שתף קטע נבחר

המחוזי קבע: סרבן גט ישלם 700 אלף ש"ח כפיצוי

בעל שסירב לתת גט לאשתו במשך 14 שנים ונקנס, ביקש את התערבות בית המשפט המחוזי לביטול הפיצוי. "המשיבה היתה זכאית לגט מרגע שחפצה בו", פסקו השופטות - והסרבן ישלם

בית המשפט המחוזי בתל אביב הותיר על כנה את פסיקת בית המשפט לענייני משפחה, ולפיה אדם המסרב לתת גט לאשתו במשך 14 שנים, ישלם לה פיצויים בסך 700 אלף שקלים. זו הפעם הראשונה שבה דנה ערכאה עליונה בנושא זה, ולמעשה מעניקה משנה תוקף לתקדים המכיר בסרבנות גט כעוולה שהיא עילה לפיצוי.

 

 • לדעת ראשונים - עמוד הפייסבוק של ynet

   

  מדובר בזוג חרדי אשר נישא בשנת 1997 וחי יחד במשך שלושה חודשים בלבד, בסיומם עזבה האישה את הבית כשהיא בהריון, בגלל אלימות קשה מצד בעלה. מאז ועד היום מסרב האיש לגרש את אשתו, ומנמק זאת בכך שבית הדין הרבני מעולם לא חייב אותו לעשות כן.

   

  שופטת בית המשפט לענייני משפחה, טובה סיוון, שדנה בתביעת האישה לפיצוי - קבעה כי קיימת סרבנות גם במקרים שבהם קיימת רק המלצה לגט מבית הדין, ופסקה לה פיצויים בסך 50 אלף ש"ח על כל שנה שהיתה מסורבת.

   

  "יום גדול למאבק בסרבנים"

  לראשונה מאז נפסקו פיצויים במקרי סרבנות גט, החליט הבעל לערער על הפסיקה, ובשבוע שעבר החליט בית המשפט המחוזי בתל אביב כי אין מקום להתערבותו. השופטות אסתר קובו, מיכל רובינשטיין ועפרה צ'רניאק כתבו כי האישה נשבתה בידי בעלה, שהקים לה בית כלא מרגע שהסכימה להינשא לו.

   

  "המשיבה היתה זכאית לגט מאותו רגע שחפצה בו, על אחת כמה וכמה כאשר נישאה למערער בגיל 24, חיתה עימו שלושה חודשים בלבד, ונחת לא שבעה ממנו", נכתב בהכרעת השופטות. "היום היא קרובה לגיל 40 וממשיכה לסבול מהתנהגותו האכזרית של המערער כלפיה... מצב הדברים המתואר גם אינו מוסרי ונוגד את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו".

   

  עו"ד סוזן וייס שייצגה את האישה מטעם "מרכז צדק לנשים" יחד עם עו"ד יפעת פרנקנבורג, אמרה כי "זהו יום גדול למאבק מול סרבנות גט. משנת 2001 מוגשים מטעמנו תביעות נזיקין נגד בעלים סרבני גט בכל רחבי הארץ. עד עכשיו ניתנו פסקי דין בבתי משפט לענייני משפחה, הקובעים כי על הבעל הסרבן לשלם פיצויים לאישה. לראשונה קיבל הדבר אישור מבית המשפט המחוזי".
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים