שתף קטע נבחר

אחרי 27 שנה: רוצח אמיל גרינצוויג ישוחרר היום

ב-1983 רצח יונה אברושמי את פעיל "שלום עכשיו" במהלך הפגנה. ב-1995 נקצב עונשו, אך מאז כל הבקשות שהגיש לקיצור מאסרו נדחו - בין היתר משום שדעותיו לא התמתנו. לאחרונה בוטלה תוכנית השיקום שלו בשל התנהגות לא הולמת

יונה אברושמי, שרצח את פעיל "שלום עכשיו" אמיל גרינצוויג במהלך הפגנה בפברואר 1983, ונשפט למאסר עולם, ישוחרר היום (ד') בצהריים ממאסר, לאחר 27 שנים בכלא. בשנת 1985 הוטל עליו עונש מאסר עולם וב-1995 נקצב עונשו ל-27 שנות מאסר. ynet יעביר בשידור חי את שחרורו של אברושמי.

 
 • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

   

  אברושמי כלוא מגיל 27, ועבר כבר 25 שנים מאחורי סורג ובריח. במהלך מאסרו, נקצב העונש ל-27 שנים וחצי של מאסר. לפני כשנתיים הגיש לוועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר בקשה נוספת לשחרור מוקדם, בין היתר בטענה כי אם סמיר קונטאר שוחרר, אפשר לשחרר גם אותו.  

   

  מקורביו של אברושמי אמרו כי עם צאתו מהכלא הוא צפוי לעבור להתגורר בדירה בדרום תל-אביב. "מדובר באדם שהוא איש עבודה נמרץ ונראה שהוא ימצא עבודה מהר ויתחיל לעבוד ולשקם את חייו". ממשפחתו של גרינצוויג נמסר, כי "נותר לנו רק לקוות שלהבא יעסוק האיש הזה רק בשקיומו העצמי ולא בהסתה וברצח".

   

  בדיון בבקשה קודמת שהגיש, דיבר בפני הוועדה - שקבעה כי דעותיו לא התמתנו, ובקשתו נדחתה. בעבר כבר התקבלו שתיים מבקשות השחרור של אברושמי - אולם נדחו לאחר ערעור המדינה. גם בני משפחתו של גרינצוויג הביעו בכל פעם התנגדות נחרצת לשחרור.


  הכותרת הראשית ב"ידיעות אחרונות" יום לאחר הרצח

   

  לאחרונה החליט שירות בתי הסוהר לבטל את תוכנית השיקום של אברושמי בעקבות "התנהגות לא הולמת". בעקבות כך, הועבר לכלא אחר ותנאיו הורעו. בתחילת 2010 החל אברושמי להשתתף בתוכנית השיקום, שבה זכה לתנאים שעליהם יכולים רק לחלום אסירים רבים.

   

  בין היתר, זכה לצאת מדי יום מכלא מעשיהו שבו הוא מרצה את עונשו, ושב אליו רק בסיום עבודתו - במקום עבודה פרטי. ההחלטה על הפסקת שיקומו של אברושמי התקבלה בעקבות העלבונות שהטיח בסובבים אותו במפעל שבו הועסק, בשל דרישת שב"ס להתנהגות מופתית מצד האסירים המשתתפים בתוכנית.

   

  נוסף על כך, הוחלט בשב"ס להעבירו לתנאי כליאה קשים יותר בכלא רימונים.

  פרקליטו של אברושמי, עו"ד אבי עמירם אמר, בעקבות ההחלטה לשחררו, כי "אני שמח על השחרור. לצערי הרב בית משפט העליון הפך את החלטה המקורית לשחרורו בתום שני שליש והתוצאה האומללה היא שהוא נותר עוד תשע שנים בכלא, כל זאת בגלל טענה של השב"ס שהוא השתמש בסמים - טענה שהוכחה בסופו של דבר שאינה נכונה".


 •  

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי כהן
  אברושמי. דעותיו לא התמתנו
  צילום: אבי כהן
  גרינצוויג. נרצח במהלך ההפגנה
  עו"ד אבי עמירם. "שמח על השחרור"
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים