שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מנהיג "האחים המוסלמים": מובארק, צא ממצרים!

השייח יוסף אל-קרדאווי, אחד הפוסקים החשובים בעולם הסוני, תקף את נשיא מצרים בחריפות, בראיון לאל-ג'זירה: "מספיק, שלטת כבר 30 שנה! עזוב את העם הזה. עשרות נהרגו ביום אחד, אינך יכול להישאר". במהומות במצרים נהרגו עשרות בני-אדם

מתקפה חזיתית על נשיא מצרים, מצד אחד מראשי "האחים המוסלמים" בעולם: השייח יוסף אל-קרדאווי, המשמש כאחד מהפוסקים החושבים בעולם הסוני ובאופן לא רשמי כמנהיג הרוחני העליון של תנועת "האחים המוסלמים" המצרית והעולמית, קרא אחר-הצהריים (שבת) לחוסני מובארק לעזוב את מצרים. מקורות רפואיים במצרים אישרו כי מספר ההרוגים הכולל במהומות שמתחוללות במדינה מאז יום שלישי עומד כבר על לפחות 82 בני-אדם. עוד כ-2,000 איש נפצעו במהלך הפגנות המחאה נגד משטרו של הנשיא, חוסני מובארק.

  

מצרים על סף הפיכה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בנאום תוקפני מאין כמותו ברשת "אל-ג'זירה", תקף השייח אל-קרדאווי את הנשיא המצרי והתייצב לצד המפגינים. "נאומו של מובארק אמש העיד כי הוא אינו חי בעולמנו. הוא לא חש בכעס וברעב של העם הזה. הוא רק אמר שיפטר את הממשלה. הוא חסר כל קשר למציאות".


מפגינים בקהיר. "מובארק לא אמר שלא יתמודד שוב" (צילום: AP) 

 

המנהיג הרוחני של האחים המוסלמים, התייחס גם לבחירות הצפויות במצרים השנה. "מובארק לא אמר שהוא לא יתמודד שוב בבחירות, ולא אמר כי יפזר את הפרלמנט, לאחר הזיוף חסר התקדים בבחירות. על מובארק לוותר על כיסאו ולעזוב את מצרים. אין פתרון אחר, פרט לעזיבתו של מובארק. לך, יא מובארק, עזוב את העם הזה! מספיק, שלטת כבר 30 שנה! עזוב את העם הזה. עשרות נהרגו ביום אחד, אינך יכול להישאר, מובארק!".

 

אל-קרדאוי, שנמלט ממצרים ומתגורר בקטאר, לא הרחק ממשרדיה של "אל-ג'זירה", עשה כן לאחר שתנועת "האחים המוסלמים" הוצאה אל מחוץ לחוק במצרים. עתה הוא תוקף ללא רחם את הנשיא המצרי. "למד מהשיעור של נשיא תוניסיה, ולא עם כבוד - במקום עם שנאה. מי ייתן ותישפט בפני בית דין על הקיפוח. קום ולך על רגליך ממצרים ותן לעם להחליט".

 

"לא יוכלו לעצור את ההיסטוריה"

המנהיג הרוחני של "האחים המוסלמים" במצרים, חש כי קהיר נמצאת על סף הפיכה. "איש לא יוכל לעצור את ההיסטוריה. בשמי, ובשם כל בני מצרים - קום ולך. בשם מאות אלפי חכמי הדת במצרים ובעולם המולסמי, אני קורא לך ללכת מארצך".


גם אסירים התמרדו - ושמונה נהרגו (צילום: רויטרס)

 

אל-קרדאווי, המשמש גם כיו"ר ההתאחדות העולמי של חכמי הדת המוסלמיים, והמהווה איש רב השפעה בפסיקה המוסלמית בעולם הסוני, פנה למפגינים ואמר: "אני קורא למפגינים שלא לתקוף את אנשי הביטחון המצרים או את מוסדות המדינה. אני מקווה שמחר יהיה טוב מאתמול. המשיכו בדרככם ובהפגנות הלא אלימות עד שיגיע הניצחון הקרוב".

 

מוקדם יותר דווח כי סוהרים פתחו באש חיה לעבר אסירים בכלא "אבו זעבל", שבמחוז אל-קליוביה בצפון המדינה, לאחר

 שהאסירים ניסו להתמרד. הסוהרים פתחו באש חיה והשתמשו בגז מדמיע. על-פי הדיווחים, שמונה אסירים נהרגו.

 

בכמה אזורים במצרים שורר כאוס של ממש. המונים גודשים את הכיכרות. כאלף מפגינים ניסו לפרוץ למטה משרד הפנים המצרי בקהיר. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי אנשי המשטרה מנסים לפזר את המפגינים בירי. על-פי הדיווח, לפחות שלושה בני אדם נהרגו מירי כוחות הביטחון. במקביל, עשרות אלפים מפגינים ברחובות קהיר ואלכסנדריה. המפגינים צועדים ליד הטנקים באין מפריע.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים ברחובות קהיר
צילום: AP
מצרים על סף הפיכה
צילום: AP
משוריינים ברחובות
צילום: AP
מומלצים