שתף קטע נבחר

המוטיבציה בעלייה: 8 מ-10 ביקשו לשרת בקרבי

מ-2007 עלה שיעור המוטיבציה בקרב צעירים בעלי פרופיל קרבי ביותר מ-10%. גורם צבאי אמר ל-ynet: "מתגאים בנתונים"

שיעור המוטיבציה בקרב צעירים להגיע ליחידות השדה בצה"ל עומד לשבור שיא נוסף, והפעם נראה שמדובר בשינוי דרמטי. מנתונים שנאספו באגף כוח אדם (אכ"א) בצה"ל לגבי גיוס חודש מרס הקרוב מסתמן, כי לראשונה שמונה מכל עשרה מתגייסים בעלי פרופיל קרבי, ביקשו באופן מובהק להגיע ליחידה קרבית. בהשוואה לנתון המקביל לפני ארבע שנים, מדובר בעלייה של יותר מ-10%. "אין ספק שהנוער מבין את הצורך להיות בשפיץ", אמר הבוקר (יום ג') ל-ynet גורם צבאי.

 

נתוני מוטיבציית הגיוס של צה"ל נמצאים כבר כמה שנים במגמת עלייה, כאשר מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה", היוו חלק מהתרומה לרצון של הצעירים לשרת בקרבי. בצה"ל מנתחים את שיעור המוטיבציה לפני כל גיוס על פי פרמטר של המתגייסים בעלי הקריטריונים המתאימים לשירות ביחידות השדה וכאלה שסימנו בשאלון שקיבלו כי הם מבקשים להיות קרביים ברמה של 3 עד 5 (בעלי הרצון הנמוך, שסימנו 1 או 2 - אינם נכללים בנתוני המוטיבציה).


"כל עלייה היא מבורכת" (צילום: דובר צה"ל) 

 

בימים אלה מסיימים באכ"א לסכם את הנתונים לקראת הגיוס ליחידות השדה שיחל בעוד כשלושה שבועות, ונראה כי שיעור המוטיבציה מחליף לראשונה קידומת ויעמוד על כ-80 אחוזים. מבט לנתונים בשנים האחרונות מראה כי בגיוס מרס 2007 ביקשו 69.5% מהמתגייסים להגיע לקרבי, שנה לאחר מכן חלה עלייה קלה בשיעור של חצי אחוז, במרס 2009 עמד הנתון על 73% ואילו אשתקד צמח ל-76%.

 

גורם צבאי אמר ל-ynet כי העלייה בגיוס הקרוב היא מובהקת ומשמעותית. "המספרים הללו מבטאים רצון של אלפי צעירים להיות לוחמים, אלה נתונים שיש להתגאות בהם", אמר. הגורם גילה כי למרות ההערכות לעלייה בשיעור המוטיבציה, לא ציפו בצה"ל לסחף חיובי שכזה. "אנו מקווים מאוד לגעת באזור ה-80%, אך בכל מקרה, העובדה כי בשנים האחרונות נענו בין 66% ל-76%, יש כאן בשורה גדולה וכל עלייה היא מבורכת".

 

בצה"ל מסבירים כי העלייה במוטיבציה נעוצה בהבנה עמוקה של בני הנוער לשרת בקו הקידמי. "אנו עושים הרבה פעולות לעידוד הגיוס, בבתי הספר ובמקומות אחרים.

מפקדים, לרבות הרמטכ"ל, מגיעים לשוחח עם תלמידים - דבר שמאוד מחזק את הרצון לתרום", אמר הגורם הצבאי. "החבר'ה הצעירים מבינים שלמרות השקט היחסי, עדיין מצפים לנו עימותים לא קלים, ועליהם להיות שם". הוא הוסיף בחיוך כי הנתונים ההללו הן מעין מתנת הפרידה של אכ"א מהרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, שמסיים בשבוע הבא את תפקידו. "לעזוב את הצבא עם רצון עז כל-כך לגיוס, נותן תחושה מאוד טובה", אמר.

 

למרות הנתונים המעודדים, מודים באכ"א כי עדיין עומדים אתגרים משמעותיים ביותר בתחום כוח האדם, כאשר שיעורם של אלה שאינם מתגייסים במגמת עלייה, בעיקר מכורח "תורתם אמונותם". כיום, יותר מ-13% מהצעירים אינם מתגייסים לצה"ל מסיבה זו (יותר ממחצית היקף הלא מתגייסים בקרב גברים), ושיעורם צפוי להגיע לכ-20% בסוף העשור. "נוצר מצב לא הוגן שאלה שכן מתגייסים, רוצים להגיע הכי רחוק שאפשר ויש רבים שבכלל לא רואים את המדים", אמרו גורמים באכ"א.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אימון של חטיבת כפיר
צילום: רועי עידן
מומלצים