שתף קטע נבחר

ביניש על ערבים בוועדות קבלה: איפה אי התאמה?

במהלך דיון בעתירת זוג ערבים, שלא התקבלו ליישוב רקפת, אמרה נשיאת בית המשפט העליון: "הרי לא מדובר ביישוב בעל אופי חרדי מיוחד, אלא יישוב קהילתי. מה הפגם האישי באנשים אלה? אני לא ראיתי שום אי התאמה"

עניין אי קבלת ערבים ליישובים קהילתיים שוב הגיע לבג"ץ, שהפעם החליט שלא לדון בנושא העקרוני של הוועדות, כיוון שהוא אמור לעלות בקרוב בכנסת. עם זאת, נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, מתחה ביקורת על הרשויות, בעתירה שהגישו בני-הזוג זבידאת, שלא התקבלו ליישוב רקפת שבמשגב.

 

 

השופטת ביניש אמרה במהלך הדיון, כי קראה את חוות הדעת שקבעה כי בני הזוג לא מתאימים ליישוב. "לא מצאתי מה אי ההתאמה המדוברת. הרי לא מדובר ביישוב בעל אופי חרדי מיוחד, אלא

 יישוב קהילתי. מה הפגם האישי באנשים אלה? אני לא ראיתי שום אי התאמה. אני לא מבינה מה עוד יש לשקול כאן".

 

השופט אליקים רובינשטיין הוסיף: "אנו ממש לא היינו רוצים  שתיק זה יהפוך לעוד מלחמה, אם הערבים והיהודים יכולים לגור יחד". נשיאת בית המשפט העליון אמרה בעניין זה, כי זה לא התיק התאים לעניין העקרוני. "מה היתה הבעיה של אי ההתאמה החברתית, אלא אם כן אומרים כי לקהילה כזו - זוג ערבי לא מתאים. האם זה מה שאתם אומרים?"

נציג המדינה, עו"ד אורי קידר, אמר בדיון כי זה לא מה שנאמר וכי צריך לדון מחדש בכל העניין. הוא הוסיף כי אין בעיה להחזיר את הנושא לוועדת הקבלה, שתבדוק שוב את קבלתם של בני הזוג ליישובן.

 

לבסוף קבעו השופטים, כי עניינם של בני הזוג זבידאת יוחזר לוועדת קבלה אחרת, מבלי לעבור מבחני מיון פסיכולוגיים. על המדינה להודיע לבג"ץ עד חודש מאי - מה הוחלט לגבי העותרים.

 

השניים עתרו לבג"ץ, יחד עם ארגונים נוספים, לאחר שנדחו על-ידי ועדת הקבלה. כמקובל, נדרשו בני הזוג לעבור ועדת קבלה

 ומבחן מיון פסיכואנליטי שיקבעו האם הם זכאים להתקבל כחברים בישוב. בסיום תהליך המיון נאמר להם כי הם נדחים בשל מה שהוגדר כ"אי-התאמה חברתית".

 

בני הזוג זבידאת טענו בעתירה, כי המבחנים הראו שהם אינטליגנטיים ובעלי רמה אישית גבוהה, אולם ציינו לגבי האישה כי היא אינדיבידואליסטית ולא תהיה מחויבת לקהילה, והבעל "חסר מידה מספקת של תחכום בינאישי ומתקשה להשתלב בטבעיות בחברה". בנוסף ציינו כי סגן ראש המועצה דאז, ברק רוזן, אמר להם שהישוב אינו מקבל ערבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטת ביניש. "מה הפגם?"
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים