שתף קטע נבחר

הלו"ז של ברק דחה דיון בכנסת על הרמטכ"ל

ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון היתה אמורה לשמוע היום את שר הביטחון בעניין מינוי הרמטכ"ל ה-20, אבל זה לא יקרה. שר הביטחון יופיע לאחר שובו מארה"ב. גם הדיון בהשתתפות יואב גלנט נדחה עד לאחר הדיון בבג"ץ

שר הביטחון, אהוד ברק, לא יגיע היום (ב') לדיון בוועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון, שתתכנס לדון בהליך מינוי הרמטכ"ל ה-20. הדיון נקבע לפי דרישת יו"ר הוועדה, ח"כ שאול מופז. תחילה סירב ברק להשתתף בדיון, בשל ההתראה הקצרה שניתנה לו לטענתו. 

 

בלשכת שר הביטחון הבהירו כי בניגוד לפרסומים שונים, ברק יופיע בפני ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון ביום שלישי הבא, לאחר שובו

 מארצות הברית. אמש סיכם זאת עם יו"ר ועדת החוץ והביטחון ועם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, בשל "לוח הזמנים הצפוף" שלו. יצוין כי ברק יטוס מחר.

 

הוועדה היתה אמורה להיפגש גם עם האלוף יואב גלנט, שמינויו בוטל אתמול בהחלטת הממשלה, אך החליטה להיפגש עמו לאחר השלמת ההליך המשפטי בבג"ץ בעניינו. אתמול עתר גלנט נגד המשך הליך מינוי הרמטכ"ל, וביקש להוציא צו ביניים. השופטים דחו את בקשתו להוציא צו ביניים, ויקיימו מחר דיון בעתירה. 

 

גלנט התכוון לשטוח בפני חברי ועדת החוץ והביטחון את טענותיו לגבי השתלשלות הפרשה ואת עמדתו בכל הנוגע לפרשיית הקרקעות והיחס לו זכה בדרך לרמטכ"לות.

 

ח"כ מופז מתכוון לדרוש בעתיד ממועמדים לתפקידי רמטכ"ל, ראש שב"כ, ראש מוסד וראש אמ"ן, להופיע בפני ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון. מופז אמר ל-ynet כי לנוכח מה שהתרחש בפרשיית מינויו של גלנט, על הכנסת לפקח על הליכי המינוי ולערוך שימוע למועמדים לתפקידים רגישים אלו: "יש לעשות את זה בצורה נבונה ומסודרת. מה שקרה לא יכול לקרות שוב. מדובר בתפקידים הרגישים במדינה וצריך להיות פיקוח פרלמנטרי על ההליך הזה על מנת למנוע הישנות של תהליך שקרה בשבועות האחרונים".

 

לא ברור עדיין באיזו סמכות תוכל ועדת החוץ לערוך את השימועים וייתכן כי יהיה צורך בשינוי חקיקה שכן כבר כיום ועדת טירקל אמורה לערוך שימועים לאישים המועמדים לתפקידים הבכירים במערכת הביטחון. עם זאת היוזמה של מופז זוכה לתמיכה בוועדת החוץ והביטחון ולא מן הנמנע כי לנוכח המבוכה שליוותה את מינוי הרמטכ"ל ה-20 תזכה לתמיכה, גם אם יצטרכו לבצע שינוי בחוק. 

 

בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק וגלנט בימים יפים יותר
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים