שתף קטע נבחר

צו מעצר נגד הרב דב ליאור, שסירב להיחקר

הרב של קריית ארבע, החשוד בהסתה בעקבות פרסום הספר "תורת המלך" הקורא להריגת גויים, הבהיר כי הוא עומד בסירובו להיחקר. בחברון מתכננים שורת צעדי מחאה

עליית מדרגה בעימות בין המשטרה לרבנים החשודים בהסתה: נגד הרב דב ליאור מקריית ארבע הוצא בימים האחרונים צו מעצר, אחרי שסירב להתייצב לחקירה. נגדו ונגד רבנים נוספים מתנהלת חקירה בחשד להסתה בכל הקשור לפרסום הספר "תורת המלך", הקורא להריגת גויים.

 

 

בקיץ האחרון, בהתייחס לחקירה המתנהלת נגדו, הרב ליאור אמר ש"הרבנים הם נבחרי ציבור, והם נבחרו כדי לומר מהי דעת התורה. חייבים לומר את דבר ההלכה ולא לפחד משום דבר". הרב זומן לאחרונה מספר פעמים, ולאחר שסירב להגיע, קיבל בביתו את הצו מקצין משטרה.

 

צו המעצר לא שכנע את הרב, אשר הבהיר למקורביו שסירובו להגיע לחקירה עומד בעינו. ביישוב היהודי בחברון זועמים על הוצאת הצו, ומתכננים שורת צעדי מחאה שיחלו בהפגנה שתתקיים מחר בשעות הבוקר.

 

"יריקה בפרצוף העם היהודי"

"מדובר בהכרזת מלחמה מצד פרקליטות המדינה כנגד האמונה היהודית ונושאי דגלה", טענו הערב ועדי המתיישבים בנימין ושומרון. "צו זה מהווה יריקה בפרצופו של העם היהודי לדורותיו. מדובר במעשה נואל שנועד להרתיע רבנים מלהשמיע דעתם התורנית. אנו קוראים לכל מי שאופיה היהודי של מדינתו יקר לו, לקום ולהתנגד גם בגופו למחטף פרוע ואנטי יהודי זה".

 

מזכ"ל שלום עכשיו, לעומתם, תיאר את הצו כ"מעט מדי, מאוחר מדי". לדברי יריב אופנהיימר, "כשהגזענות משתוללת ברחובות, על המדינה לעצור ולהעמיד לדין עשרות רבנים נוספים, ראשי ארגונים וראשי ציבור המטיפים כנגד השכרת דירות והעסקת ערבים".

 

תנועת נאמני תורה ועבודה מסרה בתגובה כי "ההתעקשות המיותרת בתחילת הפרשה שלא לשתף פעולה עם רשויות אכיפת החוק מובילה אותנו למקומות שאיש אינו רוצה להגיע אליהם. על רבני ישראל לכבד את חוקי חוקי המדינה כמו כל אזרח בישראל ולמחויבות זו גם משמעות הלכתית של דינא דמלכותא דינא, ולכן אי שיתוף פעולה עם רשויות החוק לא רק שיוצר רושם שיש אזרחים שהם מעליו, יש בו גם משום בעיה הלכתית. במקביל, מן הראוי שרשויות החוק יבדקו את עצמן האם אינן נוהגות באיפה ואיפה ביחסן להתבטאויות של אישי ציבור בישראל, מימין ומשמאל."

 

על פי הרבנים, הספר "תורת המלך" שכתב הרב יצחק שפירא מיצהר מציג משנה סדורה כיצד לנהוג על פי התורה בזמן מלחמה ומהו מוסר המלחמה האמיתי "על פי תורתנו הקדושה".

בספר מבוארים הדברים הפשוטים ש"הבא להורגך השכם להורגו" ושניתן לפגוע במי שמהווה "מגן אנושי" לאויבנו "כדי לשמור על חיי האזרחים והחיילים שלנו".

 

לדבריהם, "מוסר התורה והנהגתה גם בימי מלחמה צריכים להיות 'הקוד המוסרי' של צה"ל כולו ושל כל מערכת משפט הרוצה לפעול על פי האמת - 'התורה הזו לא תהיה מוחלפת'. כל זכות קיומנו בארצנו אחרי 2000 שנות גלות הוא בזכות תורתנו הקדושה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דב ליאור. ייעצר?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים