שתף קטע נבחר

צילום: AP

ארה"ב מאיימת בהפסקת הסיוע: "לתת מענה לעם"

דובר הבית הלבן הזהיר כי הממשל יבחן להפסיק את הסיוע למצרים, אם לא יבוטלו חוקי החירום ותחודש הגישה לאינטרנט: "אזרחי מצרים רוצים לראות צעדים מעשים מהירים של רפורמות"

נשיא מצרים, חוסני מובארק, נלחץ מכל הכיוונים: בעוד שההפגנות ברחבי מצרים רק הולכות ומסלימות, נראה כי גם הלחץ האמריקני גובר. במסיבת עיתונאים שכינס אמש (יום ו'), קרא בנחרצות דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, למשטר המצרי לבצע צעדי רפורמה באופן מיידי והודיע כי ממשל אובמה שוקל להפסיק את הסיוע הכלכלי והצבאי למצרים. "התלונות של הציבור המצרי חייבות לקבל מענה מיידי על-ידי ממשלת מצרים", הבהיר.

 

 

הסיוע שמעניקה ארצות הברית למצרים מדי שנה עומד על כשני מיליארד דולר. במידה שהממשל האמריקני אכן יפסיק את הסיוע, הדבר יהווה מכה אדירה לשלטונו של מובארק.

 

כחלק מצעדי הרפורמה, דורשת ארצות הברית מהמשטר המצרי לבטל את חוקי החירום ולקיים בחירות הוגנות. בנוסף, האמריקנים דורשים לאפשר מחדש את הגישה לאינטרנט ולרשתות החברתיות.

 

"אנחנו מודאגים מהצילומים שאנחנו רואים במצרים היום. אנשי הביטחון במצרים צריכים להימנע מאלימות. גם המפגינים. צריך להחזיר את שירותי האינטרנט והרשתות החברתיות. התלונות של הציבור המצרי חייבות לקבל מענה מיידי על-ידי ממשלת מצרים", אמר דובר הבית הלבן גיבס, "אזרחי מצרים רוצים לראות צעדים מעשים מהירים של רפורמות".

 

"מצב נזיל" 

גיבס המשיך והדגיש כי הן על השלטונות והצבא המצריים והן על המפגינים להימנע משימוש באלימות בהפגנות. "אלימות אינה התשובה. צריך מרווח ליצירת דיאלוג", אמר דובר הבית הלבן.

 

לאורך היום שוחחו בכירים אמריקנים עם מקביליהם המצרים וקיבלו מה עדכונים שוטפים. אולם בין הנשיא ברק אובמה למנהיג המצרי מובארק לא נוצר קשר. כשנשאל על כך, גיבס לא ידע להשיב אם בכלל הנשיא האמריקני ניסה לשוחח עם הנשיא המצרי.

 

בכל מקרה, בגלל המשך ההתרחשויות במצרים וחוסר הוודאות הרב, החליט אובמה שלא לתת הצהרה פומבית בנושא. "המצב נזיל והוא יכול להשתנות במשך הלילה", הבהיר גיבס.

 

במהלך מסיבת העיתונאים שיבח גיבס את יריבו הפוליטי של מובארק, מוחמד אל-בראדעי ואמר כי יש לשחררו ממעצר בית, בו הוא נתון. "אלה מסוג הפעולות שבאחריות הממשלה לשנות", אמר דובר הבית הלבן וציין שאובמה

מכיר היטב את הדיפלומט הוותיק.

 

לאורך היום התקיימו בחדר המצב בבית הלבן דיונים בנעשה במצרים. התדרוך היומי במחלקת המדינה בוטל בגלל המצב והתדרוך בבית הלבן נדחה בשעתיים, לאור המשך זרימת העדכונים והתדרוך מהשגרירה האמריקנית בקהיר, מרגרט סקובי. אובמה עצמו קיבל באמצע הלילה תדרוך מיוחד מהיועץ לביטחון לאומי, טום דונילון.

 

בוושינגטון מעריכים שכעת זוהי ההזדמנות האחרונה של הממשלה המצרית לטפל בתלונות שמושמעות כבר כמה שנים מאזרחיה. "ממשלת מצרים מילאה תפקיד חשוב בשלום במזרח התיכון, אבל יש מחויבות של ממשלת מצרים לאזרחיה בלי קשר לתפקיד שהיא ממלאת באזור, הם צריכים להתמודד עם התלונות בקרב הציבור. אנחנו יודעים שהם עוקבים במצרים אחרי מה שאנחנו אומרים כאן".

פורסם לראשונה 28/01/2011 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוברט גיבס. "אלימות אינה התשובה"
צילום: AFP
"מודאגים מהצילומים"
צילום: רויטרס
"לשחרר את אל-בראדעי"
צילום: AFP
מומלצים