שתף קטע נבחר

צילום: אליעד לוי, שאול גולן

מובילי המאבק מרוצים: גלנט גלגל אחריות ולא ראוי

יו"ר התנועה הירוקה, שאנשיו הם שהגישו את העתירה לבג"ץ נגד מינוי גלנט בשל פרשת הקרקעות, העריך הערב כי היועץ לא יוכל להגן על המינוי בפני בית המשפט. "רמטכ"ל אינו רק תפקיד מבצעי, אלא גם מוסרי, ובגלנט דבק רבב", הדגיש

התנועה שהובילה את המאבק נגד מינוי גלנט חוגגת הישג חשוב מבחינתה. יו"ר התנועה הירוקה, פרופסור אלון טל, אמר הערב (יום ה') ל-ynet כי לאור חוות הדעת שגיבש מבקר המדינה, לפיה הרמטכ"ל המיועד, אלוף יואב גלנט, פלש לשטח ציבורי ולא דיבר אמת, הוא אינו ראוי לשמש כרמטכ"ל הבא. הוא הדגיש כי מדו"ח המבקר עולה נטייתו לכאורה של גלנט לגלגל אחריות.

 

רמטכ"ל בספק - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

פרופ' טל, שאנשיו הם שהגישו את העתירה לבג"ץ נגד מינוי גלנט בטענה שהתנהג באופן פסול בפרשת הקרקעות, הדגיש הערב כי לפי חוות הדעת של המבקר, "גלנט לא רק הציג תצהירים כוזבים ומסמכים לא נכונים לרשויות, הוא גם התחמק וסירב עד עכשיו לקחת אחריות, תוך שהוא מפר חוק באופן סדרתי. בכל פעם שהאשימו אותו, הוא העביר את האשמה לאדם אחר - לשכן, לעורך דין או לקבלן. הוא מסרב לקחת אחריות, וזה מה שמדאיג יותר מכל".


ביתו של גלנט במושב עמיקם  (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

בחוות הדעת של מבקר המדינה שפורסמה בצהריים, ושהועברה ליועץ המשפטי כבר אתמול, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס אינו קובע כי טעויותיו של אלוף גלנט נעשו בזדון. עם זאת, הוא קובע כי אין ספק שפלש לשטח לא לו, ומציין שלא אמר אמת בשני תצהירים. בכתב תשובה שהגיש לבית המשפט בנוגע לחריגת בנייה שביצע טען גלנט לפי המבקר כי פנה לרשויות לפני כן, כדי לקבל אישורים לכך, אך המבקר מצא שהפנייה נעשתה לאחר הבנייה, כדי להכשיר אותה בדיעבד.

 

"פגיעה בצה"ל? עתרנו למען המדינה"

במקרה אחר ביקש גלנט במכתב ששלח בפברואר 2003 למחלקה החקלאית במינהל מקרקעי ישראל בחיפה, לנטוע עצי זית בחלקה המצויה לטענתו בחזקתו, אותה קיבל בשנת 2001 לצורך עיבוד עונתי. במכתב ציין כי "החלקה הנ"ל מעובדת על-ידי מזה מספר שנים". המבקר קובע כי התברר שבפועל החלקה לא עובדה על-ידו. בחוות דעתו קובע המבקר גם כי יש חשש שהרשויות הקלו על גלנט ופעלו מולו "לפנים משורת הדין", אולי בשל מעמדו.

 

פרופ' טל ביקר את גלנט על גלגול אחריות בשל דברי המבקר, לפיהם גלנט טען שקבלן מטעמו הוא שביצע את הטעות כשנטע עצי זית בשטח לא שלו. גלנט טען גם כי עורך דין מטעמו הוא שניסח את המסמך שבו העיד כי פנה לרשויות התכנון לפני שביצע תוספת בנייה חריגה, כשבפועל לפי המבקר הפנייה נעשתה לאחר הבנייה, כדי להכשירה בדיעבד.

 

כמו גורם משפטי בכיר ששוחח הערב עם ynet, יו"ר התנועה הירוקה אמר כי הוא ואנשיו מעריכים שהיועץ המשפטי

לממשלה, יהודה וינשטיין, לא יוכל להגן על מינוי גלנט בבג"ץ. וינשטיין יבחן בימים הקרובים את חוות הדעת, ויצטרך להחליט בנושא עד יום שלישי. אם יחליט שלא לגבות את הרמטכ"ל המיועד, יפחתו משמעותית סיכוייו להתמנות לתפקיד.

 

פרופ' טל דחה את הביקורת שהטיחו גורמים מסוימים בתנועתו, לפיה עתירתה לבג"ץ נגד מינוי הרמטכ"ל פוגעת בצה"ל. "יש בתנועה שלנו חובלים, טייסים, אלופי משנה וחיילי מילואים רבים", ביקש להדגיש. "את העתירה הגשנו מתוך מחויבות לביטחון המדינה ולערכי צה"ל, ומתוך דאגה למדינה. רמטכ"ל אינו רק תפקיד ביצועי או מבצעי, אלא גם ערכי ומוסרי, וממי שעומד בראש הצבא מצפים לסטנדרטים הכי גבוהים של יושר. בהתנהלות גלנט דבק רבב, ונגד זה אנחנו מתקוממים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלנט. "נדרש לסטנדרטים הגבוהים ביותר"
צילום: ירון ברנר
בית הרמטכ"ל המיועד וסביבתו. "מפר חוק סדרתי"
צילום: שאול גולן
מומלצים