שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מיליון מפגינים במצרים: "זהו יומך האחרון מובארק"

המוני בני אדם יצאו לרחובות קהיר, סואץ, אלכסנדריה וערים נוספות כדי להביע את זעמם על שלטון הנשיא. בכיכר א-תחריר בקהיר מפגינים רבע מיליון איש נגד מובארק, ואילו רשת "אל-ג'זירה" טוענת כי המספר גבוה יותר ועומד על שני מיליון. "מובארק, אתה פחדן וסוכן של ארה"ב", קראו המפגינים

מאמצי השלטון המצרי נכשלו: מיליון בני אדם יצאו היום (יום ג') להפגין בערי מצרים במחזה שלא נראה עד כה בהיסטוריה המודרנית של המדינה הערבית. המוני המפגינים קראו לנשיא חוסני מובארק להתפטר מתפקידו ואף לעזוב באופן מיידי את המדינה. כוחות צבא גדולים נפרסו באזור ההפגנות, ובקהיר חסמו כלי רכב של הצבא את הרחובות המרכזיים, ובעיקר את הגישה לכיכר המרכזית בעיר, כיכר א-תחריר.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

נכון לשעות אחר הצהריים נאספו בא-תחריר, על פי פרסומים רשמיים, קרוב לרבע מיליון בני אדם לקראת "צעדת המיליון", שאמורה להיות ההפגנה הגדולה ביותר עד כה נגד שלטונו של נשיא מצרים מובארק. רשת החדשות הערבית "אל-ג'זירה" דיווחה כי מספר המפגינים בכיכר המרכזית בקהיר גדול יותר ועומד על כשני מיליון בני אדם.

צילום: AP

 

 

במקביל, 20 אלף בני אדם יצאו להפגין ברחובות העיר סואץ, והפגנות דומות נערכו גם באלכסנדריה, איסמעילייה, מנצורה וערים רבות נוספות. אתמול הודיע צבא מצרים כי לא ישתמש בכוח נגד המפגינים ולא יפתח לעברם באש. "מובארק, תתעורר! היום הוא יומך האחרון", צעקו מפגינים באלכסנדריה.

 

בכיכר א-תחריר הניפו המוני גברים, נשים וילדים את דגלי המדינה וצעקו "הוא הולך, אנחנו נשארים", בזמן שמסוקי הצבא חגו מעל ראשיהם. "מובארק, אתה פחדן – וסוכן של ארה"ב", צעקו רבים מהם.  


"מובארק, לך הביתה". מפגינים בכיכר א-תחריר בקהיר (צילום: AFP)

 

כיכר א-תחריר בקהיר הפכה למרכז המחאה מפתיחת המהומות במצרים. הכיכר נמצאת בסמוך לגשר קאסר אל-ניל, החוצה את נהר הנילוס, ולא רחוק מרבים ממרכזי השלטון - מטה המפלגה הלאומית-דמוקרטית, המוזיאון הלאומי, בניין הממשלה, מטה הליגה הערבית, האוניברסיטה האמריקנית ומלונות יוקרה רבים.

 

לפי חלק מהדיווחים, התקשורת הסלולרית נותקה באזור הכיכר. אבל אחרי שבלחץ האמריקני השיב מובארק את החיבור לאינטרנט ולרשתות החברתיות, משתמשים אזרחי מצרים בטוויטר כדי להעביר עדכונים על המתרחש בלב מוקד ההתנגדות להנהגה.

 

"קשה מאוד לתאר את הכאוס כאן. זה כמעט בלתי אפשרי", כתב אחד הגולשים מהכיכר. "יש קריאות לכל עבר. ההפגנה היתה צריכה להתבצע בצורה הדרגתית. מדאיג מאוד שהצבא חוסם את הכבישים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממשיכים לזרום לכיכר א-תחריר. היום
צילום: AP
הספיק להם. מפגינים בקהיר נגד מובארק
צילום: AP
מומלצים