אנשי צוות וכמה עיתונאים של הרשת. במקביל, בביירות הותקף צלם של סוכנות הידיעות הלבנונית.

 

בעיר הבירה נרשמו גם ידויי אבנים, ומפגינים חסמו כביש ראשי לאחר שהציבו בו צמיגים שרופים ופחי אשפה גדולים. מקור ביטחוני אמר כי לאחר שכוחות צבא הגיעו להתערב במקום נורו יריות באוויר. "הדם של הסונים רותח", קראו כמה מפגינים ושרפו את תמונותיו של מיקאתי. חרירי יפנה את מקומו ליריבו הגדול, שהשיג את הרוב הדרוש לו בפרלמנט כדי להרכיב את הממשלה הלבנונית הבאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בפועל. נסראללה
צילום: AP
ירכיב את הממשלה הבאה. מיקאתי
צילום: AP
הניידת בוערת
צילום: רויטרס
חרירי. קרא לאיפוק
צילום: AP
מומלצים