שתף קטע נבחר

צילום: AP

רבבות בקהיר, האחים המוסלמים בעד אל-בראדעי

הפגנות הענק נגד משטר מובארק נמשכות בכיכר "א-תחריר", ובינתיים זוכה גיבור המחאה לתמיכה מפתיעה מתנועת האופוזיציה: "תומכים באל-בראדעי לניהול מו"מ עם המשטר". משרד החוץ המצרי נגד ארה"ב וקטאר: "ברגעים כאלה מתברר מי חבריה האמיתיים של מצרים"

אחד מגיבורי המחאה עד כה מקבל רוח גבית ומפתיעה דווקא מ"האחים המוסלמים". בכיר בתנועת האופוזיציה המצרית הודיע על תמיכתו במוחמד אל-בראדעי לניהול משא ומתן עם המשטר המצרי, בעת שרבבות מפגינים ממשיכים למחות נגד הנשיא חוסני מובארק. ynet מעביר שידור חי מהמחאה ההמונית בקהיר.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

ערוצי טלוויזיה בערבית ציטטו היום (יום א') את עסאם אל-ריאן, בכיר ב"אחים המוסלמים", שקרא לאל-בראדעי לשבת לשיחות משא ומתן עם המשטר המצרי. ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשעבר וחתן פרס נובל לשלום, נמצא במעצר בית לאחר ששב לקהיר ביום חמישי ונטל חלק במהומות.

 

מוקדם יותר הודיעה "האחים המוסלמים", תנועת האופוזיציה הגדולה במצרים, כי היא דוחה את המינויים הפוליטיים שעליהם הכריז אתמול מובארק, כולל מינוי עומר סלימאן לסגנו ואחמד שפיק לראש הממשלה. "זהו ניסיון להתחמק מדרישות העם ולמנוע את המהפכה הזו", אמרה התנועה.

 

גם השייח יוסף אל-קרדאווי, המשמש כאחד מהפוסקים החושבים בעולם הסוני ובאופן לא רשמי כמנהיג הרוחני העליון של תנועת "האחים המוסלמים" המצרית והעולמית, תקף אתמול את מובארק וקרא לו לעזוב את מצרים.

 

בנאום תוקפני מאין כמותו ברשת "אל-ג'זירה", תקף השייח אל-קרדאווי את הנשיא המצרי והתייצב לצד המפגינים. "נאומו של מובארק אמש העיד כי הוא אינו חי בעולמנו. הוא לא חש בכעס וברעב של העם הזה. הוא רק אמר שיפטר את הממשלה. הוא חסר כל קשר למציאות". 

 

המצרים, בינתיים, שיגרו הודעה שיותר מרומזת על כעסם בעקבות בחירת נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, לנטוש את משטרו של מובארק בשעתו הקשה. משרד החוץ המצרי הודיע כי "ברגעים כאלה מתברר מי הם חבריה האמיתיים של מצרים, ומי מנסים לערער את יציבותה". אותה הודעה מכוונת גם לעבר קטאר, שרשת הטלוויזיה שלה, אל-ג'זירה, נתנה זריקת עידוד למחאות ההמוניות בארץ הנילוס.

 

עשרות אלפי מפגינים עדיין נמצאים בכיכר א-תחריר בקהיר, בה נערכו עד כה ההפגנות הגדולות ביותר נגד משטרו של הנשיא מאז פרוץ המהומות. הם הניפו כרזות הקוראות למובארק לפרוש מתפקידו, והטיחו נעליים בדיוקנו כהפגנה של בוז.

 

כוחות צבא גדולים נפרשו באזור ההפגנה והשקיפו על המפגינים, ומטוסי קרב ומסוקים חגים מעליהם, בצעד שנועד להפגין את עוצמתו של הצבא ואולי ישכנע את המוני המפגינים לשוב לבתיהם.

 

בינתיים, ההרס והביזה ברחבי מצרים נמשכים, וכך גם שידוריה של אל-ג'זירה, למרות הניסיונות לשתק אותם. הרשת הקטארית דיווחה בצהריים כי שר הפנים לשעבר, חביב אל-עאדלי, הוצא ממבנה משרד הפנים תוך ירי כבד. כוחות ביטחון שהגיעו לבית סוהר ממזרח לבירה דיווחו על עשרות גופות המוטלות לצד הדרך, ככל הנראה של אסירים שנמלטו מהמתקן בחסות ההתקוממות העממית במדינה ונורו. בנוסף דווח כי אלפי אסירים נמלטו מכלא ואדי א-נטרון שמצפון לקהיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-בראדעי בין ההמון
צילום: AFP
ההפגנות לא נפסקות
צילום: AFP
מומלצים