שתף קטע נבחר

תוצאות ראשונות בדרום סודן: 99% בעד עצמאות

בזמן שמצרים מתאבלת על מאות ההרוגים במהומות נגד שלטון מובארק, השכנה מדרום חוגגת את פיצולה הקרוב ממדינת האם שלה לאחר 20 שנות מלחמת אזרחים עקובה מדם. הממשלה בחרטום הודיעה כי היא מקבלת את התוצאות, אך אמרה כי יש עוד דרך ארוכה לעבור לפני שתקום מדינה חדשה בדרום

בשקט בשקט, כמעט בהסתר, שכנתה של מצרים נמצאת בדרך הבטוחה לעשות היסטוריה משל עצמה. כמעט 99 אחוזים מהמצביעים במשאל העם בדרום סודן בחרו להתפצל ממדינת האם ולהכריז על עצמאות. כך לפי התוצאות הראשוניות שפורסמו היום (יום א') בג'ובה, בירת הדרום.

 

 

על פי התוצאות שפורסמו, שיעור ההצבעה במשאל העם עמד על 98 אחוזים – הרבה מעבר ל-60 האחוזים שנדרשו כדי שיהיה אפשר להכיר בתוצאות. התוצאות יאושרו באופן רשמי בסוף החודש הבא ובכך יסללו את הדרך לעצמאות הדרום ב-9 ביולי.  


חיכו זמן רב לרגע הזה. דרום סודנים חוגגים עם פרסום התוצאות (צילום: AP)

 

"בשביל זה הצבענו, בשביל שאנשים יוכלו להיות חופשיים בארצם. אני מביע את ברכותיי מיליון פעמים", אמר נשיא דרום סודן סלבה קיר לקהל האלפים שנאסף כדי לשמוע את הכרזת התוצאות. ממשלת סודן הודיעה כי היא מקבלת את תוצאות משאל העם, אך אמרה כי יש עוד דרך ארוכה לעבור לפני שתקום מדינה חדשה בדרום.

 

משאל העם נערך בהתאם להסכם השלום שנחתם ב-2005 בין כוחות הדרום לבין ממשלת סודן בחרטום, ששם קץ ל-20 שנות מלחמת האזרחים באזור, שגבתה את חייהם של מיליוני אזרחים. תושבי הדרום, שבו מרבית אוצרות הנפט, נדרשו להכריע האם יתנתק האזור ממדינת האם ויכריז על עצמאותו, או שימשיך להיות נתון לריבונות הממשלה בחרטום.

 

נשיא סודן עומר על-באשיר הבטיח ערב ההצבעה לכבד את תוצאותיה ואף "לחגוג עם הדרום" גם אם יבחר בעצמאות. אך חרף ההצהרות, לא ברור כיצד יגיב הצפון אם אכן יחליט הדרום להתפלג. בנוסף, סוגיות רבות משמעות הנוגעות לסימון הגבולות ולחלוקת רווחי הנפט טרם נפתרו.

 

אזרחי דרום סודן, נוצרים ברובם, הצביעו החודש במשך שבוע לגבי עתיד החבל: האם להישאר חלק מסודן, שבצפונה מתגוררים בעיקר מוסלמים, או להתנתק ולהכריז על עצמאות, ולפי התוצאות שפורסמו היום נראה כי הדרום עומד להקים מדינה משלו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קול ששון וקול שמחה. חגיגות בדרום סודן
צילום: AFP
הבטיח לחגוג עם הדרום את עצמאותו. באשיר
צילום: AP
מומלצים