שתף קטע נבחר

תושבי יפו בהפגנה: "התנחלות תורנית תצית אש"

כאלף מתושביה הערבים של יפו ופעילי שמאל יצאו לרחוב במחאה נגד ההתיישבות התורנית במקום, שחבריה מתנכלים לטענתם למקומיים. המפגינים קוראים "בדם נפדה את יפו" ומניפים גם דגלי מצרים: "דין יפו כדין קהיר מבחינתנו"

כאלף מתושביה של יפו מפגינים במחאה נגד "תופעת ההתנחלות היהודית ביפו". הערב (שבת) מציינים התושבים המוסלמים והנוצרים את שיא המאבק נגד ההתיישבות התורנית, שחבריה לטענתם מתנכלים לערביי העיר ומעוררים פרובוקציות.

 

גם תושבים יהודים הצטרפו לתהלוכת המחאה שיצאה מממרכז פרס לשלום שברחוב קדם ביפו, תחת הכותרת "די להתנכלויות ולפרובוקציות של המתנחלים ביפו". רבים מהמפגינים נושאים דגלי מצרים ופלסטין, וצועקים: "אללה אכבר", ו-"בדם נפדה את יפו". ההפגנה שודרה בשידור חי ב-ynet.

 

 

"אנחנו צריכים ללמוד מהעם המצרי כיצד להתקומם, אולי ככה נצליח במאבק שלנו", ציין אחד המשתתפים, מתן קמינר. סעיד, מפגין אחר, הוסיף: "גם במצרים וגם בישראל מנסים לדכא את העם. אנחנו תומכים באופן מלא במאבק נגד השלטון המושחת שם, הכאב הוא אותו כאב והסבל הוא אותו סבל. רק באינתיפאדה והתקוממות אפשר להגיע למהפכות. דין יפו כדין קהיר מבחינתנו".


ההפגנה הערב. "זעם מתפרץ" (צילום: עופר עמרם) 

 

מאות מהמפגינים צועקים בגנות ראש העיר:"חולדאי תתפטר, לא צריכים אותך יותר". הם גם נושאים שלטים, עליהם נכתב: "ראש העיר תומך בגזענים, ראו הוזהרתם", "לא נפקיר את יפו למתנחלים", "לא לאפרטהייד", "יפו אומרת לא לגזענות", ו-"חולדאי תתעורר, התנחלות תביא משבר". המנהיגים הערביים עדכנו את המשתתפים בהתפתחויות האחרונות במהומות במצרים, והם הגיבו בתשואות.


אתמול בערב הושלמו ההכנות הממושכות לאירוע, ששיאו בעצרת ברחוב אתרוג הסמוך, שם צפויות לקום יחידות דיור ליהודים. בהפגנה צועדים גם פעילי שמאל, שמניפים את תמונותיו של הנער יוסף א-חליל, תושב השטחים שנורה השבוע למוות, לפי החשד מירי מתנחל ליד בת עין. חלק מהמארגנים מזכירים את האירוע שהיה לפני כשבועיים ביפו, בו הושלכו אבנים לעבר מסגד נוזהא שבשדרות ירושלים בעיר.

 

"מי שבא לחרחר ריב - לא פה"

בין הצועדים, גם חבר הכנסת דב חנין מחד"ש, שאמר: "באנו לומר בקול ברור לא לגזענות ולא להתנחלות. הצדק והשוויון ינצחו את הגזענות והמתנחלים". חבר הכנסת לשעבר, מוסי רז, שמשתתף בהפגנה, אמר ל-ynet: "זו הפגנה נגד גל הגזענות ששוטף את כל הארץ, וקיים גם בצפת וגם בלוד. הגזענות הולכת ומתחזקת, גם ביפו יש השתלטות על אדמות ודחיקת האוכלוסייה הערבית, על ידי הרס בתים ותכנון שיטתי שמאפשר לאוכלוסייה היהודית להתרחב על חשבון הערבים".

 

"עולים מכאן כאבים מאוד גדולים", העידה סגנית ראש העיר, מיטל להבי, "ביפו רואים את המתנחלים ככאלה שבאים על חשבון הקהילה הערבית. צריך לעצור את ההתנחלות ולומר 'יפו היא עיר שמזמינה לתוכה רק מי שמוכן לגור ביחד, יהודים וערבים'. מי שבא לחרחר ריב - לא פה".


"ראש העיר תומך בגזענים, ראו הוזהרתם" (צילום: עופר עמרם)  

 

חבר הכנסת אחמד טיבי, השתתף בהפגנה, התייחס גם הוא למתרחש במצרים: "מה שקורה בעולם הערבי והתחיל בתוניסיה בגלל הרגשת קיפוח, וגם כאן יש הרגשה קשה של עושק וקיפוח. עכשיו מביאים גוף התנחלותי סרטני שיצית אש בקרב התושבים. מי שדחף אותם לפה עשה מעשה מטופש וגזעני. מדובר בזעם נצור שמתפרץ היום, ואני מעריך שזו רק הסנונית הראשונה. מישהו צריך להתעשת בעירייה".

 

יו"ר שכונת עג'מי, כמאל אגברייה, הוסיף: "רוח רעננה מנשבת ממצרים, ואני מקווה שהיא תבוא לכאן. במקום לבנות פה למתנחלים, צריכים לבנות פה לזוגות הצעירים הערבים. הגענו למצב שהגזענות הפכה להיות לדבר מקובל, אנשים לא מתביישים בזה".

 

חולדאי: "פוליטיקאים מייצרים הקצנה"

ראש העיר תל-אביב-יפו, רון חולדאי, עוד ניסה אתמול להרגיע את הרוחות. בכנס שנערך במרכז היהודי-ערבי ביפו יצא חולדאי נגד תושבים ש"קונים כאן ביפו מגרש ואומרים: 'באנו לייהד'". לצד

זאת, הוסיף כי "הבעיה היא גם בעוצמת הקול של המסגדים, וכשעושים פארק כל-כך יפה כמו זה שנמצא מאחורי גבי, פארק מדרון יפו, ופוליטיקאים מקומיים אומרים שעושים את זה בשביל לייהד את יפו - כך מייצרים הקצנה".

 

בתגובה, טען חבר מועצת העיר ואחד ממארגני ההפגנה, אחמד משהראווי, כי אין מקום להשוואה בין קריאות המואזין לבין קבוצה ש"באה לייהד את יפו במוצהר", כדבריו. "קריאות המואזין היו כאן מאז ומתמיד, ועוצמתן הופחתה עם השנים מתוך התחשבות בשכנים. בהפגנה נדבר נגד אלו שגידפו מתפללים במסגד נוזהה, כי מקומם אינו ביפו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגלי מצרים בהפגנה. "רוח רעננה"
צילום: עופר עמרם
תושבי יפו בהפגנה. "גל גזענות שוטף את הארץ"
צילום: עופר עמרם
מומלצים