שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מובארק יפרוש, המפגינים לא מוותרים: "לך עכשיו"

שליח ynet צפה יחד עם ההמונים בכיכר א-תחריר בנאומו של הנשיא המצרי, שהודיע כי יפרוש בתום 30 שנים אחרי הבחירות בספטמבר: "לא נחכה יותר. זה נגמר", הם אמרו. בלוגר מצרי ל-ynet: "לא רוצים גם את סולימאן". קולות ירי באלכסנדריה. אל-בראעדי ועמרו מוסא שוקלים להתמודד לנשיאות

"זה נגמר, הצבא לא איתו והעם לא איתו - לא ניתן לו להישאר". אלו חלק מהדברים שאמרו אמש (יום ג') רבים מהמפגינים בכיכר א-תחריר בקהיר, מיד לאחר נאומו של הנשיא חוסני מובארק, בו הודיע כי לא יתמודד לכהונה נוספת בבחירות הבאות.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

בעת הנאום, רבים מהמפגינים עזבו את הכיכר ונצמדו למרקעי הטלוויזיה בבתי הקפה הפזורים מסביב ולמכשירי הרדיו. אולם, עוד לפני שהנשיא מובארק סיים את נאומו, שבו ההמונים לכיכר. המפגינים, בהם צעירים אמהות וילדים, הניפו דגלים, שרו וצעקו במלוא הכוח: "מובארק, לך ועכשיו!".

 

בגשר השישי באוקטובר, המחבר בין כיכר א-תחריר לצד המערבי של הנילוס, התכנסו כמה מאות מפגינים לתהלוכה סוערת. נאומו של הנשיא הצליח להרגיז אותם, אך לא נרשמו תקריות אלימות. רשת אל-ג'זירה דיווחה כי באלכסנדריה התעמתו מפגינים עם תומכיו של הנשיא מובארק. יריות נשמעו במקום וטנקים הגיעו לאזור העימות. לא דווח על נפגעים.

 

בשיחה עם ynet הביעו רבים מהמפגינים בקהיר שמחה על כך שמחאתם הצליחה, אך גם הדגישו כי הם אינם מוכנים לחכות לנשיא חדש עד הבחירות בספטמבר. "אנחנו לא נחכה יותר!", התעקש רופא די מבוגר, "זה נגמר, הצבא לא איתו, העם לא איתו, ואנחנו לא ניתן לו להישאר!".

 

צילום: AP

 

מבחינתם של מאות אלפי המפגינים אמש בכיכר א-תחריר והמיליונים ברחבי מצרים, נאומו המפייס של מובארק לא מספק. האזרחים חשים כלפי נשיאם בעיקר בוז וזעם. "הוא צריך ללכת עכשיו", טוענים כולם.

 

הטריק של מובארק

מוחמד אל-בראדעי, יריבו של מובארק ומזכ"ל סוכנות הגרעין של האו"ם לשעבר, הבהיר כי גם הוא אינו מרוצה מנאומו של הנשיא. בראיון שהעניק לרשת CNN הוא טען כי מובארק מנסה "טריק" כדי להישאר בשלטון, וקרא לו להעביר מיד את סמכויותיו לממשלה זמנית. הוא גם אישר שהוא שוקל להתמודד לנשיאות בספטמבר.

 

גם עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית ולשעבר שר החוץ של מצרים, אישר כי הוא שוקל ברצינות להתמודד על הנשיאות. "אני אחשוב על זה ברצינות בשבועות הבאים", אמר לרשת CNN.

 

מיד אחרי הנאום, למרות שהנשיא הצהיר שדרישות העם ייענו, מיהרה רשת "אל-ג'זירה" לדווח כי ייתכן שביום שישי הקרוב תתקיים שוב הפגנה גדולה, תחת הקריאה למובארק "ללכת הביתה". 

 

מייקל נביל סנד, בלוגר מצרי ליברלי, שעזב את המקלדת ויצא להפגין בכיכר, סיפר בשיחה עם ynet שהעם לא מסופק מנאומו של מובארק, אלא הוא רוצה אותו רחוק מהשלטון.

"ההפגנות מיהרו להתלקח,  האנשים אינם מרוצים מהנאום", אמר והוסיף: "איננו רוצים גם לא את המשך עומר סולימאן".

 

סנד ניצל את ההזדמנות לשלוח מסר לפוליטיקאים בישראל שמשדרים מסר שונה מזה של ארה"ב ויתר מדינות המערב לקהיר. "אני קורא לפוליטיקאים הישראלים לפנות במסר של ידידות לעם המצרי כדי שזה יהיה ידידם גם בשלב הבא. אני רוצה שהקשר בין העמים יימשך. אני לא קורא לישראל למרוד במובארק, אלא שינקטו באותה המדיניות של ארצות הברית ומדינות אירופה וישמיעו הצהרות תמיכה בעם המצרי ורצונו. עידן מובארק נגמר. אם ישראל רוצה ממשל שיתמוך בה - עליה להראות ידידות כלפי העם המצרי".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תם עידן. מובארק פורש בספטמבר
צילום: AFP
מפגינים בכיכר א-תחריר
צילום: רויטרס
מומלצים