שתף קטע נבחר
צילום: AFP

יוסי מימן: שותפי המצרי לא נעצר

התקשורת הערבית דיווחה הבוקר כי חוסיין סאלם, בעל השליטה בספקית הגז המצרית EMG נעצר בדובאי יום לאחר בריחתו ממצרים. אבל שותפו הישראלי של סאלם מודיע: הדיווח אינו נכון, הוא לא נעצר בדובאי ולא בשום מקום אחר

האם חוסיין סאלם, בעל השליטה בחברת הגז המצרית EMG המספקת גז טבעי לישראל, נעצר הבוקר (ב') בדובאי? סאלם ברח שלשום ממצרים עם משפחתו, יחד עם עוד מאות בכירים ואנשי אנשים שנמלטו מהמהומות לשארם-א-שייח, למערב ולמדינות ערביות אחרות.

 

הבוקר פורסם בכלי התקשורת בעולם הערבי, ובעקבותיהם - בסוכנויות הידיעות העולמיות - כי סאלם "נתפש בדובאי כשברשותו חצי מיליארד דולר במזומן". חלק מהדיווחים הוסיפו כי סאלם נעצר ואחרים אף טענו כי "נתפס" יחד עם קרובי משפחתו.   

 

אולם, שותפו המצרי של סאלם, יוסי מימן מכחיש את הדיווחים הללו מכל וכל. מחברת מרחב שבשליטת מימן נמסר באמצעות איש יחסי הציבור שלה זאב פיינר כי "הדיווח שגוי ומופרך לחלוטין".

 

מקורביו של מימן לא מכחישים כי סאלם אכן ברח ממצרים, אך לא "נתפס" או נעצר בדובאי ולא בשום מקום אחר - בוודאי לא עם מזוודה מלאה במזומנים.

 

בחברת EMG שותפים, יחד עם סאלם ומימן, גם ממשלת מצרים עצמה, איש העסקים היהודי-אמריקני סם זל וחברת האנרגיה התאילנדית PTT - וכן חברת מרחב הישראלית שבבעלות יוסי מימן. ממרחב מסרה הבוקר גם: "מבחינת EMG, הזרמת הגז נמשכת בסדרה, כל שאר הספינים אינם קשורים לפעילות החברה".

 

מצרים בוערת, הגז זורם כרגיל

EMG מספקת 40% מהגז הטבעי של חברת החשמל מאז שנת 2007, בהתאם להסכם שנחתם בין שתי המדינות ב-2005. למרות המהומות, ששיתקו את כל כלכלת מצרים, ממשיכה אספקת הגז להגיע כסדרה. עד כה לא התקבלה בישראל כל הודעה על חשש להפסקת אספקת הגז. מתקני הגז במצרים מאובטחים היטב וחברת החשמל הישראלית מחזיקה רזרבות גז וערוכה להפסקת האספקה במקרה שהמהומות יגיעו למתקנים בכל זאת.

 

בטווח הארוך יותר, ההערכה היא שכל ממשלה חילונית או חילונית-בחלקה שתקום במצרים במקרה של החלפת שלטון - למשל, ממשלה בראשות מוחמד אל-ברדעי - תמשיך באספקת הגז כרגיל.

 

החשש היחיד לאספקה הוא במקרה הקיצוני, שבו השלטון במדינה השכנה יעבור לאחים המוסלמים, שעלולים לבטל את הסכם השלום. במקרה כזה, ישראל תהיה תלויה באספקת הגז ממאגר תמר הישראלי, ובעלי המאגר - יצחק תשובה וחברת נובל האמריקנית - יהיו עלולים להעלות את מחיר הגז או למנוע את העלאת התמלוגים.

 

הפקת הגז מתמר עשויה גם להתעכב מסיבות טכניות, והמשמעות במקרה כזה היא שחברת החשמל תעבור למספר חודשים מהפקת חשמל בגז טבעי להפקה בסולר שהוא יקר ומזהם. אלא שמדובר בתסריט אימים שבו הגז יהיה בעיה שולית ליד הסכנות שהמדינה תעמוד בפניהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהומות במצרים: העשירים ברחו, סאלם ברח אתם
צילום: רויטרס
צילום: קליק ארט- קהילה
יוסי מימן: סאלם לא נתפש
צילום: קליק ארט- קהילה
מומלצים