שתף קטע נבחר

יואב גלנט: אני עדיין מיועד לתפקיד הרמטכ"ל

האלוף שמינויו לרמטכ"ל כנראה יבוטל אינו אומר נואש, ודורש בראיון ל-ynet מהממשלה להחזיר את עניינו לוועדת טירקל: "שם צריכים להיקבע הדברים, אם אצלי מצאו שני ליקויים - אצל כל אחד ימצאו". גלנט בטוח שהערות היועץ הוצאו מפרופורציה, ושהוא נועד לתפקיד. ומה לגבי המסוקים מעל הבית בעמיקם?

האלוף יואב גלנט, שמינויו לרמטכ"ל כנראה יבוטל בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה על התנהלותו בפרשת הקרקעות, אינו אומר נואש. בראיון שהעניק אמש (יום ו') ל-ynet, אמר גלנט כי הוא מצפה מהממשלה להשיב את עניינו לדיון בוועדת טירקל למינויי בכירים. "אני סבור שאני לא מועמד לתפקיד, אלא מיועד לו, אני מרגיש מוכן ובשל", התעקש גלנט. בראיונות אחרים שהעניק אמש אמר אלוף פיקוד הדרום כי הוא עדיין מאמין שיהיה הרמטכ"ל הבא.

 

 

גלנט אמר כי הממשלה היא שמינתה אותו לתפקיד בהמלצת שר הביטחון ובתמיכת ראש הממשלה, והיא שמוסמכת לשנות את ההחלטה: "אני מצפה ממנה לקבל החלטה נכונה, מנהיגותית ולא ביורוקרטית, שלוקחת בחשבון אלמנטים נוספים מעבר לפן המשפטי. היו שגיאות בעניין של תהליכי תכנון ובנייה, ואני לוקח אחריות מלאה, אבל לא ניתן להכריע בנושא כזה מבלי לקחת בחשבון נושאים נוספים", אמר גלנט.


"לא שיקרתי, לא הטעתי ולא הולכתי שולל" (צילום: דובר צה"ל)

 

הממשלה אמורה להצביע על העניין ביום ראשון הקרוב, ונראה כי ביטול המינוי שלו יחסל באופן סופי את סיכוייו לפקד על צה"ל, אף שסיים כבר את תהליך החפיפה לתפקיד הרמטכ"ל. גלנט חושב כי נכון שיעמוד פעם נוספת בפני ועדת טירקל, כשעל שולחנה יופיע הפעם כל מסמך רלוונטי, לרבות דו"ח מבקר המדינה בעניינו.

 

"זה הגוף שמייעץ לממשלה בנושא, שם הדברים צריכים להיקבע ולא בתקשורת. זה המקום שמוסמך לבחון את כלל ההיבטים שמרכיבים את התאמתו של אדם לתפקיד", הוא התעקש. גלנט ציין כי כל החלופות שנבחנות כעת באשר לרמטכ"ל רק יוסיפו לחוסר היציבות בצה"ל. "אם אותי סרקו ברנטגן ובמסרקות ברזל במשך חצי שנה, ובסופו של דבר מצאו שני ליקויים, סביר להניח שימצאו על כל אחד אחר", הסביר.

 

אם הדיחו אותי, אפשר להדיח כל אחד

לשאלה אם יהיה מוכן גם להתייצב מול הממשלה, השיב בחיוב. "אם יזמנו אותי, יהיה לי הכבוד להיות שם ולתת מענה לכל שאלה". הוא מתעקש כי הפלתו תוכננה היטב: "פעלה כאן מערכת מתוזמנת ומתוזמרת היטב, ואם הצליחו להדיח רמטכ"ל נבחר רגע לפני כניסה לתפקיד בגלל שני נושאים, אפשר להדיח כל אדם בישראל, בכל תפקיד, לעשות נגדו מעין מסע שכזה עם אותו נחשול תקשורתי - והתוצאות יהיו דומות", אמר.


גלנט ואשכנזי. "מרגיש כאילו תוקפים אותך" (צילום: דובר צה"ל) 

 

נראה כי העובדה שמינויו בוטל בגלל הטלת דופי באמינות וביושרו - היא זו שפגעה בו יותר מכל. "לא שיקרתי, לא הטעתי ולא הולכתי שולל, לא עשיתי שום דבר במזיד. אני לוקח אחריות כמו שבמשך כל חיי, לאורך כל השנים בתפקידים השונים בצה"ל ידעתי לעמוד מאחורי טעויות שלי", הוא התגונן.

 

 

"במשך 34 שנים הובלתי מבצעים, הובלתי לוחמים, וגם שם בוודאי טעיתי, אולי אפילו טעויות שהביאו לסיכון בחיי אדם, אבל הכל נעשה לשם המשימה, למען המטרה שראיתי ואני רואה כל העת מול עיני - הגנת המדינה", אומר גלנט. "עכשיו אנו עוסקים בטעויות משפטיות שאני מצר עליהן, אבל לפסול בגין זה את המינוי - זה לא רק פגיעה בי אישית, אלא באלפי חיילים ומפקדים שהלכו אחרי תוך אמון ואמונה".

 

הערות היועץ יצאו מפרופורציה

גלנט אומר כי ליועץ המשפטי לממשלה סמכות עליונה בנושאים המשפטיים, אבל לדבריו, הוא אינו הסמכות האתית והמוסרית: "איני שולל חלילה את סמכות מוסדות המדינה, גם בענייני, היועץ המשפטי לממשלה לא פסל אותי מהתפקיד, אלא העיר הערות שיצאו מפרופורציה והפכו למשפט ציבורי בכיכר העיר".


גלנט ואשתו קלודין. "ממשפחה טיפוסית - לאויבים" (צילום: דובר צה"ל) 

 

גלנט גם הזכיר כי פרופ' אסא כשר, מי שחיבר את הקוד האתי של צה"ל, הביע עמדה שלפיה הפגמים שנמצאו במעשיו של גלנט אינם צריכים להוביל בהכרח לפסילת מינויו, ויש לבחון זאת שוב בוועדת טירקל. "אני מסכים שיש מחיר לטעויות האלה, אבל לא ייתכן שאלה ורק אלה יכריעו בעניין, לא יכול להיות שהפגמים הללו הפכו לדבר המרכזי, וכל דבר אחר הקשור בי ולעשייה שלי, אינו נחשב כלל".

 

הוא הדגיש שבין היתר נבחר לתפקיד הרמטכ"ל משום שהצטיין בתפקידיו הקודמים. "הכנתי את התוכניות למבצע 'עופרת יצוקה' ופיקדתי עליו, המלחמה הכי מוצלחת של צה"ל בעשור האחרון. הבאתי לידי ביטוי את יכולתי לנצח", אמר.

 

על המשפחה: צוירנו כאחרוני העבריינים

בהתייחס לטענות שהמאבק שהוא מנהל פוגע במוסד הרמטכ"לות, אמר גלנט: "בחירתו של הרמטכ"ל צריכה להיעשות תוך שיקול דעת רחב ובחינה של כלל ההיבטים, ולא תוך התמקדות בנושא אחד צר. זאת החובה כלפי חיילי צה"ל. צריך היה לדאוג שמי שנבחר לפקד ולהוביל אותם מתאים לכך, לאחר שנבחן בכל הפרמטרים".

 

גלנט, שניסה לאורך כל התקופה האחרונה לשמור על קור רוח, מודה כי המסוקים שחגו מעל ביתו בשבועות האחרונים, וצילמו את ביתו ואת השטח המדובר, גרמו לו לתחושה מאוד קשה. "לראות את המסוקים האלה מעל הבית, זה מרגיש כאילו תוקפים אותך. הופכים אותך לאחרון העבריינים".

 

האלוף שאיבד את הרמטכ"לות, לפחות בינתיים, מצפה לבקשת מחילה. "הפכו אותנו ממשפחה ישראלית טיפוסית שהיא חלק מהחברה לאנשים שנמצאים בשולי החברה, לאויבים. מי שעשה את זה צריך לקום ולהתנצל".

 

לידיעה זו ניתן להגיב רק בעמוד הפייסבוק של ynet

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 04/02/2011 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
יואב גלנט
צילום: ירון ברנר
מומלצים