שתף קטע נבחר

צילום: AFP

"מובארק הבן לא יהיה נשיא. לשחרר המפגינים"

בצעד להרגעת המהומות האלימות במצרים, אמר סגן הנשיא עומר סולימאן כי יש לבצע שינויים בחוקת המדינה כדי להבטיח את יציבותה. טנקים של הצבא ממשיכים להדוף את תומכי מובארק מכיכר א-תחריר במרכז קהיר, ללא שימוש בירי

סגן נשיא מצרים, עומר סולימאן, אמר היום (יוום ה') לטלוויזיה הממלכתית שבנו של הנשיא, גמאל מובארק, לא יתמודד על נשיאות המדינה בבחירות הקרובות. סולימאן הוסיף כי יש לשחרר את המפגינים הרבים שנעצרו על ידי המשטרה ואמר שצריך לערוך שינויים בחוקת המדינה כדי להבטיח את יציבותה.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

בשעות האחרונות החל הצבא המצרי להתערב במהומות באזור הכיכר המרכזית בקהיר, א-תחריר, וטנקים החלו להדוף את תומכיו של הנשיא מובארק אל מחוץ לכיכר, ללא שימוש בירי.  


הצבא התערב במהומות. מפגין פצוע וחייל בקהיר (צילום: רויטרס)

 

קרבות הרחוב בעיר הבירה המצרית בין תומכי מובארק למתנגדיו הגיעו לגשר ה-6 באוקטובר. אנשי אופזיציה, שתפסו מחסה מאחורי פחים מגולוונים והם חמושים באבנים, גירשו את תומכי מובארק והשתלטו על הגשר. בכך הם הצליחו להרחיב את שליטתם על מרכז העיר.

 

תומכי מובארק היכו עיתונאי טורקי

סוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה" דיווחה כי עיתונאי טורקי הוכה קשות על ידי תומכיו של מובארק, בעת שסיקר את המהומות בקהיר בסמוך לכיכר א-תחריר. על פי הדיווח, תומכיו של הנשיא המצרי תקפו את מטין טוראן, שליח ערוץ הטלוויזיה TRT, וגנבו את כספו וציוד אלקטרוני שנשא עמו. העיתונאי הצליח להימלט מתוקפיו ומצא מקלט בשגרירות הטורקית בעיר.

 

מוקדם יותר היום התנצל ראש הממשלה, אחמד שפיק, על האלימות הקשה בקהיר ביממה האחרונה של תומכי מובארק נגד מפגיני האופוזיציה. שפיק גם התחייב לחקור מי אחראי לאירועים אלה, שגבו את חייהם של לפחות חמישה בני אדם ופצעו מאות.

 

בנאום שנשא בטלוויזיה הממלכתית, תיאר שפיק את אירועי הדמים בעיר הבירה כ"טעות פטלית". במסיבת עיתונאים שקיים לאחר נאומו אמר שפיק כי "עזיבתו של הנשיא מובארק את משרתו צריכה להיעשות בצורה מוכבדת".

 

"אני מבטיח ומתחייב שדברים אלה לא יזכו להתעלמות מצדנו. מי האנשים שנכנסו לשם (כיכר א-תחריר) ומי תכנן את זה? ואם זה לא תוכנן, מי הוביל אותם לאזור?", אמר שפיק. "אני רק אומר דבר אחד לכל אחינו באופוזיציה: אנחנו אחים ולא נהרוג אחד את השני בגלל דעות חלוקות. מה שקרה כאן הוא בפירוש טעות". עם זאת, בזמן שראש הממשלה המצרי ניסה להרגיע את הרוחות, נשמעו כאמור קולות ירי כבדים באזור כיכר א-תחריר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שינויים בחוקה יבטיחו יציבות המדינה". סולימאן
צילום: AFP
תומך מובארק נהדף על ידי חיילים בקהיר
צילום: רויטרס
מומלצים