שתף קטע נבחר

צילום: AP

הפגנות נגד סולימאן; מצרים סגרה את אל-ג'זירה

המחאה התחדשה הבוקר ברחובות קהיר. כ-1,000 מפגינים קראו: "מובארק וסולימאן הם סוכנים אמריקנים". בניסיון להחזיר את השקט לרחובות, הורו הרשויות לסגור את הרשת הקטארית והפסיקו את שידורי התחנה שעודדה את ההתקוממות. אל-ג'זירה: "סגירת הרשת - ניסיון להשתיק את העם המצרי"

על רקע חידוש ההפגנות הבוקר (יום א') בקהיר, עושות הרשויות במצרים כל מאמץ לדכא את המחאה. ממשלת מצרים החליטה בצעד חריג לחסום את שידורי אל-ג'זירה במדינה, ששידרה בימים האחרונים תמונות שלטענת הרשויות עודדו את המחאה במצרים. כך דיווחה סוכנות הידיעות המצרית "מנא".  

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

  

ההוראה לסגור את רשת הטלוויזיה הערבית במצרים ניתנה על-ידי שר התקשורת אנס אל-פיקי. לפי סוכנות הידיעות המצרית מנא, "פיקי הורה לסגור את כל פעילויות אל-ג'זירה ברפובליקה המצרית, לבטל את כל הרשיונות שלה במדינה ולהחרים את כל תעודות העיתונאי שמחזיקים עובדיה". רשת אל-ג'זירה מסרה בתגובה כי לסגירת ערוץ הטלוויזיה במצרים יש מטרה אחת - "להשתיק את העם המצרי".  


לא מוותרים למובארק. מפגינים בקהיר (צילום: AP)

 

אחרי כמה שעות של שקט, יצאו יותר מ-1,000 מפגינים לרחובות העיר, בקריאה להתפטרות הנשיא מובארק. לעומת אל-ג'זירה, רשת אל-ערביה ממשיכה לשדר במדינה ודיווחה כי כוחות הצבא שפרוסים בקהיר פועלים להגן גם על בניין משרד הפנים במרכז העיר.

 

למרות הצעדים שהבטיח הנשיא, נראה כי המפגינים אינם שבעי רצון. הבוקר הם מחו גם נגד סגן הנשיא, עומר סולימאן. מובארק מינה תחתיו סגן לראשונה זה 30 שנה, בניסיון לרצות את המפגינים, ובכך סתם את הגולל על האפשרות שבנו גמאל יירש אותו.

 

ואולם, המפגינים ברחובות קהיר קראו הבוקר להתפטרות השניים. "חוסני מובארק ועומר סולימאן, שניכם סוכנים אמריקנים", קראו המפגינים, "מובארק, מובארק, המטוס שלך מחכה". במקביל, שגרירות ארה"ב במצרים המליצה לאזרחיה שמבקרים במצרים לשקול לעזוב את המדינה מהר ככל האפשר.  


קהיר בוערת. מפגינים העלו באש מרכז מסחרי בעיר הבירה (צילום: AP)

 

באזהרת מסע שהוציאה השגרירות בקהיר נכתב כי השגרירות תסייע לאמריקנים לעזוב את המדינה באופן מיידי, וכי מומלץ לאזרחים אמריקנים להימנע מנסיעה למצרים בגלל האלימות הקשה במדינה. היא הציעה לאזרחיה טיסות החל ממחר. גם טורקיה מודאגת מהמצב הביטחוני במצרים, והיא הודיעה כי תשלח מטוסים כדי לפנות את אזרחיה מהמדינה. 

 

כוחות צבא השתלטו על העיר

צבא מצרים תיגבר משמעותית את היערכותו ברחבי המדינה, בניסיון לשמור על השקט אחרי השינויים שעשה הנשיא חוסני מובארק בממשלה. לפני שנסגרה, הספיקה רשת אל-ג'זירה לדווח כי מסוקים צבאיים חגים בשמי קהיר. טנקים וכלי רכב משוריינים הוצבו ברחובות העיר הגדולה, בעיקר מול בנייני הממשלה ואתרי התיירות הגדולים.

 

בין היתר, הוצבו חיילים מול בניין הממשלה ומוזיאון העתיקות בקהיר, שחלקו נבזז במהלך סוף השבוע. החיילים נמנעים מעימותים עם המפגינים, ולא הפעילו כוח נגד מפירי העוצר אמש. על אחד הטנקים רוססה הכתובת: "מובארק, קח את בנך ולך מכאן".

 

יותר מ-100 בני אדם נהרגו בהפגנות של מתנגדי השלטון

במצרים בחמשת הימים האחרונים. רופאים בבתי חולים בקהיר קראו לאזרחים לתרום דם, בשל הצורך הגובר במנות דם כחלק מהטיפול בפצועים במהומות. הצבא המצרי לא פועל רק בקהיר ובאתרי התיירות. ברשות הטלוויזיה דווח כי חיילים תפסו עמדות ממשלתיות באלכסנדריה.

 

הצבא סגר את אתר הפירמידות וכוחות הביטחון המצרים פינו גם תיירים מאזור טאבה. בתי הקזינו נסגרו על-ידי הצבא וישראלים המתארחים בחצי האי סיני התבקשו אמש לעזוב את בתי המלון ולחזור באופן מיידי לישראל. במקביל, גורמי ביטחון דיווחו לרשת אל-ערבייה כי אלפי אסירים נמלטו מבית הכלא וואדי א-נטרון שמצפון לקהיר.

 

 

Read this article in English

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בקהיר, הבוקר
צילום: AP
"מובארק הביתה!". מפגינים בקהיר
צילום: AP
מומלצים