שתף קטע נבחר

ו' הכספים לאוצר: שנו מחירי המים עד שבוע הבא

אולטימטום או התקפלות? ראשי האוצר לחצו - ויו"ר ועדת הכספים גפני החליט לדחות בשבוע את ההעברה לכנסת של הצעת החוק שקוראת להחזיר לוועדה את הפיקוח על תעריפי המים. "הח"כים קשובים לרחשי לב העם ולא פקידי הממשלה"

הצעת החוק של חברי ועדת הכספים להחזיר לוועדה את הפיקוח על תעריפי המים לא תעלה היום (ד') לקריאה טרומית במליאת הכנסת, כפי שתכנן היו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה). הצעת החוק תעלה לכל המוקדם ביום רביעי הבא. גפני נתן לאוצר ארכה של שבוע לשנות את התעריפים בין השאר לטובת הנכים, אחרת יפתח בהליכי החקיקה.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

 

באוצר היו לחוצים מהאפשרות שהכנסת תאשר את הצעת החוק עליה חתומים כל 17 חברי הוועדה. ראשי האוצר לחצו על גפני שלא להעלות את החוק. מסע הלחצים גבר בימים האחרונים, אבל הוא חזר ואמר כי דעתו נחושה לקדם את החוק, גם לאחר שנפגש היום בצהריים עם הממונה על התקציבים באוצר אודי ניסן.

 

בתשובה לשאלה עד כמה נחישותו היא חד משמעית, אמר גפני, "בבית הזה (הכנסת – צ.ל) אין שום דבר שהוא חד משמעי". כלומר, המלה האחרונה לא נאמרה. עם זאת, לא ידוע מה הציע לו הממונה על התקציבים שעות ספורות לפני שנחישותו התרככה כבר היום.

 

גפני אמר שהחליט לדחות את הדיון על החוק, "לאחר שיחות עם בכירי האוצר ומשרד ראש הממשלה על מנת להגיע להסכמה עם האוצר על שינוי תעריפי המים לנכים. כולם סובלים ממחירי המים שעברו כל גבול, לנכים אין יחס מיוחד, ויש כלפיהם אטימות מוחלטת. הם משלמים סכומים אדירים על המים שהם זקוקים להם בשל נכותם ומחלתם. על הממשלה להתחשב בכך בקביעת המחיר".

 

"נבטיח שתעריפי המים יהיו הוגנים"

החוק לא קבל את תמיכת הממשלה. הוא לא היה עולה מחר להצבעה במליאה בלי שיובטח לו מראש הרוב להעברתו בקריאה טרומית. הרוב הדרוש תלוי בהצלחת נציגי הקואליציה בוועדה, שחתומים על החוק, לגייס לצדם בהצבעה את סיעותיהם. מרכז השלטון המקומי לחץ על הסיעות לתת חופש הצבעה לח"כים. ראשי האוצר הבינו שצפוי רוב לחוק הלחץ על גפני גבר.

 

הם הציעו לו לדון על פתרונות שיוזילו את מחירי המים. אבל הוא חזר וטען כי המפתח לשינוי הוא רק בהחזרת הפיקוח על התעריפים לכנסת, והיא כבר תמצא את המנגנון הראוי. לפני שהודיע על דחיית הדיון בחוק הוא אמר, "חברי הכנסת קשובים לרחשי לב העם ולא פקידי הממשלה. אנחנו נבטיח שתעריפי המים יהיו הוגנים ויתחשבו בחלשים".

 

גפני החליט לקדם את החוק בראשית השבוע כשהמסע נגד התייקרות הדלק צבר תאוצה, ונראה כי האוצר בגיבוי ראש הממשלה לא יפחית את הבלו. אתמול עוד אמר בוועדת הכספים כי "בהעלאת מחירי המים והדלק הממשלה מתחה את החבל ועלולה לגרום להתפוצצות חברתית". היום הוא שלף במו ידיו את מנגנון ההצתה.


פורסם לראשונה 01/02/2011 19:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ועדת הכספים משה גפני
צילום: מתי אלמליח
מומלצים