שתף קטע נבחר

לקראת "יום ללא תדלוק": "נמאס להיות כספומט"

מחירי הדלק יעלו הלילה, ומנהיגי המאבק הכריזו על חרם נגד תחנות הדלק. "אנחנו בדרך לכאוס", אמרו הפעילים. גם הנכים הצטרפו למחאה: "בשבילנו הרכב הוא מצרך חיוני, ממש כמו מים"

לאחר שחברי הכנסת כבר הביעו דעתם נגד העלייה הצפויה הלילה (ב') של מחירי הדלק - מגיע תורה של מחאת האזרחים. אחרי שגייסו עשרות אלפי תומכים בפייסבוק, הפיצו מיליוני מיילים, יזמו מסעות מחאה ונפגשו עם פוליטיקאים, פתחו מובילי המאבק בצעד קיצוני - והכריזו על מחר כ"יום ללא תדלוק", מהבוקר ועד חצות.

 

 

"אנחנו לא מצרים, בוליביה, תימן או תוניסיה, אך אנחנו בדרך לשם. אם לא נתעורר, נגיע למצב כלכלי דומה - כאוס", קבע זאב גראואר, שנמנה עם מנהיגי המאבק מתחילתו. לדבריו, המחאה לא באה לפגוע בחברות הדלק, אלא "מדובר באקט סמלי עם חשיבות גדולה. עם ישראל חייב להתעורר ולזעוק את הזעקה. אנחנו ממקדים את המאבק וקוראים לכולם להתעורר ולהצטרף אלינו בהמוניהם".

 

התזמון אינו מקרי: מחירו של בנזין 95 אוקטן יטפס הלילה שוב ויגיע לשיא - 7.26 שקלים לליטר בתדלוק עצמי. השיא הקודם נרשם בתחילת החודש, אז נמכר ליטר בנזין ב-7.14 שקלים. המחיר לתדלוק בשירות מלא נקבע על 7.39 שקלים לליטר. מדובר בעלייה של 1.68% ביחס למחיר הנוכחי, והיא מיוחסת לעליות במחיר חבית הנפט ובשערי החליפין.

 

חרף הנוכחות הדלה שנרשמה עד כה במפגנים שיזמו, מאמינים הפעילים כי המחאה המתוכננת מחר - שנועדה להוריד את מחיר הדלק לפחות מחמישה שקלים - תסחוף את ההמונים. לדברי גראואר, בן 32 ואב לשניים ממגדל העמק, היוזמה כבר זכתה להיענות רבה, ובשעות הערב היום יחולקו פליירים בעשרות תחנות ברחבי הארץ. "אנחנו לא יכולים לשלוט בשני מיליון כלי רכב, אך אני מאמין שרבים ייקחו חלק במחאה".

 

בינתיים, הוא כבר רואה פירות למאבקו העז, בין היתר בדמות הצעות אי אמון שעלו היום בממשלה על רקע עליית מחירי הדלק - ונדחו לאחר דיון סוער. "זה תוצר הלחץ שלנו", ציין גראואר, "אם לא היינו עושים שום דבר בשטח, לא היו קמות ועדות והכל היה נשכח. החלק של המחאה מוליד תוצאות, וזו רק ההתחלה".

 

"עליית מחיר הדלק - התעללות"

אחת האוכלוסיות שייפגעו יותר מכל מהעלייה במחירי הדלק היא ציבור הנכים בישראל, שנאלצים להסתמך על רכבם האישי כאמצעי התנועה העיקרי - וצורכים כמויות דלק גדולות. אחד ממובילי קבוצת המחאה, משה רוטמן, שהינו אב לילד נכה, קרא לאזרחי ישראל להצטרף בהמוניהם לחרם מחר: "אני קורא לכל אחד ואחד מעם ישראל להימנע מכניסה לתחנת הדלק מחר. בשל המצב יש 50 אלף נכים שמנוטרלים ביכולת שלהם לנוע".


מפגינים נגד התייקרות הדלק. "העם חייב להתעורר" (צילום: אביאל מגנזי)

 

לדברי רוטמן, המשמש גם מזכ"ל בהתנדבות של מטה הפעולה של הנכים בישראל, מרכיב הדלק בקצבה החודשית שמקבלים הנכים מהמוסד לביטוח לאומי עומד להתקצץ במחצית - וגם ככה המצב אינו פשוט: "בינואר 2002, אז עמד ליטר בנזין על 3.78 שקלים, מרכיב הדלק נאמד ב-533 שקלים, ורוב הנכים האלו שהינם מוגבלי ההליכה, יכלו לרכוש כל חודש 141 ליטר בנזין בסכום הזה. היום מרכיב הדלק עומד על 615 שקלים, אך בסכום הזה, עם המחיר האסטרונומי של הדלק, נכה יכול לרכוש רק 85 ליטר בנזין.

 

"אלו לא מותרות, הרכב לא נוסע על מים", מבהיר רוטמן, "הוא יקר מנשוא.

מי שלא יכול ללכת, לא יכול לנסוע בתחבורה ציבורית כמו ששר האוצר רוצה. בעבור הנכים הרכב הוא כמו מים, חיוני לאורח חיים תקין. העלייה והקיצוץ יחד, משמעותם שכולאים אותם בבית. זו התעללות ואני, כאב לילד נכה, מרגיש זאת על בשרי".

 

עם זאת, רוטמן נותר פסימי לגבי סיכוי ההצלחה של החרם מחר: "אני בטוח שרוב הציבור לא ישהה לקריאה, כי הציבור בדיכאון קליני, מציבים בפניו את האמת והוא לא עושה כלום. אך אנחנו לא נשקוט ולא נעזוב עד שנוריד את המחיר ל-4.75", הבטיח. "כשחבית נפט עלתה 170 דולר, זה היה המחיר. היום היא עולה רק 90 דולר, אך אנחנו משלמים 60 אגורות מס לכל ליטר. נמאס לנו להיות הכספומט של הממשלה חסרת האחריות הזו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלון לקראת יום החרם. "אקט סמלי"
צילום :באדיבות קבוצת "לעצור את מחירי הדלק"
מומלצים