שתף קטע נבחר

צילום: AFP

תם עידן מובארק: "אפרוש אחרי הבחירות"

ביום "צעדת המיליון" והתגברות הקריאות להסתלקותו, נשיא מצרים נכנע - חלקית - והודיע בנאום היסטורי שלא ימשיך לכהונה נוספת. "חוסני מובארק שמדבר אליכם היום גאה בכל השנים בהן שירת את העם הזה. ההיסטוריה תשפוט אותי", אמר אחרי שלושה עשורים בשלטון

הקץ לשלטון מובארק: בלחץ ההמון, הכריז נשיא מצרים שיפרוש מתפקידו - אבל רק אחרי הבחירות לנשיאות. בנאום דרמטי שנשא הערב (יום ג') הודיע חוסני מובארק שלא יתמודד על כהונה נוספת בספטמבר. "האחריות שלי היא להחזיר את הביטחון למדינה. לא אתמודד בבחירות הבאות כי שירתתי את מצרים מספיק זמן", הוא אמר, ביום השמיני למחאה העממית העצומה נגדו. עם זאת, הוא התעקש להמשיך עד אז בתפקיד.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

"האומה ניצבת בפני מבחנים קשים", פתח מובארק את דבריו בנאום המיוחד. "ברגע בו החלו ההפגנות, החלו גם ניסיונות הכאוס והניסיונות לחסל את החוקה. ההפגנות החלו מתוך רצון להביע דעה והגיעו למראות עצובים וקשים וניסיונות להוסיף שמן למדורה. ביזה, גזל, הצתת צמיגים, קטיעת דרכים, פגיעה ברכוש ציבורי ופרטי. אנו חיים בימים כואבים".

 

הנשיא הזכיר שיזם הקמת ממשלה חדשה, "והוריתי לה על סדרי עדיפויות חדשים המתאימים לצעירינו. הוריתי לראש הממשלה להידבר עם כל התנועות הפוליטית בדבר התיקונים הנחוצים בחוקה ובחוק כדי לקיים את הדרישות הלגיטימיות הללו. אולם ישנם כוחות פוליטיים שסירבו לכך, דבקו באג'נדה הפרטית שלהם. בשל סירוב זה לדיאלוג, שעדיין קיים, החלטתי לדבר היום ישירות לעם המצרי".

 

מובארק ציין שמעולם לא ביקש שלטון, ופנה לבני עמו: "אתם מכירים את הרגעים הקשים בהם נשאתי באחריות, במלחמה ובשלום. אני הוא איש הכוחות המזויינים ואין זה מטבעי לבגוד באמון או לוותר על חובותיי ואחריותי. חובתי עתה היא להשיב את היציבות למדינה כדי להעביר את השלטון באווירה שתשמור על מצרים והמצרים, למי שהעם יבחר בו בבחירות הבאות לנשיאות. אני אומר במלוא הכנות, איני מתכוון להתמודד שוב בבחירות הבאות לנשיאות. שירתתי מספיק בשנות חיי את העם המצרי. אולם עתה אני נחוש לעשות כל הדרוש למען העם, בהתאם לחוק ולחוקה.


מפגינה בקהיר, היום. ההודעה תספק את ההמונים? (צילום: AFP)

 

"אומר בבירור -  אפעל בחודשים שנותרו לכהונה כדי להעביר את השלטון בדרכי שלום, על פי הסמכויות שהחוקה מעניקה לי. אני קורא לפרלמנט לדון בסעיפי החוקה הרלבנטיים הנוגעים לנשיאות, ולקבוע תקופות כהונה קצובות לנשיאות", התייחס לאחת הדרישות של האופוזיציה. 

 

מובארק קרא לרשויות המשפטיות "לנהוג בכל הדרוש כדי לרדוף משפטית אחרי פורעי החוק וכלפי מי שביצע את הביזה או השתמש בנשק", והבטיח: "מצרים תצא מהמצב הנוכחי חזקה יותר ממה שהיתה, יציבה יותר. עמנו יצא ממנו מודע יותר לרצונו ונחוש יותר לקראת עתידו".

 

הוא אף דיבר בגוף שלישי: "חוסני מובארק שמדבר אליכם היום גאה בכל השנים בהן שירת את העם הזה. המולדת היקרה הזאת היא מולדתי כמו של כל אחד אחר. בה גדלתי, למענה נלחמתי, הגנתי עליה ועל האינטרסים שלה ועל אדמתה אמות. ההיסטוריה תשפוט אותי ואת האחרים לטובתנו או לחובתנו, אך המולדת תישאר", חתם את דבריו ההיסטוריים - שמסיימים למעשה 30 שנות שלטון.

 

צילום: AP

 

הפגנות המחאה בכיכר א-תחריר נמשכו גם הערב, ומאות אלפי אזרחים מצרים קראו למובארק: "לך הביתה". קודם לכן, נפגש עמו, פרנק וויסנר, שהגיע אמש לקהיר בשליחות הנשיא אובמה. הרשתות ABC ו-CNN דיווחו מפי גורם בממשל שוויסנר העביר למובארק מסר לפיו, עליו לעזוב את תפקידו ושוחח עמו על הדרך הטובה ביותר ל"שינוי מוסדר". רשת החדשות הקטארית "אל-ג'זירה" דיווחה שסגן הנשיא החדש, עומר סולימאן, התייעץ במשך שעות עם עוזריו.

 

לפי סוכנויות הידיעות, אחר הצהריים נאספו בכיכר קרוב לרבע מיליון בני אדם. בסך הכל ברחבי מצרים יצאו לרחוב כמיליון איש. רשת החדשות הקטארית "אל-ג'זירה", שליבתה את ההפגנות, דיווחה כי מספר המפגינים בכיכר המרכזית בקהיר עמד על כשני מיליון בני אדם.

 

המוני המפגינים קראו למובארק להתפטר מתפקידו ואף לעזוב באופן מיידי את המדינה.

כוחות צבא גדולים נפרסו באזור ההפגנות, ובקהיר חסמו כלי רכב של הצבא את הרחובות המרכזיים, ובעיקר את הגישה לכיכר א-תחריר.

 

לפי חלק מהדיווחים, התקשורת הסלולרית נותקה באזור הכיכר. אבל אחרי שבלחץ האמריקני השיב מובארק את החיבור לאינטרנט ולרשתות החברתיות, משתמשים אזרחי מצרים בטוויטר כדי להעביר עדכונים על המתרחש בלב מוקד ההתנגדות להנהגה. "קשה מאוד לתאר את הכאוס כאן. זה כמעט בלתי אפשרי", כתב אחד הגולשים מהכיכר. "יש קריאות לכל עבר. ההפגנה היתה צריכה להתבצע בצורה הדרגתית. מדאיג מאוד שהצבא חוסם את הכבישים".


פורסם לראשונה 01/02/2011 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק בנאום. לא בורח
צילום: AP
מפגינים בכיכר א-תחריר
צילום: רויטרס
מומלצים